reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Najgłębsza jaskinia świata?” w National Geographic

dodano: 2022-07-07 18:58
autor: Łukasz Knapik | źródło: The Walt Disney Company

National Geographic „Najgłębsza jaskinia świata?” Badacz jaskiń, Bill Stones, i jego zespół podjęli wyzwanie ustanowienia nowego rekordu świata, schodząc do jaskini uchodzącej za najgłębszą na Ziemi. Kamery National Geographic towarzyszyły ekipie w trakcie 3-miesięcznej eskapady, czego efektem jest amerykańska produkcja „Najgłębsza jaskinia świata?” („Explorer: The Deepest Cave”). W zespole grotołazów znalazła się 5 Polaków - Katarzyna Biernacka, Sonia Dudziak, Witold Hoffmann, Rafał Sieradzki i Mikołaj Harasimowicz. Premiera dokumentu odbędzie się w niedzielę, 24 lipca br. o godz. 21:00 w kanale National Geographic.

National Geographic „Najgłębsza jaskinia świata?”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Tytuł najgłębszej jaskini na Ziemi od 1968 roku należy do jaskini Wierowikina w Gruzji i wynosi 2204 metrów. Speleolodzy i grotołazi są jednak zgodni: świat podziemnych otchłani wciąż pozostaje niezbadany przez człowieka i bardzo możliwe, że w najbliższych latach czekają nas nowe, spektakularne odkrycia.

Podobnego zdania jest Bill Stones, eksplorator jaskiń, ale i ekspert w dziedzinie technologii terenowej, który od kilkudziesięciu lat próbuje udowodnić, że to jaskinia Cheve w Meksyku, nazywana przez wielu „super jaskinią”, jest tą najgłębszą na świecie. Dotychczas głębokość Cheve określono na 1484 m oraz zidentyfikowano 30 km korytarzy. Bill uważa jednak, że z pomocą zaawansowanego sprzętu można udowodnić, że jej labirynty są o wiele bardziej rozległe. By udowodnić swoją tezę Bill Stones, jego ekipa i operatorzy National Geographic wyruszają w niebezpieczną eskapadę w głąb otchłani, żegnając się ze światłem dziennym na dłuższy czas.

- Być tutaj obok Billa przywilej, jestem szczęśliwy

- mówi jeden z przedstawicieli drużyny Billa Stones’a.


W sumie w misji bierze udział 69 grotołazów z 10 różnych krajów, w tym piątka Polaków: Katarzyna Biernacka, Sonia Dudziak, Witold Hoffmann, Rafał Sieradzki i Mikołaj Harasimowicz.

Uczestnicy wyprawy na drodze do celu musieli mierzyć się z całą gamą niebezpieczeństw, takimi jak: niski poziom tlenu, potencjalna hipotermia i praktycznie zerowe możliwości przeprowadzenia akcji ratunkowej. Nie bez przyczyny wyprawę na dno jaskini Cheve porównuje się do wspinaczki w górach - na najniebezpieczniejsze ośmiotysięczniki - z tym że w odwrotnym kierunku. W Cheve przejście zaledwie kilkuset metrów niekiedy zajmuje całe dnie i wymaga zakładania specjalnych obozów. Mrówczą pracę wykonuje cały zespół pomocników dbających o logistykę. Jeśli zasoby się skończą, liderującym eksploratorom pozostaje wybór - zawrócić się z poczuciem przegranej lub iść dalej, ryzykując śmiercią.

Jak zapowiada nadawca, niebezpieczna wędrówka na tle księżycowych formacji skalnych dostarczyła operatorom National Geographic wyjątkowych ujęć, niemożliwych do zaobserwowania nigdzie indziej. Czasu na podziwianie widoków nie ma jednak wiele, bo zegar tyka, a zasoby się kończą. Speleolodzy muszą dotrzeć do celu, równocześnie docierając do granic wytrzymałości i zdrowego rozsądku. Czy tym razem misja odkrycia najgłębszego punktu na świecie się uda? A może będzie trzeba ją powtórzyć?

Premiera filmu dokumentalnego „Najgłębsza jaskinia świata?” w niedzielę, 24 lipca br. godz.21:00 w kanale National Geographic (więcej tutaj).
 
Kadr z programu „Najgłębsza jaskinia świata?”, foto: Katarzyna Biernacka/National Geographic
Kadr z programu „Najgłębsza jaskinia świata?”, foto: Katarzyna Biernacka/National Geographic


„Najgłębsza jaskinia świata?” - emisja w niedzielę, 24 lipca 2022 roku o godz. 21:00 w kanale National Geographic.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

349 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

349 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...