reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Bazylea - kulturalna stolica Szwajcarii

dodano: 2022-09-07 14:39 | aktualizacja: 2023-02-17 22:03
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 7-8/2022

Bazylea - katedra Miasto Bazylea (w języku niemieckim Basel) jest położone w północnej części Szwajcarii, po obu stronach rzeki Ren. Graniczy z francuskimi miejscowościami Saint-Louis i Huningue oraz niemieckim Weil am Rhein, a więc znajduje się u styku granic trzech państw. Po Zurychu i Genewie, Bazylea jest trzecim co do wielkości miastem w Szwajcarii, liczącym 174 tys. mieszkańców. W 2019 r. firma konsultingowa Mercer umieściła Bazyleę wśród dziesięciu miast o najwyższej jakości życia na świecie.

Po prawej hotel Les Trois Rois
Bazylea - hotel Les Trois Rois


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Wickelfisch – Zwijana Ryba

Jedną z popularnych aktywności jest pływanie w Renie ze specjalnym workiem zwanym Badesack, Schwimmsack, Wassersack lub od popularnej marki – Wickelfisch. Ceny oryginalnej Zwijanej Ryby zaczynają się od 20 CHF. Skąd taka nazwa? Poliestrowy worek, do którego można schować portfel, telefon czy ubrania, by pozostały suche, przypomina kształtem rybę.
 
Wickelfisch, źródło: www.wickelfisch.ch

Jak to działa? Po wypełnieniu „ryby”, należy zwinąć jej „ogon” siedem razy i zapiąć specjalną klamrą. Następnie można wejść do wody, a ryba nie dość, że ochroni przed wodą schowane rzeczy, to jeszcze będzie służyła za bojkę. Jako ciekawostkę warto dodać, że Wickelfisch obchodzi w 2022 r. swoje 10-lecie.


 
Spływ Renem na Zwijanych Rybach

Firmy i banki

Bazylea jest wiodącym światowym centrum przemysłu chemicznego i farmaceutycznego, światowej sławy ośrodkiem wystawienniczym i ważnym miejscem jako centrum bankowe. Swoje globalne siedziby w Bazylei mają Roche i Novartis – jedne z największych firm farmaceutycznych na świecie. Znaczenie Bazylei jako centrum bankowego wynika również z tradycji. Oprócz licznych banków i towarzystw ubezpieczeniowych swoją siedzibę ma tu Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), a w Bazylei swoje przedstawicielstwo ma Szwajcarski Bank Narodowy (SNB). Inne słynne firmy z Bazylei to: Lonza z branży chemicznej i farmaceutycznej, Bell Food Group zajmująca się przetwórstwem mięsa czy odzieżowy gigant Tally Weijl.
 
Pawilon Novartis na terenie kampusu tej firmy farmaceutycznej
Poczta i Bank Rozrachunków Międzynarodowych

Styk trzech państw

Ciekawą atrakcją jest Dreiländereck, czyli styk granic trzech państw – Szwajcarii, Niemiec i Francji. Od katedry w Bazylei to około godzina (4,5 km) spaceru. Tak naprawdę właściwy punkt znajduje się nie na lądzie, a na Renie, około 150 m na północy zachód od symbolicznej rzeźby trójstyku, która nosi nazwę „Pylon” i została postawiona tam w 1957 r. Jej wysokość wynosi 18,7 m, a masa 8,3 t.
 
Symboliczna rzeźba trójstyku granic Szwajcarii, Niemiec i Francji
Rzeźba ma prawie 20 m wysokości

Ciekawostki
 • Pierwsza udokumentowana wzmianka nazwy miejscowości Basilia pochodzi z 374 r.
 • Uniwersytet, pierwszy na terenie dzisiejszej Szwajcarii, został założony w 1460 r. przez papieża Piusa II.
 • Bazylea świętowała 2000-letnią historię miasta w 1957 r.
 • W 1966 r. kobiety otrzymały kantonalne prawa wyborcze.
 • 5-gwiazdkowy hotel Les Trois Rois (Trzej Królowie) to jeden z najstarszych hoteli w Europie (wzmiankowany po raz pierwszy w 1681 r. jako Herrenherberge und Gasthof zu den drei Königen).
 • Po 1500 r. Bazylea stała się jedną z wiodących lokalizacji wydawniczych i poligraficznych w Europie.
 • Co roku w Bazylei odbywają się jedne z najważniejszych targów sztuki na świecie – Art Basel, oraz jedne z najważniejszych targów zegarków i biżuterii – Baselworld.
 • Popularnym miejscem wśród turystów jest Fontanna Tinguely’ego (Tinguely-Brunnen) z 1977 r. z metalowymi rzeźbami-maszynami napędzanymi prądem o niskim napięciu.
 • Z Bazylei wywodzi się klub piłkarski FC Basel 1893, grający obecnie w 1. lidze – Credit Suisse Super League (wielokrotny zdobywca tytułu mistrza, w sezonie 2021/22 na 2. miejscu za FC Zürich). Gra na stadionie St. Jakob-Park.
 • Bazylea jest miejscem zagrożonym sejsmicznie, ponieważ jest położona na uskoku tektonicznym. W 1356 r. w Bazylei miało miejsce silne trzęsienie ziemi, które pochłonęło kilkaset ofiar i doprowadziło do wielkich zniszczeń.
 • W 1348 r. połowa mieszkańców Bazylei zginęła podczas epidemii dżumy. Ogromne straty ludzkie poniesiono także podczas kilku fal epidemii dżumy w XVI i XVII w.
 • W Bazylei szwajcarski chemik Albert Hofmann, pracując dla firmy Sandoz (dziś należącej do koncernu Novartis), odkrył w 1938 r. substancję psychoaktywną zwaną LSD.
Fontanna Tinguely’ego

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...