reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Bazylea - kulturalna stolica Szwajcarii

dodano: 2022-09-07 14:39 | aktualizacja: 2023-02-17 22:03
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 7-8/2022

Bazylea - katedra Miasto Bazylea (w języku niemieckim Basel) jest położone w północnej części Szwajcarii, po obu stronach rzeki Ren. Graniczy z francuskimi miejscowościami Saint-Louis i Huningue oraz niemieckim Weil am Rhein, a więc znajduje się u styku granic trzech państw. Po Zurychu i Genewie, Bazylea jest trzecim co do wielkości miastem w Szwajcarii, liczącym 174 tys. mieszkańców. W 2019 r. firma konsultingowa Mercer umieściła Bazyleę wśród dziesięciu miast o najwyższej jakości życia na świecie.

Po prawej hotel Les Trois Rois
Bazylea - hotel Les Trois Rois


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Basler Münster

Katedra w Bazylei jest jedną z głównych atrakcji i symbolem miasta. Została zbudowana z czerwonego piaskowca. Wyróżnia się dwiema smukłymi wieżami i wielospadowym dachem pokrytym kolorowymi dachówkami. Dawny kościół biskupi, obecnie ewangelicko-reformowany, został zbudowany w latach 1019-1500 w stylu romańskim i gotyckim. Zachwycają zwłaszcza ozdobne krużganki, w których mieszczą się epitafia.
 
Katedra w Bazylei
Krużganki katedry w Bazylei

Przed katedrą znajduje się Münsterplatz. Plac Katedralny otoczony jest liczącymi kilkaset lat dawnymi domami kanoników, dzięki czemu zachował się średniowieczny charakter tego miejsca. Charakterystycznym budynkiem przy Münsterplatz jest gimnazjum – najstarsze w Bazylei i drugie najstarsze w Szwajcarii po Collège Calvin w Genewie. Nauczał tu m.in. Friedrich Nietzsche.
 
Plac Katedralny w Bazylei
Budynek gimnazjum przy Placu Katedralnym

Za katedrą, na skalistym występie nad Renem znajduje się bardzo popularny wśród turystów punkt widokowy. Można stamtąd zejść po schodach do promenady Fähribödeli i promu linowego Münster-Fähre łączącego brzegi rzeki, jednego z kilku Bazylei. Przeprawa w jedną stronę kosztuje 2 CHF (około 10 zł; stan na wrzesień 2022 r.). Z tym miejscem związana jest ciekawostka. Przewoźnicy na promach codziennie rozmawiają z pasażerami, którzy niekoniecznie opowiadają im prawdziwe historie. Dlatego w Bazylei, jeśli nie wierzysz w czyjąś opowieść, mówisz: Verzell du das em Fäärimaa! Powiedz to przewoźnikowi!
 
Punkt widokowy za katedrą: wieża St. Chrischona między wieżowcami Roche i przypadkowa turystka

Informacje praktyczne – dojazd, parkowanie, noclegi

To co najmniej 8 godzin jazdy samochodem od polskiej granicy i około 2 godziny lotu samolotem z Warszawy, Krakowa, Łodzi czy Katowic. Jednak Bazyleę najlepiej jest odwiedzić przy okazji dłuższej, kilkunastodniowej wycieczki do Szwajcarii uwzględniającej wędrówki po Alpach, zwiedzanie zamków czy wypoczynek nad jeziorem. Do korzystania ze szwajcarskiej sieci autostrad wymagana jest winieta, którą można kupić w cenie 40 CHF (190 zł; stan na wrzesień 2022 r.), np. na stacji paliw. Jest ważna do końca bieżącego roku plus do 31 stycznia następnego roku. Nie ma możliwości kupienia winiety dziennej, tygodniowej czy miesięcznej.

Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, przez co roaming jest tam horrendalnie drogi – lepiej nie włączać tam danych komórkowych. Zamiast tego pobrać wszystkie niezbędne mapy do wersji offline, a w razie potrzeby korzystać z bezpłatnego Wi-Fi. Inną opcją jest zakup szwajcarskiej karty SIM z pakietem danych.

W Bazylei wynajęcie apartamentu na jedną noc kosztuje co najmniej 500 zł. Każdy turysta, który zatrzyma się w tym mieście, może zwrócić się do obsługi obiektu z prośbą o wydanie bezpłatnej BaselCard, która pozwala na darmowe przejazdy komunikacją miejską, darmowe korzystanie z Wi-Fi w specjalnie oznaczonych hotspotach, 50% zniżki na takie atrakcje, jak: muzea, ZOO, teatry i inne, oraz wypożyczenie roweru elektrycznego za 20 CHF (100 zł) na cały dzień.

Ceny w Szwajcarii w przeliczeniu na złotówki nie są niskie. Za litr oleju napędowego trzeba zapłacić około 11 zł (stacje paliw są najczęściej bezobsługowe). Z produktów spożywczych, przykładowo, chleb kosztuje od 10 zł w górę, jajka od 15 zł za 10 sztuk. W zasadzie należy spodziewać się wydatków 2-3 razy wyższych niż w Polsce.

W Bazylei, jak i w wielu innych europejskich krajach, obowiązuje tarcza parkingowa – Parkscheibe, zwana też z języka angielskiego parking disc. Można ją kupić w wielu różnych miejscach, kosztuje kilkanaście złotych, ma postać kartonika w kolorze niebieskim z obrotową białą tarczą, na której ustawia się godzinę przybycia. Następnie Parkscheibe umieszcza się za przednią szybą samochodu.
 
Parkscheibe za szybą samochodu

W Bazylei parking disc pozwala na zaparkowanie na czas jednej godziny plus rozpoczętej połowy godziny. Jak to działa? Jeśli pojazd został zaparkowany o godz. 13:29, tarcza parkingowa musi być ustawiona na godz. 13:30 i umożliwia zaparkowanie do 14:30. Jeśli czas przyjazdu to 13:31, tarcza parkingowa musi być ustawiona na 14:00, a maksymalny czas postoju to godz. 15:00. Uwaga! Dotyczy to wyłącznie niebieskiej strefy (miejsca zaznaczone na niebiesko), poza niedzielami i świętami oraz poza godzinami 18:00-8:00 i 11:30-13:30, kiedy parkowanie jest darmowe. Jest też możliwość wykupienia w automatach miejskich lub przez Internet półdniowej lub całodniowej karty parkingowej w cenach odpowiednio 12 CHF (57 zł) i 20 CHF (96 zł) do wykorzystania na niebieskich miejscach parkingowych.
 
Niebieska strefa parkowania

Jako ciekawostkę warto dodać, że na ulicach Bazylei można spotkać dużo elektrycznych Tesli – to marka znacznie bardziej popularna w Szwajcarii niż w Polsce. Nie brakuje też Audi, BMW, Porsche czy Volkswagenów.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...

Odbiornik Opticum T-BOX DVB-T2 H.265 HEVC HbbTV

Najnowszy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 i obsługą HbbTV marki Opticum...

289 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...