Miasto Bazylea (w języku niemieckim Basel) jest położone w północnej części Szwajcarii, po obu stronach rzeki Ren. Graniczy z francuskimi miejscowościami Saint-Louis i Huningue oraz niemieckim Weil am Rhein, a więc znajduje się u styku granic trzech państw. Po Zurychu i Genewie, Bazylea jest trzecim co do wielkości miastem w Szwajcarii, liczącym 174 tys. mieszkańców. W 2019 r. firma konsultingowa Mercer umieściła Bazyleę wśród dziesięciu miast o najwyższej jakości życia na świecie.
Po prawej hotel Les Trois Rois
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wickelfisch – Zwijana Ryba
Jedną z popularnych aktywności jest pływanie w Renie ze specjalnym workiem zwanym Badesack, Schwimmsack, Wassersack lub od popularnej marki – Wickelfisch. Ceny oryginalnej Zwijanej Ryby zaczynają się od 20 CHF. Skąd taka nazwa? Poliestrowy worek, do którego można schować portfel, telefon czy ubrania, by pozostały suche, przypomina kształtem rybę.
Jak to działa? Po wypełnieniu „ryby”, należy zwinąć jej „ogon” siedem razy i zapiąć specjalną klamrą. Następnie można wejść do wody, a ryba nie dość, że ochroni przed wodą schowane rzeczy, to jeszcze będzie służyła za bojkę. Jako ciekawostkę warto dodać, że Wickelfisch obchodzi w 2022 r. swoje 10-lecie.
Spływ Renem na Zwijanych Rybach
Firmy i banki
Bazylea jest wiodącym światowym centrum przemysłu chemicznego i farmaceutycznego, światowej sławy ośrodkiem wystawienniczym i ważnym miejscem jako centrum bankowe. Swoje globalne siedziby w Bazylei mają Roche i Novartis – jedne z największych firm farmaceutycznych na świecie. Znaczenie Bazylei jako centrum bankowego wynika również z tradycji. Oprócz licznych banków i towarzystw ubezpieczeniowych swoją siedzibę ma tu Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), a w Bazylei swoje przedstawicielstwo ma Szwajcarski Bank Narodowy (SNB). Inne słynne firmy z Bazylei to: Lonza z branży chemicznej i farmaceutycznej, Bell Food Group zajmująca się przetwórstwem mięsa czy odzieżowy gigant Tally Weijl.
Pawilon Novartis na terenie kampusu tej firmy farmaceutycznej
Poczta i Bank Rozrachunków Międzynarodowych
Styk trzech państw
Ciekawą atrakcją jest Dreiländereck, czyli styk granic trzech państw – Szwajcarii, Niemiec i Francji. Od katedry w Bazylei to około godzina (4,5 km) spaceru. Tak naprawdę właściwy punkt znajduje się nie na lądzie, a na Renie, około 150 m na północy zachód od symbolicznej rzeźby trójstyku, która nosi nazwę „Pylon” i została postawiona tam w 1957 r. Jej wysokość wynosi 18,7 m, a masa 8,3 t.
Symboliczna rzeźba trójstyku granic Szwajcarii, Niemiec i Francji
Rzeźba ma prawie 20 m wysokości
Ciekawostki
Pierwsza udokumentowana wzmianka nazwy miejscowości Basilia pochodzi z 374 r.
Uniwersytet, pierwszy na terenie dzisiejszej Szwajcarii, został założony w 1460 r. przez papieża Piusa II.
Bazylea świętowała 2000-letnią historię miasta w 1957 r.
W 1966 r. kobiety otrzymały kantonalne prawa wyborcze.
5-gwiazdkowy hotel Les Trois Rois (Trzej Królowie) to jeden z najstarszych hoteli w Europie (wzmiankowany po raz pierwszy w 1681 r. jako Herrenherberge und Gasthof zu den drei Königen).
Po 1500 r. Bazylea stała się jedną z wiodących lokalizacji wydawniczych i poligraficznych w Europie.
Co roku w Bazylei odbywają się jedne z najważniejszych targów sztuki na świecie – Art Basel, oraz jedne z najważniejszych targów zegarków i biżuterii – Baselworld.
Popularnym miejscem wśród turystów jest Fontanna Tinguely’ego (Tinguely-Brunnen) z 1977 r. z metalowymi rzeźbami-maszynami napędzanymi prądem o niskim napięciu.
Z Bazylei wywodzi się klub piłkarski FC Basel 1893, grający obecnie w 1. lidze – Credit Suisse Super League (wielokrotny zdobywca tytułu mistrza, w sezonie 2021/22 na 2. miejscu za FC Zürich). Gra na stadionie St. Jakob-Park.
Bazylea jest miejscem zagrożonym sejsmicznie, ponieważ jest położona na uskoku tektonicznym. W 1356 r. w Bazylei miało miejsce silne trzęsienie ziemi, które pochłonęło kilkaset ofiar i doprowadziło do wielkich zniszczeń.
W 1348 r. połowa mieszkańców Bazylei zginęła podczas epidemii dżumy. Ogromne straty ludzkie poniesiono także podczas kilku fal epidemii dżumy w XVI i XVII w.
W Bazylei szwajcarski chemik Albert Hofmann, pracując dla firmy Sandoz (dziś należącej do koncernu Novartis), odkrył w 1938 r. substancję psychoaktywną zwaną LSD.