reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„IO” - polski kandydat do „Oscara” w kinach

dodano: 2022-09-30 06:22
autor: Łukasz Knapik | źródło: Gutek Film/satkurier.pl

Gutek Film „IO” Od piątku, 30 września br. w kinach widzowie będą mogli oglądać polsko-włoski film „IO”. Producentem filmu jest Skopia Film, we współpracy z Hanway Films, koproducentami są Alien Films, Polwell, Moderator Inwestycje, Veilo Ewa Żyłka, Regione Lazio, Strefa Kultury Wrocław i Ares 2002, wsparcia finansowego udzielili Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF), Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy, Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy i Ministero Della Cultura, a dystrybutorem jest Gutek Film. Występują Sandra Drzymalska, Isabelle Huppert, Lolita Chammah, Gloria Iradukunda, Delfina Wilkońska, Katarzyna Russ, Agata Sasinowska, Anna Rokita, Tomasz Organek, Mateusz Kościukiewicz i Lorenzo Zurzolo.

Gutek Film „IO”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak czytamy w opisie, „IO” to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego z festiwalu w Cannes wyjechał z „Nagrodą Jury”. Opowieść o nas samych, odbijających się w wilgotnych oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina.

Jak czytamy w opisie, historia „IO” za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny - manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. Podróż, w jaką zabiera widzów Jerzy Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Ten portret zbiorowy, który jednak nie traci z oczu pojedynczej mrówki, łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne. Swoim rozmachem przypomina obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla.

Jak czytamy w opisie, zanurzony w tradycji, śmiało eksplorujący jednak nowe ścieżki kina, film Jerzego Skolimowskiego jest kolejnym, przy którym polski reżyser współpracował z producentem Jeremym Thomasem (jego filmografia obejmuje choćby „Wrzask”, „Ostatniego cesarza”, „Pod osłoną nieba”, „Nagi lunch” i „Tylko kochankowie przeżyją”). Za ekspresyjną, kreacyjną stronę „IO” odpowiadają operator Michał Dymek i  montażystka Agnieszka Glińska. Monumentalną, uwznioślającą każdy oddech osiołka muzykę skomponował Paweł Mykietyn, a w podróży towarzyszą bohaterowi m.in. Sandra Drzymalska, Isabelle Huppert i Mateusz Kościukiewicz.

Film „IO” jest polskim kandydatem do „Oscara” (więcej tutaj, tutaj i tutaj).

„IO” - o filmie - reżyseria: Jerzy Skolimowski, scenariusz: Ewa Piaskowska i Jerzy Skolimowski, zdjęcia: Michał Dymek, występują: Sandra Drzymalska, Isabelle Huppert, Lolita Chammah, Gloria Iradukunda, Delfina Wilkońska, Katarzyna Russ, Agata Sasinowska, Anna Rokita, Tomasz Organek, Mateusz Kościukiewicz i Lorenzo Zurzolo, kraj produkcji: Polska, Włochy, rok produkcji: 2022, język oryginalny: polski i włoski, gatunek: dramat, czas trwania: 86 minut.

Przypomnijmy, iż polskie filmy w telewizji znajdziecie w weekendowym wykazie satkurier.pl: „Przewodnik po polskich filmach w PL TV”, w dziale „Propozycje stacji TV” (więcej tutaj).
 
Plakat promujący kinową emisję filmu „IO”, foto: Aneta Gębska/Filip Gębski/Gutek Film
Plakat promujący kinową emisję filmu „IO”, foto: Aneta Gębska/Filip Gębski/Gutek Film


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...