reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

52 kolejne satelity Starlink na orbicie [wideo]

dodano: 2022-09-26 18:44
autor: Janusz Sulisz | źródło: SpaceX

High speed starlink satelita 360px.jpg 24 września SpaceX wyniósł na orbitę kolejne 52 satelity Starlink w ramach misji 4.35. Start rakiety Falcon 9 (43. start w tym roku) nastąpił o godz. 19:32 czasu miejscowego (23:32 GMT). Firma SpaceX odpowiedziała również na prośbę sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena o zwiększenie wolności Internetu i swobodnego przepływu informacji do Iranu. Starlink jest teraz aktywny na wszystkich kontynentach, w tym na Antarktydzie”, napisał na Twitterze Elon Musk, założyciel i dyrektor generalny SpaceX.

SpaceX
Falcon 9 Starlink 4 14 start 2022 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Elon Musk powiedział w zeszłym tygodniu, że usługa Starlink, która jest już dostępna dla Ukrainy, będzie potrzebowała wyjątku od sankcji, aby był dostępny dla mieszkańców Iranu. Trzeba wiedzieć, że Iran w zeszłym tygodniu zamknął krajowy dostęp do Internetu po masowych protestach po śmierci młodej kobiety w areszcie policji moralnej.

Na szczęście 23 września rzecznik Departament Stanu USA  powiedział, że Starlink odpowiada sam za siebie i że „każdy, kto spełnia kryteria określone w tej ogólnej licencji, może kontynuować swoją działalność bez proszenia o dodatkowe zezwolenia”.

Wygląda więc na to, że władze USA wydały cichą zgodę na dostarczanie Internetu drogą satelitarną dzięki usłudze Starlink

Jeśli chodzi o globalną usługę Starlink, jest ona teraz dostępna dla ponad 40 krajów i innych obszarów. W zeszłym tygodniu dołączył obszar Antarktydy z nowym terminalem dodanym do antarktycznej stacji McMurdo dla amerykańskiej Narodowej Fundacji Nauki.

Z 52 kolejnymi satelitami SpaceX zbliża się do pełnego wdrożenia swojej początkowej floty 4400 satelitów Starlink. Po misji 4.35 SpaceX wysłał już na orbitę 3399 satelitów Starlink, wliczając prototypy i niesprawne satelity. Obecnie na orbicie jest około 3000 działających satelitów Starlink, z których około 2500 jest w pełni operacyjnych i kolejnych 500 porusza się na innych orbitach.

Misja Starlink 4.35 była czwartą misją Falcon 9 w tym miesiącu. 

SpaceX wstępnie planuje jeszcze jeden start Falcona 9 z dodatkowymi satelitami Starlink przed końcem września, ale ten harmonogram zależy od potencjalnych skutków zbliżającego się huraganu Ian, który według prognoz może zagrozić Florydzie.


 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

279 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

469 zł Więcej...