reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Orlęta. Grodno '39” - film TVP w kinach

dodano: 2022-09-09 04:36
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP/satkurier.pl

TVP Dystrybucja Kinowa „Orlęta. Grodno ‘39” Od piątku, 9 września br. w kinach widzowie będą mogli oglądać polski film „Orlęta. Grodno '39”. Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF), koproducentem TVP, wsparcia finansowego udzielili Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a dystrybutorem jest TVP Dystrybucja Kinowa. Występują Almira Nawrot, Marta Jarczewska, Julia Łukowiak, Anna Oberc, Joanna Osyda, Kinga Ciesielska, Magdalena Smalara, Jowita Budnik, Piotr Łukaszczyk, Łukasz Matecki, Bartłomiej Topa, Antoni Pawlicki, Leszek Lichota, Andrzej Mastalerz, Łukasz Lewandowski, Feliks Matecki, Wit Czernecki i Filip Gurłacz.

TVP Dystrybucja Kinowa „Orlęta. Grodno ‘39”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W piątek, 9 września 2022 roku, na tydzień przed przypadającą na 17 września rocznicą zbrojnego ataku Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na Polskę w 1939 roku, TVP Dystrybucja Kinowa wprowadzi do kin nowy film Krzysztofa Łukaszewicza, zatytułowany „Orlęta. Grodno ‘39”, wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Jak zapowiada nadawca, jest to pierwsza produkcja filmowa o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 roku przedstawiająca historię heroicznej walki cywilnych mieszkańców Grodna, w dużej mierze harcerzy i młodzieży szkolnej, z rosyjskim najeźdźcą. W role młodych bohaterów wcielili się m.in. Almira Nawrot, Feliks Matecki, Wit Czernecki i Filip Gurłacz. Partnerują im Jowita Budnik, Bartłomiej Topa, Antoni Pawlicki, Leszek Lichota, Andrzej Mastalerz, Łukasz Lewandowski i inni.

„Orlęta. Grodno ‘39” to dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona (w tej roli Feliks Matecki). W dniu rozpoczęcia roku szkolnego, 1 września 1939 roku, budynek jego szkoły zostaje zbombardowany przez niemieckie samoloty. Dla Leona, Tadeusza (Wit Czernecki), Eweliny (Almira Nawrot) oraz tysięcy polskich dzieci, rozpoczynająca się wojna stanie się szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych.

17 września 1939 roku, na mocy porozumień sowiecko-niemieckich, Armia Czerwona wkracza do Polski. 20 września planuje zająć Grodno. Obrońcy miasta rozpoczynają beznadziejną, heroiczną walkę. Nieliczne oddziały wojskowe są wspomagane przez ludność cywilną, przede wszystkim młodzież szkolną. To właśnie dzieci i młodzież bohatersko bronią miasta, stając się ofiarami niezwykłego okrucieństwa okupantów.

Za reżyserię filmu „Orlęta. Grodno ‘39” oraz scenariusz odpowiada Krzysztof Łukaszewicz, twórca m.in. filmów fabularnych „Lincz” i „Karbala”,  nagradzanego na polskich i zagranicznych festiwalach filmu „Żywie Biełaruś!”, współautor scenariusza do filmu „Generał Nil”.  Muzykę do filmu „Orlęta. Grodno ‘39” skomponował Michał Lorenc, wielokrotny laureat nagród m.in. na „Festiwalu Filmów Fabularnych” w Gdyni i „Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry” w Sopocie. Autorem zdjęć jest Tomasz Wójcik.

Film jest produkcją Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w koprodukcji z Telewizją Polską, współfinansowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a za dystrybucję odpowiada TVP Dystrybucja Kinowa.

Dodajmy, że dostępna jest również wersja edukacyjna filmu pozbawiona drastycznych scen.

Przypomnijmy, iż polskie filmy w telewizji znajdziecie w weekendowym wykazie satkurier.pl: „Przewodnik po polskich filmach w PL TV”, w dziale „Propozycje stacji TV” (więcej tutaj).
 
Bartłomiej Topa, Feliks Matecki, Leszek Lichota, Wit Czernecki, Almira Nawrot i Antoni Pawlicki na plakacie promującym kinową emisję filmu „Orlęta. Grodno ‘39”, foto: TVP
Bartłomiej Topa, Feliks Matecki, Leszek Lichota, Wit Czernecki, Almira Nawrot i Antoni Pawlicki na plakacie promującym kinową emisję filmu „Orlęta. Grodno ‘39”, foto: TVP


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

179 zł Więcej...

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC - tani tuner na...

349 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

690 zł Więcej...