reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Film o Tomaszu Komendzie w telewizji TVN

dodano: 2022-09-02 05:39
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVN Warner Bros. Discovery/satkurier.pl

Kino Świat TVN „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” W piątek, 2 września br. o godz. 20:00 w telewizji TVN wyemitowany zostanie premierowo polski film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, którego bohaterem jest niesłusznie skazany Tomasz Komenda. Producentem filmu jest TVN (Warner Bros. Discovery), a dystrybutorem jest Kino Świat. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF). W obsadzie znaleźli się Magdalena Różczka, Agata Kulesza, Piotr Trojan, Andrzej Konopka, Jan Frycz i Dariusz Chojnacki. W serwisie VOD Player jest natomiast dostępna serialowa wersja tej produkcji.

Kino Świat TVN „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
To film opowiadający historię chłopaka niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo nastolatki. Obraz został wyróżniony w konkursie „EnergaCamerimage” w kategorii „Debiut reżyserski” oraz został nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w kategoriach „Najlepszy debiut reżyserski” oraz „Najlepsza pierwszoplanowa rola męska” (więcej tutaj i tutaj).

To opowieść o życiu Tomasza Komendy (w tej roli Piotr Trojan) - młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo nastolatki. Twórcy filmu podejmują próbę znalezienia odpowiedzi na do dziś nurtujące wszystkich pytania. Jak to mogło się wydarzyć? Dlaczego niewinny człowiek musiał 18 lat czekać w celi na sprawiedliwość? Tomasz Komenda miał 23 lata, kiedy jego normalne życie zostało brutalnie przerwane. Z dnia na dzień został zatrzymany, wtrącony do więzienia i oskarżony o morderstwo. Kolejne ekspertyzy potwierdziły jego udział w zbrodni, a wszelkie dowody działały na jego niekorzyść. Przez blisko dwie dekady więzienia był bity, zastraszany, upokarzany i zdany tylko na siebie. W końcu, po 18 latach odsiadki, na jego drodze pojawili się prokuratorzy i policjant, którzy postanowili odkryć prawdę stojącą za zagadkową sprawą zatrzymanego.

Historia Tomasza Komendy była tematem wyróżnionego nagrodą „MediaTory” reportażu TVN Grzegorza Głuszaka. Według badań przeprowadzonych przez Wirtualną Polskę o sprawie niesłusznie osadzonego w więzieniu mężczyzny usłyszało 89 proc. Polaków i do dziś uchodzi ona za „jedną z najbardziej niechlubnych kart w dziejach polskiego sądownictwa” (dane za Warner Bros. Discovery).

Jak zapowiada nadawca, „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to poruszająca opowieść o niezłomności ludzkiego ducha, wytrwałości oraz sile, jaka tkwi w rodzinie. Pełna napięcia i mocnych, wyrazistych postaci historia, stworzona według najlepszych zachodnich wzorców. Pokazująca nieznane wątki i rzucająca nowe światło na wydarzenia, które doprowadziły do skazania i uniewinnienia Tomasza Komendy.

Reżyserem filmu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” jest Jan Holoubek, autorem scenariusza Andrzej Gołda, a za zdjęcia odpowiadał Bartłomiej Kaczmarek. W obsadzie znaleźli się Magdalena Różczka, Agata Kulesza, Piotr Trojan, Andrzej Konopka, Jan Frycz i Dariusz Chojnacki (więcej tutaj).

Dodajmy, iż film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” pojawił się w kinach w piątek, 18 września 2020 roku (więcej tutaj). W serwisie VOD Player jest natomiast dostępna serialowa wersja tej produkcji (więcej tutaj).

Przypomnijmy, iż polskie filmy w telewizji znajdziecie w weekendowym wykazie satkurier.pl: „Przewodnik po polskich filmach w PL TV”, w dziale „Propozycje stacji TV” (więcej tutaj).
 
Agata Kulesza i Piotr Trojan na plakacie promującym kinową emisję filmu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, foto: Kino Świat
Agata Kulesza i Piotr Trojan na plakacie promującym kinową emisję filmu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, foto: Kino Świat


„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” - emisja w piątek, 2 września 2022 roku o godz. 20:00 w TVN.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

419 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...