reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Podziemna armia” w kanale Polsat Viasat History

dodano: 2022-07-27 23:41
autor: Łukasz Knapik | źródło: Viasat World

Polsat Viasat History „Podziemna armia” W poniedziałek, 1 sierpnia br. o godz. 22:00 w kanale Polsat Viasat History wyemitowany zostanie premierowo 1. odcinek 1. sezonu polskiego serialu dokumentalnego „Podziemna armia”, którego producentami są Inbornmedia i Woodcut International. To seria dokumentalna opowiadająca o tym, jak polski ruch oporu podjął walkę z niemieckim okupantem i zmienił przebieg II wojny światowej.

Polsat Viasat History „Podziemna armia”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Polska, pierwszy kraj zaatakowany przez nazistowskie Niemcy, w trakcie II wojny światowej nie poddała się i walczyła z okupantem, tworząc podziemne struktury, w tym Armię Krajową - największą w Europie, choć mało rozpoznawalną formację ruchu oporu. 

W poniedziałek, 1 sierpnia br. o godzinie 22:00 na antenie kanału Polsat Viasat History będzie miała miejsce premiera czteroodcinkowej serii dokumentalnej „Podziemna armia”. Data premiery nie jest przypadkowa - stacja Polsat Viasat History chce w ten sposób uczcić rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

Jak zapowiada nadawca, dzięki wykorzystaniu materiałów archiwalnych i wypowiedzi historyków, program stanowi opowieść o tym, jak Polskie Państwo Podziemne podjęło walkę z niemieckim okupantem i zmieniło bieg II wojny światowej. Program upamiętnia również 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej (AK) w Polsce 14 lutego 1942 roku. Wtedy oficjalnie zaczęła funkcjonować nazwa „Armia Krajowa” - będąca symbolem obejmującym niemal całokształt wysiłku zbrojnego polskiej konspiracji. Podziemna armia była jedną z najliczniejszych podziemnych formacji bojowych w okupowanej Europie. Dane dotyczące jej liczebności są różne. Wedle niektórych źródeł, w momencie maksymalnej zdolności bojowej w lecie 1944 roku siły Armii Krajowej liczyły około 390 tysięcy osób.

Największą operacją militarną Armii Krajowej była akcja „Burza” i w jej ramach powstanie warszawskie. Premiera dokumentu odbędzie się właśnie w 78. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, jednego z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski.

Cztery godzinne odcinki serii to historia Polskiego Państwa Podziemnego - największej organizacji partyzanckiej walczącej z Niemcami w okupowanej Europie. Dzięki rekonstrukcjom, zrealizowany w Polsce dokument ukazuje kluczową rolę, jaką odegrało Polskie Państwo Podziemne w zbieraniu informacji wywiadowczych, komunikacji z aliantami i rozbijaniu niemieckiej machiny wojennej.

Program ilustrowany jest archiwalnymi materiałami filmowymi, wykorzystuje również spisane i nagrane relacje świadków ówczesnych wydarzeń oraz rekonstrukcje, które współgrają ze sobą ożywiając tę niesamowitą historię. Wśród ekspertów pojawiających się w serii znaleźli się między innymi: Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, profesor Rafał Wnuk (Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk), pułkownik Piotr Gąstał, były dowódca Jednostki Wojskowej GROM, oraz historycy, biografowie i komentatorzy polityczni, m.in. Alexandra Richie, Jochen Böhler i Roger Moorhouse.

Premiera dokumentu „Podziemna armia” odbędzie się w poniedziałek, 1 sierpnia br. o godzinie 22:00 w kanale Polsat Viasat History. Emisja kolejnych odcinków odbywać się będzie w poniedziałki o tej samej porze. Dokument wyprodukowany został przez Inbornmedia oraz Woodcut International (więcej tutaj).
 
Kadr z programu „Podziemna armia”, foto: Woodcut Media
Kadr z programu „Podziemna armia”, foto: Woodcut Media


„Podziemna armia” - sezon 1., emisja w poniedziałki (od 1 sierpnia 2022 roku) o godz. 22:00 w kanale Polsat Viasat History.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 749 zł Więcej...