Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W gronie siedmiu książek finalistek tegorocznej „Nagrody Nike” znalazły się 3 powieści, biografia, tom poezji, reportaż historyczny i esej. Ostatecznie jury zdecydowało, że tegoroczna „Nagroda Nike” trafiła do Jerzego Jarniewicza za tomik poetycki „Mondo cane” wydany przez Biuro Literackie.
- (...) Zwycięska książka, tomik poetycki Jerzego Jarniewicza „Mondo cane”, jawi się jako niezwykłe ćwiczenie. Warunkiem owego ćwiczenia jest wrażliwość - ta od słów i ciał - mówił w laudacji na cześć laureata Przemysław Czapliński, przewodniczący jury „Nagrody literackiej Nike”. - (...) Niby nic tu ważnego. Autor nie ufa politykom, stroni od komentowania wielkich wydarzeń, nie pożycza nieśmiertelnych sentencji od wielkich mędrców. Świat, który opisuje, choć pod szyldem „mondo cane”, to nie tyle świat spsiały czy podły, ile - mało ważny, nieważny, prawie niezauważalny. Wydaje się, że dla Jarniewicza na „nieważność” skazane jest wszystko, co znika. Kiedy jednak autor pisze przeciw znikaniu, miesza elegijność z nadzieją, co znaczy, że patrzy na przeszłość jako jeszcze nie całkiem przegraną - jeszcze możliwą do zbawienia, do odzyskania, do uratowania - dodał.
Oprócz Przemysława Czaplińskiego w jury „Nagrody literackiej Nike” zasiadali w tym roku: Inga Iwasiów, Iwona Kurz, Magdalena Piekara, Maria Topczewska, Maria Zmarz-Koczanowicz, Marek Beylin, Tadeusz Nyczek oraz Szymon Rudnicki. Decyzję o laureacie jurorzy podjęli w dniu wręczenia nagrody, czyli w niedzielę, 2 października br.
Zwycięzca „Nike 2022” otrzymał 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły.
W gronie nominowanych do 26. edycji „Nagrody Nike” znaleźli się:
- Anna Cieplak „Rozpływaj się” (powieść), Wydawnictwo Literackie, Kraków,
- Artur Domosławski „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana” (biografia), Wielka Litera, Warszawa,
- Jerzy Jarniewicz „Mondo cane” (poezja), Biuro Literackie, Stronie Śląskie,
- Joanna Ostrowska „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” (reportaż historyczny), Wyd. Krytyki Politycznej, Warszawa,
- Edward Pasewicz „Pulverkopf” (powieść), Wielka Litera, Warszawa,
- Maciej Płaza „Golem” (powieść), W.A.B., Warszawa,
- Kacper Pobłocki „Chamstwo” (esej), Czarne, Wołowiec.
Swoją nagrodę przyznali też czytelnicy wyborcza.pl i „Gazety Wyborczej”, którzy wybierali ulubione lektury spośród siedmiu książek nominowanych do „Nike 2022”, na stronie wyborcza.pl. W plebiscycie dziennika najwięcej głosów otrzymała Joanna Ostrowska za książkę „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”, zdobywając nagrodę „Nike Czytelników 2022”. Oprócz tego redakcyjne jury wybrało zwycięską konkursową recenzję, a jej publikacja nastąpiła w „Gazecie Wyborczej” i na wyborcza.pl w poniedziałek, 3 października br. Laureat otrzyma voucher o wartości 5 tys. zł.
Uroczystość wręczenia „Nike 2022” została zorganizowana w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego i była transmitowana na antenie TVN24 oraz w serwisie wyborcza.pl. Relację z finałowej gali konkursu oraz specjalny materiał o zwycięzcy „Nagrody Nike 2022” pojawi się wkrótce na wyborcza.pl, a w poniedziałek, 3 października br. pojawił się także na łamach tradycyjnego wydania „Gazety Wyborczej”. Przez cały wieczór w niedzielę, 2 października br. trwała też relacja z gali wręczenia Nike na profilach „Wyborczej” w mediach społecznościowych, m.in. na Instagramie.
Organizatorami nagrody są „Wyborcza” i Fundacja Nagrody Literackiej Nike, a fundatorem Fundacja Agory.
26. edycję „Nagrody literackiej Nike” wspierały działania promocyjne w „Gazecie Wyborczej” i na wyborcza.pl, w internecie i radiu, a także w mediach społecznościowych.
„Nagroda literacka Nike” przyznawana jest za „Najlepszą książkę roku”. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. W 2021 roku jury przyznało „Nike” Zbigniewowi Rokicie za reporterską książkę o Śląsku i śląskości „Kajś”. Wśród wcześniejszych laureatów są m.in. Olga Tokarczuk, Joanna Bator, Wiesław Myśliwski, Mariusz Szczygieł i Andrzej Stasiuk
(więcej tutaj).
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.