reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ukraińska Orkiestra Wolności w Warszawie w Arte.tv

dodano: 2022-07-27 21:22
autor: Łukasz Knapik | źródło: Arte/satkurier.pl

Arte.tv „Arte Concert” W czwartek, 28 lipca br. o godz. 19:00 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się koncert Ukraińskiej Orkiestry Wolności (Ukrainian Freedom Orchestra), który będzie transmitowany w internetowej platformie streamingowej Arte.tv i Dwójce Polskim Radiu („Letnia promenada”). Muzycy zagrają utwory Fryderyka Chopina, Johannesa Brahmsa, Valentyna Silvestrova, arie Ludwiga van Beethovena i hymn ukraiński. Koncert sfinansowało polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a patronatem honorowym objął go prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Producentem trasy koncertowej jest agencja artystyczna Askonas Holt.

Arte.tv „Arte Concert”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz Opera Narodowa w Warszawie powołały do życia Ukraińską Orkiestrę Wolności w geście solidarności z ofiarami rosyjskiej wojny w Ukrainie. Składa się ona z muzyków - uchodźców, ukraińskich członków europejskich orkiestr oraz muzyków z Kijowa, Lwowa, Charkowa, Odessy i innych miast Ukrainy. W koncercie weźmie udział 75 muzyków. Tego lata orkiestra na wygnaniu odbędzie trasę koncertową po Europie i Stanach Zjednoczonych Ameryki, a w czwartek, 28 lipca br. w Teatrze Wielkim w Warszawie da koncert inauguracyjny, który będzie można obejrzeć także „na żywo” w bezpłatnej platformie streamingowej Arte.tv (więcej tutaj). Transmisję zapowiada również Dwójka Polskie Radio.

Ukraińska Orkiestra Wolności pod kierownictwem dyrygentki Keri-Lynn Wilson wykona program obejmujący „VII Symfonię” ukraińskiego kompozytora Valentina Silvestrova, „II koncert fortepianowy” Fryderyka Chopina z ukraińską wirtuozką Anną Fedorovą oraz „IV symfonię” Johannesa Brahmsa. Ukraińska sopranistka Ludmiła Monastyrska, która zagrała tytułową rolę Turandot w Metropolitan Opera, zaśpiewa również arię Leonory „Abscheulicher!” z „Fidelia” Ludwiga van Beethovena - pean na cześć człowieczeństwa i pokoju w obliczu przemocy i okrucieństwa (więcej tutaj).

Jak czytamy w komunikacie, muzyka nie może zakończyć wojny, ale może leczyć rany i być potężną bronią przeciwko opresji. I tak trasa koncertowa Ukraińskiej Orkiestry Wolności jest wyrazem miłości do ojczyzny, a muzycy zagrają na cześć tych, którzy zmarli lub cierpią (więcej tutaj).

- Serdecznie zapraszam wszystkich do obejrzenia i posłuchania tego poruszającego koncertu na Arte.tv. Dodam, że w geście solidarności z Ukraińcami na naszej platformie streamingowej powstała specjalna sekcja z filmami i reportażami w języku ukraińskim lub z ukraińskimi napisami

- mówi Berenika Wyrzykowska-Novi, wydawczyni polskiej wersji Arte.tv.


Pomysł założenia orkiestry wyszedł od kanadyjskiej dyrygentki Keri-Lynn Wilson, która ma ukraińskich przodków. Chciała zgromadzić ukraińskich muzyków orkiestrowych z kraju i ze świata, aby zademonstrować dumną jedność artystyczną. Dochód z trasy będzie przeznaczony na rzecz ukraińskich artystów. Trasa Ukraińskiej Orkiestry Wolności została zorganizowana we współpracy z ukraińskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Ministerstwem Kultury. Na czas występów w orkiestrze muzycy płci męskiej są zwolnieni ze służby wojskowej (więcej tutaj).

„Koncert Ukraińskiej Orkiestry Wolności” - transmisja w czwartek, 28 lipca 2022 roku o godz. 19:00 w serwisie Arte.tv i Dwójce Polskim Radiu.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii VOD/OTT


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 719 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...