reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Bazylea - kulturalna stolica Szwajcarii

dodano: 2022-09-07 14:39 | aktualizacja: 2023-02-17 22:03
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 7-8/2022

Bazylea - katedra Miasto Bazylea (w języku niemieckim Basel) jest położone w północnej części Szwajcarii, po obu stronach rzeki Ren. Graniczy z francuskimi miejscowościami Saint-Louis i Huningue oraz niemieckim Weil am Rhein, a więc znajduje się u styku granic trzech państw. Po Zurychu i Genewie, Bazylea jest trzecim co do wielkości miastem w Szwajcarii, liczącym 174 tys. mieszkańców. W 2019 r. firma konsultingowa Mercer umieściła Bazyleę wśród dziesięciu miast o najwyższej jakości życia na świecie.

Po prawej hotel Les Trois Rois
Bazylea - hotel Les Trois Rois


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Anteny i telewizja

Telewizja w Szwajcarii jest ewenementem na skalę światową, bowiem 3 czerwca 2019 r. całkiem zaprzestano w tym kraju nadawania TV naziemnej, zamiast tak jak w innych krajach przejść na system DVB-T2. Tłumaczono to niskim zainteresowaniem telewizją naziemną (podobno tylko niecałe 2% mieszkańców korzystało z tej metody odbioru) i chęcią poczynienia oszczędności przez nadawcę publicznego. Jednocześnie zachęcano do przejścia na alternatywne metody odbioru: satelitę, kablówkę lub Internet (IPTV lub OTT).

Tak więc olbrzymia wieża znajdująca się w pobliżu Bazylei jest obecnie wykorzystywana właściwie tylko do transmisji radiowych FM i DAB+. Do 3 czerwca 2019 r. można było odbierać z tego obiektu kanały telewizyjne SRF 1, SRF zwei, SRF info, RTS Un i RSI LA 1.

Szwajcarski nadawca publiczny SRG SSR nadaje obecnie 8 kanałów telewizyjnych: SRF 1, SRF zwei, SRF info w języku niemieckim; RTS Un, RTS Deux i RTS INFO w języku francuskim; RSI LA 1 i RSI LA 2 w języku włoskim. Obok SRF, RTS i RSI, istnieje jeszcze oddział RTR odpowiedzialny za produkcję programów w języku romansz, jednak nie posiada on własnego kanału telewizyjnego, a produkowaną przez niego audycję „Telesguard” można oglądać na antenie SRF 1.
 
Antena satelitarna z logo CATV Basel

Pierwsza w Szwajcarii publiczna transmisja telewizyjna na małą odległość odbyła się w Zurychu w 1939 r. Oficjalne nadawanie telewizji SRG ruszyło 1953 r. Przez pięć wieczorów w tygodniu emitowany był godzinny program. W 1954 r. SRG wraz z ośmioma innymi europejskimi stacjami telewizyjnymi założyła Eurowizję. W 1968 r. rozpoczęto nadawanie w kolorze, w 2003 r. uruchomiono emisję cyfrową na satelicie, a w 2007 r. ruszono z nadawaniem w HD, w 2008 r. wyłączono naziemną telewizję analogową. SRG SSR wraz z niemieckimi ARD i ZDF oraz austriackim ORF nadają wspólny niemieckojęzyczny kanał kulturalny 3sat.

Oprócz nadawcy publicznego w Szwajcarii funkcjonuje także nadawca komercyjny CH Media z takimi kanałami, jak m.in.: 3+, 4+, 5+ i TV24.
W Szwajcarii popularne są takie sieci płatnej telewizji, jak: Sky Switzerland z Astry 19,2°E, Kabelio z Hot Birda 13°E, Sunrise (UPC), Swisscom czy Zattoo.

Bazylea posiada własny lokalny kanał telewizyjny Telebasel, uruchomiony 14 czerwca 1993 r. Jest on dostępny m.in. drogą satelitarną w ramach platformy Kabelio, a także online pod adresem telebasel.ch/live.
 
Zrzut ekranu z kanału Telebasel

Spod katedry w Bazylei widoczne są dwa obiekty nadawcze: 250 m wieża St. Chrischona (7 km w linii prostej), oraz 96 m wieża na szczycie Blauen (1165 m n.p.m.) w górach Schwarzwaldu w Niemczech (26 km w linii prostej), zbudowana w 1985 r., zarządzana przez Deutsche Funkturm.

Wieża transmisyjna St. Chrischona

Ta mająca 250 m wysokości i 50 pięter wieża, będąca własnością spółki Swisscom, jest najwyższą wolno stojącą budowlą w Szwajcarii i drugą najwyższą budowlą w tym kraju, po zaporze wodnej Grande Dixence (285 m). Znajduje się w gminie Bettingen w kantonie Bazylea-Miasto, na wschód od centrum Bazylei, na wzniesieniu zwanym St. Chrischona, 492 m n.p.m. Cała konstrukcja ma masę 23 tys. ton, z czego 13,5 tys. ton stanowi fundament, a 9,5 tys. ton sama wieża.
 
Wieża transmisyjna St. Chrischona, fot. Swisscom

Widoczna z daleka wieża o efektownej konstrukcji trójnogu oraz szybie o przekroju sześciokąta została zbudowana w latach 1980-1983. Kiedy oddano ją do użytku w 1984 r., została uznana za najnowocześniejszą wieżę telewizyjną w Europie ze względu na wiele specjalnych rozwiązań technicznych. Oprócz regularnego nadawania programów radiowych (i telewizyjnych do 2019 r.) służy również jako wieża ciśnień i posiada przyrządy pomiarowe m.in. dla służb pogodowych.
 
Wieża St. Chrischona w chmurach, fot. Trendsetter / shutterstock.com
Imponujący swoją wielkością trójnóg wieży

Oprócz zorganizowanych wycieczek dla grup zwiedzających (max. 25 osób, w cenie od 150 do 250 CHF, czyli od 730-1200 zł, w zależności od dnia tygodnia i pory dnia, rezerwacje online, zwiedzanie trwa 60 min, przewodnik mówiący w języku niemieckim; stan na wrzesień 2022 r.), wieża transmisyjna jest niedostępna dla ruchu turystycznego.
 
Wieża transmisyjna St. Chrischona, fot. Swisscom

W 1954 r. na wzgórzu St. Chrischona wybudowano pierwszą wieżę transmisyjną mającą 30 m wysokości, która służyła do 1959 r. Następnie postawiono tam 136 m wieżę przeniesioną z innej lokalizacji. Aby zaspokoić zwiększone potrzeby, w latach 70. XX w. podjęto decyzję o budowie nowej wieży. Początkowo rozważano w jej wnętrzu również restaurację na 94. m i platformę widokową na 145. m, jednak ostatecznie porzucono te pomysły.
 
Wieża transmisyjna St. Chrischona, fot. Swisscom

Ponieważ lokalizacja wieży telewizyjnej charakteryzuje się ponadprzeciętną liczbą godzin nasłonecznienia, Swisscom postanowił zainstalować w 2017 r. wzdłuż południowych segmentów szybu wieży 435 modułów fotowoltaicznych. Panele o łącznej powierzchni 710 m2 są zawieszone na długości 75 m. W zależności od godzin nasłonecznienia roczna produkcja energii może wynosić około 118 tys. kWh.
 
Panele fotowoltaiczne na wieży St. Chrischona, fot. Swisscom

Kosz wieży składa się z dwóch poziomów. Można się tam dostać schodami mającymi 799 stopni lub którąś z dwóch wind. Dolne piętro kosza znajduje się na wysokości 137 m, natomiast górne, 47. piętro na wysokości 141 m i jest wynajmowane jako sala konferencyjno-eventowa. Powyżej znajduje się platforma konserwacyjna na wolnym powietrzu. Poniżej kosza, po stronie południowej znajdują się systemu antenowe, a po stronie północnej zbiorniki na wodę w ramach wieży ciśnień.
Bazylea - przekrój wieży St. Chrischona, źródło: Swissom
Kosz, zbiorniki wodne i systemy antenowe wieży St. Chrischona

Na koniec zamieszczam filmik promocyjny Bazylei zachęcający do odwiedzenia tego pięknego miasta położonego u styku granic trzech państw.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 749 zł Więcej...