reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Hakom potwierdza usunięcie włoskich zakłóceń telewizyjnych

dodano: 2022-08-12 20:52
autor: RO | źródło: hakom.hr

Hakom Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti Chorwacka agencja regulacji telekomunikacji HAKOM potwierdziła usunięcie włoskiej ingerencji, która przez lata utrudniała odbiór chorwackich programów telewizyjnych na wybrzeżu Adriatyku. Dzięki usunięciu zakłóceń poprzez wyłączenie pozostałych włoskich nadajników w paśmie 470-694 MHz oraz 700 MHz, zostają zapewnione warunki do niezakłóconego odbioru, a także dalszego rozwoju telewizji naziemnej i wdrażania sieci telefonii komórkowej 5G w Republice Chorwacji.

Split Chorwacja zakłócenia DVB-T HAKOM


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zauważmy, że zakłócenia pochodzące od niezgodnie ustawionych z normami międzynarodowymi włoskich nadajników telewizyjnych rozpoczęły się już w erze telewizji analogowej, a sytuacja pogorszyła się po tym, jak Włochy rozpoczęły migrację na telewizję cyfrową w 2010 roku.

Przez te wszystkie lata, aż do członkostwa w Unii Europejskiej, HAKOM dążył do wyeliminowania zakłóceń zgodnie z przepisami Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) poprzez dwustronną współpracę z Włochami oraz procedury usuwania ingerencji w kompetencjach Biura Radiokomunikacji ITU. We wspomnianym okresie HAKOM przesłał do właściwych organów Włoch i ITU ponad 8 tys. zgłoszeń o zakłóceniach z prośbą o ich pilne usunięcie.

Mimo podpisania wzajemnych porozumień i międzynarodowych planów na pasmo UHF oraz pomimo tego, że część problemu została rozwiązana na początku 2017 roku, kiedy Włochy zmieniły swój plan telewizji naziemnej w UHF, polegający na zwolnieniu częstotliwości najbardziej dokuczających krajom sąsiednim, w Republice Chorwacji nadal odnotowano dużą liczbę przypadków szkodliwych ingerencji.

HAKOM ma kontynuować działania w celu rozwiązania zakłóceń chorwackich programów radiowych we współpracy z Grupą ds. Polityki Widma Radiowego (RSPG) i organami ITU.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

509 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...