Miasto Bazylea (w języku niemieckim Basel) jest położone w północnej części Szwajcarii, po obu stronach rzeki Ren. Graniczy z francuskimi miejscowościami Saint-Louis i Huningue oraz niemieckim Weil am Rhein, a więc znajduje się u styku granic trzech państw. Po Zurychu i Genewie, Bazylea jest trzecim co do wielkości miastem w Szwajcarii, liczącym 174 tys. mieszkańców. W 2019 r. firma konsultingowa Mercer umieściła Bazyleę wśród dziesięciu miast o najwyższej jakości życia na świecie.
Po prawej hotel Les Trois Rois
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Bazylea razem z gminami Riehen i Bettingen tworzy malutki kanton Bazylea-Miasto, gdzie językiem urzędowym jest język niemiecki. Pamiętajmy, że Szwajcaria to kraj trzech (a nawet czterech) języków: niemieckiego dominującego w środkowej, północnej i wschodniej części kraju, francuskiego używanego głównie na zachodzie i południu, włoskiego popularnego w południowo-wschodniej części kraju oraz niszowego języka romansz (retroromańskiego) również występującego przy granicy z Włochami.
Miasto jest podzielone na Grossbasel (Wielką Bazyleę) na lewym, południowo-zachodnim brzegu Renu i Kleinbasel (Małą Bazyleę) na prawym brzegu Renu.
Właściwym centrum Bazylei jest Altstadt Grossbasel (Stare Miasto w Grossbasel), wokół Marktplatz (Rynku) – gdzie znajduje się Rathaus (ratusz) z XVI w. – oraz Münster (katedra) z XI w. górująca nad Renem (Rhein). Tę część starówki z Altstadt Kleinbasel łączy Most Środkowy.
W Bazylei funkcjonuje pięć mostów: Dreirosenbrücke (Most Trzech Róż), Johanniterbrücke (Most Johannitera), wspomniany Mittlere Brücke (Most Środkowy), Wettsteinbrücke (Most Wettsteina) oraz Schwarzwaldbrücke (Most Szwarcwaldzki). Na Średnim Moście znajduje się kopia dawnej kapliczki Käppelijoch, pochodząca z początku XX w. Do 1634 r. tracono w tym miejscu przestępców przez utonięcie. Dziś turyści przypinają tam kłódki miłości.
Bazylea jest uważana za kulturalną stolicę Szwajcarii. W całym kantonie znajduje się prawie czterdzieści muzeów. Bazylea słynie z licznych instytucji artystycznych i kulturalnych, co czyni miasto jednym z największych ośrodków tego typu w Europie.
Herb i flaga zarówno miasta Bazylei, jak i całego kantonu przedstawiają skierowany na lewo pastorał (laskę biskupią), zwaną Baselstab. Symbol ten można spotkać niemal na każdym kroku podczas spaceru po centrum miasta.
Najwyższe w Bazylei
Do najwyższych budynków w Bazylei należą dwa wieżowce koncernu farmaceutycznego Roche, zwane Roche-Turm. Bau 1 ma 178 m, a Bau 2, będący na ukończeniu, 205 m wysokości. Jest to obecnie najwyższy budynek w Szwajcarii. Natomiast najwyższą wolno stojącą budowlą w kraju jest wieża transmisyjna St. Chrischona znajdująca się w tym samym kantonie (o niej w dalszej części artykułu). Planowane i budowane są już kolejne wieżowce Roche.
Za wieżowcami Roche na liście najwyższych plasuje się Messeturm (Wieża Targowa) o 31 piętrach i wysokości 105 m, której budowa została ukończona w 2003 r. Niedawno wyrosła także 96 m Claraturm.
Z kościołów najwyższy jest 80 m Matthäuskirche przynależący do parafii ewangelicko-reformowanej pod wezwaniem św. Mateusza. Drugi jest 72 m Elisabethenkirche (kościół św. Elżbiety), będący otwartym na różne wspólnoty wyznaniowe: ewangelicko-reformowaną, rzymskokatolicką i chrześcijańskokatolicką, lecz także na lesbijki i gejów, którzy spotykają się tam w ramach stowarzyszenia Lesbische und Schwule Basiskirche – LSBK. Oprócz nabożeństw, sesji uzdrawiania i medytacji, obiekt jest również wykorzystywany komercyjnie na koncerty i wesela. Dopiero na trzecim miejscu wśród obiektów sakralnych plasuje się katedra Basler Münster (67,3 m).
W Bazylei aż ponad 50 proc. mieszkańców nie przynależy do żadnej wspólnoty wyznaniowej. Po kilkanaście procent przynależy do kościoła ewangelicko-reformowanego i rzymskokatolickiego, a około 10 proc. mieszkańców miasta stanowią muzułmanie.