reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Agora: Jerzy Jarniewicz laureatem „Nike 2022”

dodano: 2022-10-05 19:12
autor: Łukasz Knapik | źródło: Agora

„Gazeta Wyborcza” Fundacja Agory wyborcza.pl  „Nagroda literacka Nike” Tegorocznym zwycięzcą „Nagrody literackiej Nike”, za tomik poetycki „Mondo cane”, został Jerzy Jarniewicz. Werdykt konkursowego jury poznaliśmy w niedzielę, 2 października 2022 roku. Natomiast „Nagroda Nike Czytelników”, przyznawana w plebiscycie serwisu wyborcza.pl i dziennika „Gazeta Wyborcza” (Agora), trafiła do Joanny Ostrowskiej za książkę „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”. Gala podsumowująca 26. edycję „Nagrody literackiej Nike” odbyła się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie i była transmitowana na kanale TVN24 i w serwisie wyborcza.pl.

„Gazeta Wyborcza” Fundacja Agory wyborcza.pl  „Nagroda literacka Nike”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W gronie siedmiu książek finalistek tegorocznej „Nagrody Nike” znalazły się 3 powieści, biografia, tom poezji, reportaż historyczny i esej. Ostatecznie jury zdecydowało, że tegoroczna „Nagroda Nike” trafiła do Jerzego Jarniewicza za tomik poetycki „Mondo cane” wydany przez Biuro Literackie.

- (...) Zwycięska książka, tomik poetycki Jerzego Jarniewicza „Mondo cane”, jawi się jako niezwykłe ćwiczenie. Warunkiem owego ćwiczenia jest wrażliwość - ta od słów i ciał - mówił w laudacji na cześć laureata Przemysław Czapliński, przewodniczący jury „Nagrody literackiej Nike”. - (...) Niby nic tu ważnego. Autor nie ufa politykom, stroni od komentowania wielkich wydarzeń, nie pożycza nieśmiertelnych sentencji od wielkich mędrców. Świat, który opisuje, choć pod szyldem „mondo cane”, to nie tyle świat spsiały czy podły, ile - mało ważny, nieważny, prawie niezauważalny. Wydaje się, że dla Jarniewicza na „nieważność” skazane jest wszystko, co znika. Kiedy jednak autor pisze przeciw znikaniu, miesza elegijność z nadzieją, co znaczy, że patrzy na przeszłość jako jeszcze nie całkiem przegraną - jeszcze możliwą do zbawienia, do odzyskania, do uratowania - dodał.


Oprócz Przemysława Czaplińskiego w jury „Nagrody literackiej Nike” zasiadali w tym roku: Inga Iwasiów, Iwona Kurz, Magdalena Piekara, Maria Topczewska, Maria Zmarz-Koczanowicz, Marek Beylin, Tadeusz Nyczek oraz Szymon Rudnicki. Decyzję o laureacie jurorzy podjęli w dniu wręczenia nagrody, czyli w niedzielę, 2 października br.

Zwycięzca „Nike 2022” otrzymał 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły.

W gronie nominowanych do 26. edycji „Nagrody Nike” znaleźli się:

- Anna Cieplak „Rozpływaj się” (powieść), Wydawnictwo Literackie, Kraków,
- Artur Domosławski „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana” (biografia), Wielka Litera, Warszawa,
- Jerzy Jarniewicz „Mondo cane” (poezja), Biuro Literackie, Stronie Śląskie,
- Joanna Ostrowska „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” (reportaż historyczny), Wyd. Krytyki Politycznej, Warszawa,
- Edward Pasewicz „Pulverkopf” (powieść), Wielka Litera, Warszawa,
- Maciej Płaza „Golem” (powieść), W.A.B., Warszawa,
- Kacper Pobłocki „Chamstwo” (esej), Czarne, Wołowiec.

Swoją nagrodę przyznali też czytelnicy wyborcza.pl i „Gazety Wyborczej”, którzy wybierali ulubione lektury spośród siedmiu książek nominowanych do „Nike 2022”, na stronie wyborcza.pl. W plebiscycie dziennika najwięcej głosów otrzymała Joanna Ostrowska za książkę „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”, zdobywając nagrodę „Nike Czytelników 2022”. Oprócz tego redakcyjne jury wybrało zwycięską konkursową recenzję, a jej publikacja nastąpiła w „Gazecie Wyborczej” i na wyborcza.pl w poniedziałek, 3 października br. Laureat otrzyma voucher o wartości 5 tys. zł.

Uroczystość wręczenia „Nike 2022” została zorganizowana w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego i była transmitowana na antenie TVN24 oraz w serwisie wyborcza.pl. Relację z finałowej gali konkursu oraz specjalny materiał o zwycięzcy „Nagrody Nike 2022” pojawi się wkrótce na wyborcza.pl, a w poniedziałek, 3 października br. pojawił się także na łamach tradycyjnego wydania „Gazety Wyborczej”. Przez cały wieczór w niedzielę, 2 października br. trwała też relacja z gali wręczenia Nike na profilach „Wyborczej” w mediach społecznościowych, m.in. na Instagramie.

Organizatorami nagrody są „Wyborcza” i Fundacja Nagrody Literackiej Nike, a fundatorem Fundacja Agory.

26. edycję „Nagrody literackiej Nike” wspierały działania promocyjne w „Gazecie Wyborczej” i na wyborcza.pl, w internecie i radiu, a także w mediach społecznościowych.

„Nagroda literacka Nike” przyznawana jest za „Najlepszą książkę roku”. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. W 2021 roku jury przyznało „Nike” Zbigniewowi Rokicie za reporterską książkę o Śląsku i śląskości „Kajś”. Wśród wcześniejszych laureatów są m.in. Olga Tokarczuk, Joanna Bator, Wiesław Myśliwski, Mariusz Szczygieł i Andrzej Stasiuk (więcej tutaj).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

639 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...