Polska - Francja w półfinale EuroBasketu 2022

dodano: 2022-09-15 11:10
autor: Jerzy Kruczek | źródło: tvpsport.pl

EuroBasket 2022 www.fiba.basketball W pierwszym meczu półfinałowym EuroBasketu 2022 reprezentacja Polski zagra w Berlinie z reprezentacją Francji. Jak poinformował w mediach społecznościowych Marek Szkolnikowski, dyrektor TVP Sport, spotkanie będzie transmitowane również w TVP1.

FIBA
EuroBasket 2022 półfinały

Ten występ przejdzie do historii naszej koszykówki.
Reprezentanci Polski po dramatycznym spotkaniu pokonali w ćwierćfinale mistrzostw Europy Słoweńców z Luką Dončiciem w składzie. Dzięki temu już wiadomo, że Biało-Czerwoni zagrają jeszcze dwa mecze o medal w EuroBaskecie.

51 lat - tyle czekała reprezentacja Polski koszykarzy na występ w półfinale mistrzostw Europy.
Po niesamowitym spotkaniu przeciwko Słowenii Biało-Czerwonym brakuje tylko jednego zwycięstwa do wywalczenia piątego medalu w historii (srebro w 1964 roku oraz brąz w 1939, 1965 i 1967).

Podopieczni Igora Miličicia nie byli już faworytami przeciwko Ukraińcom w 1/8 finału. Wygrali i w nagrodę zmierzyli się z obrońcami tytułu. Pierwsze dwie kwarty to był fantastyczny popis naszych koszykarzy. Do przerwy prowadzili 19 punktami.

Trzecia część była w ich wykonaniu fatalna. Słoweńcy na początku czwartej kwarty wyszli dzięki temu na prowadzenie. To jednak Polacy lepiej poradzili sobie z presją w końcówce i sensacyjnie wygrali 90:87. Bohaterem został znakomity Mateusz Ponitka – 26 punktów, 16 zbiórek i 10 asyst.

Tym samym Biało-Czerwoni awansowali do najlepszej czwórki. Teraz zmierzą się z reprezentacją Francji. Trójkolorowi to wicemistrzowie olimpijscy z Tokio. W tegorocznym EuroBaskecie dwukrotnie byli blisko odpadnięcia. Zarówno w 1/8 finału, jak i w ćwierćfinale, wygrywali dopiero po dogrywkach. W środę okazali się lepsi od Włochów.

Porażka Słoweńców oznacza, że z medalistów poprzedniego EuroBasketu w rywalizacji pozostali tylko Hiszpanie. W półfinale zabraknie trzech największych gwiazd tych mistrzostw Europy: Luki Dončicia, Nikoli Jokicia oraz Giannisa Antetokounmpo.