reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kirgistan nakłada blokadę na 5 rosyjskich kanałów

dodano: 2022-07-29 18:40 | aktualizacja: 2022-07-29 20:34
autor: RO | źródło: tele-satinfo

Kirgistan telewizja Kirgiski Minister Kultury, Informacji, Sportu i Polityki Młodzieżowej Azamat Żamankułow ogłosił na konferencji prasowej zakaz dystrybucji rosyjskich stacji telewizyjnych. Na podstawie analizy zawartości programowej kanałów w pakietach telewizji cyfrowej przez ostatnie pół roku, niektórzy nadawcy otrzymali instruktaż odnośnie swojej działalności, a niektórzy utracili licencje.

elgezit.kg
Kirgistan


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
5 nadawców nie może nadawać analogowo i cyfrowo w Kirgistanie: 8 kanal, RTV Media, NTV KG, Domasznyj i MTW Kyrgyz.

Powodem zamknięcia stacji telewizyjnych jest nieprzestrzeganie ustawy o języku narodowym. Teraz kirgiskie stacje telewizyjne i radiowe muszą emitować 50% treści w języku kirgiskim. Jednak nowa koncepcja Polityki Informacyjnej zakłada, że nadawcy muszą zwiększyć ich ilość do 70%. Koncepcja, która jest projektowana na lata 2021-2025 zawiera pojęcie "suwerenności informacyjnej", czyli niezależności Republiki Kirgiskiej od produktów medialnych innych krajów. Według Ministerstwa Kultury, które zainicjowało projekt ustawy, obecne treści narodowe tworzone przez media państwowe i prywatne nie zapewniają suwerenności informacyjnej.

Monitoring Ministerstwa Kultury zbiegł się z ogłoszonymi w kirgiskim parlamencie w 2022 r. propozycjami wyłączenia rosyjskich kanałów w kraju. Również z podobnym pomysłem do prezydenta Kirgistanu zwróciło się wielu działaczy obywatelskich. Stwierdzili oni, że są przeciwni "rosyjskiej propagandzie", twierdząc, że kirgiskie społeczeństwo otrzymuje jednostronne informacje, ponieważ znajduje się w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej. W tekście apelu jego sygnatariusze domagali się zapewnienia obywatelom obiektywnego i zrównoważonego dostępu do informacji na tle zaostrzenia sytuacji międzynarodowej. Pod apelem podpisało się ponad 35 organizacji publicznych i ekspertów Kirgistanu.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...