reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Konkurs skrzypcowy im. H. Wieniawskiego z dźwiękiem immersyjnym 5.1.4

dodano: 2022-10-07 14:32 | aktualizacja: 2022-10-10 10:26
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

TVP Kultura 7 października br. w Poznaniu rozpoczyna się 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. Koncert inauguracyjny Orkiestry Filharmonii Narodowej z laureatką I nagrody 15. Konkursu w 2016 roku już od godz. 19:00. Koncert inauguracyjny, eliminacje oraz galę i koncert laureatów (21 października) transmitować będzie TVP Kultura. Obszerne transmisje również na internetowym kanale TVP Kultura 2, a wybrane relacje dodatkowo w TVP3 Poznań. Cały konkurs do obejrzenia na YouTubie.

konkurs.wieniawski.pl
16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej zaprasza widzów TVP Kultura i TVP Kultura 2 na 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, który odbędzie się w dniach 17-21 października.

Dwa tygodnie artystycznych wrażeń na antenach TVP wypełnią transmisje trzech etapów przesłuchań, wyjątkowy Koncert Inauguracyjny oraz Koncert Laureatów.

Agata Kwiecińska i Adam Rozlach zaproszą do telewizyjnego studia konkursowego, w którym wspólnie ze znawcami muzyki podsumują najciekawsze występy uczestników.

Za produkcję i realizację telewizyjną Konkursu odpowiada Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej. Organizatorem jest Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, współorganizatorem Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Konkurs jest współorganizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Melomanii po raz 16. obchodzić będą święto wiolinistyki – kilkudziesięciu młodych wirtuozów przedstawi w Poznaniu interpretacje najwybitniejszych utworów polskiego kompozytora i innych wielkich twórców muzyki skrzypcowej.

Tegoroczny Konkurs rozpocznie wyjątkowy Koncert Inauguracyjny, podczas którego usłyszymy światową prapremierę – utwór „Nova” na orkiestrę symfoniczną, napisany w 2022 roku i zadedykowany odwadze Ukrainy.

Kompozytorka Victoria Polevá, urodzona w 1962 roku w Kijowie, należy do najciekawszych osobowości współczesnej muzyki ukraińskiej. 7 października Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki po raz pierwszy wykona jej kompozycję. W programie koncertu znajdą się również Symfonia „Odrodzenie” op. 7 Mieczysława Karłowicza oraz Koncert skrzypcowy a-moll op. 53 Antonina Dworzaka. Solistką będzie laureatka poprzedniej edycji Konkursu – Gruzinka, Veriko Tchumburidze.

Z myślą o miłośnikach muzyki skrzypcowej, TVP przygotowała telewizyjne studio konkursowe, którego gospodarzami będą Agata Kwiecińska i Adam Rozlach. Do studia zostaną zaproszeni eksperci, wybitni muzycy i znawcy sztuki skrzypcowej. Razem podsumują pierwszy i drugi etap przesłuchań, a podczas finałowego trzeciego etapu, będą nam towarzyszyć w studio każdego dnia.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego po raz pierwszy zorganizowany został w 1935 roku. Dziś jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów skrzypcowych na świecie. Do Poznania przyjadą najlepsi młodzi skrzypkowie, reprezentujący kraje niemal wszystkich kontynentów. Zafascynowani wieloletnią tradycją Konkursu, jego prestiżem oraz jedyną w swoim rodzaju atmosferą zagrają w jednej z najpiękniejszych sal koncertowych Europy o uznanej akustyce – w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Prezes Telewizji Polskiej ufundował specjalną nagrodę w wysokości 30 tys. zł za najlepiej wykonany „Koncert Skrzypcowy” Henryka Wieniawskiego.

TVP Kultura i TVP Kultura 2 zapraszają na Koncert Inauguracyjny w piątek, 7 października o godz. 18:50.

W TVP Kultura nadawanym w multipleksie DVB-T2 z HEVC możliwy będzie odbiór dźwięku stereo oraz 5.1 w Dolby Digital Plus, jak również dźwięku immersyjnego 5.1.4 w Dolby AC-4.

Telewidzowie będą mogli porównywać dźwięk i słuchać preferowanego formatu wykorzystując głośniki wewnętrzne telewizora, głośniki zewnętrzne kina domowego lub soundbara. Telewizor musi odpowiadać standardom DVB-T2, H.265/HEVC, Dolby AC-4 oraz technologii odbioru Dolby Atmos. Z kolei zestaw kina domowego i soundbary muszą być przystosowane do odtwarzania dźwięku Dolby AC-4, Dolby Atmos. Urządzenia te powinny być podłączone do telewizora poprzez złącze HDMI (eARC/ARC).
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

449 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

469 zł Więcej...