reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Turcja zakazuje DW i Voice of America

dodano: 2022-07-03 08:47
autor: RO | źródło: adtv/DF

Deutsche Welle Turcja nałożyła blokadę na dwóch międzynarodowych nadawców publicznych. Strony internetowe niemieckiego Deutsche Welle i tureckojęzyczna wersja amerykańskiego radia  publicznego Voice of America zostały zablokowane przez sąd w Ankarze po tym, jak ich nadawcy odmówili prośby ze strony Turcji o uzyskanie licencji na nadawanie.

RTUK turecki 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Obaj nadawcy argumentowali, że regulacja ich działalności przez krajowy organ nadzoru radia i telewizji RTÜK (Radyo ve Televizyon Üst Kurulu) doprowadziłaby do żądań, które byłyby jednoznaczne z cenzurą.

Dyrektor generalny DW, Peter Limbourg, powiedział, że firma nakreśliła w rozmowach z RTÜK, dlaczego nie może spełnić wniosku o uzyskanie zezwolenia, w tym fakt, że licencjonowane media w Turcji są zobowiązane do usuwania treści, które zostaną uznane przez "krajowy system nadzoru" za nieodpowiednie. Deutsche Welle zamierza podjąć kroki prawne przeciwko zakazowi.

Po ogłoszeniu decyzji, zarówno DW, jak i VoA udostępniły w mediach społecznościowych informacje o tym, jak skutecznie obejść zakaz za pomocą wirtualnych sieci prywatnych (VPN) i podobnych technologii.

Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu turecki organ kontrolujący media poprosił zagranicznych nadawców o ubieganie się o koncesję na ich oferty internetowe. DW nie zastosowało się do tego, ponieważ licencje umożliwiłyby tureckiemu rządowi cenzurowanie treści redakcyjnych. Dyrektor Peter Limbourg powiedział, że zostało to również osobiście wyjaśnione szefowi organu RTÜK.

Wniosek o wydanie licencji opiera się na rozporządzeniu, które weszło w życie w 2019 roku. Konserwatywny rząd islamski wprowadził daleko idącą kontrolę nad platformami internetowymi, które rozpowszechniają filmy, wideo i treści radiowe. Media tureckie są w dużej mierze pod bezpośrednią lub pośrednią kontrolą konserwatywnego rządu islamskiego, a treści w Internecie również podlegają ścisłym regulacjom.

Źródło: advanced-television.com  digitalfernsehen.de 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...