reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Październik na platformie 35mm.online

dodano: 2022-10-13 13:57
autor: Anita Kaźmierska | źródło: WFDiF

35mm.online Kraków, życie uniwersyteckie, studenci – to tematy wiodące oferty platformy 35mm.online na październik. Filmy fabularne, dokumenty, animacje i kolekcje wyróżnione w tym miesiącu nawiązują do motywu przewodniego tematyką lub poprzez osoby twórców, a wszystko to w klimacie akademickiej polskiej jesieni.

35mm.online
35mm.online


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Co miesiąc platforma 35mm.online prezentuje się użytkownikom w nowej odsłonie filmowej. Wspólny mianownik materiałów wyróżnionych na stronie głównej i w poszczególnych sekcjach stanowi motyw przewodni miesiąca. Tym razem wybór redaktorów padł na to, co najbardziej charakterystyczne w październiku, a więc początek roku akademickiego i związane z nim życie studenckie oraz tętniący życiem uniwersytecki Kraków - z jego klimatem, kulturą i… Smokiem Wawelskim!

Uniwersytet Filmowy w Krakowie

„Student to szczególny typ filmowego bohatera. Z racji wieku postawiony na rozdrożu, przeżywa zarówno osobiste problemy, jak i te pokoleniowe” – czytamy w opisie sekcji „Uniwersytet Filmowy”, skupiającej filmy fabularne nawiązujące do tematyki miesiąca. W selekcji znalazły się takie obrazy, jak: Indeks Janusza Kijowskiego, Palec boży Antoniego Krauze, Stan posiadania czy Suplement Krzysztofa Zanussiego, Przypadek Krzysztofa Kieślowskiego, Człowiek z marmuru Andrzeja Wajdy czy 1968. Szczęśliwego Nowego Roku Jacka Bromskiego. Sekcja „Miejsce akcji: Kraków” prezentuje natomiast filmy, których akcja toczy się w tym mieście: Szyfry Wojciecha Jerzego Hasa ze znakomitą rolą Zbigniewa Cybulskiego czy Epitafium dla Barbary Radziwiłłowny Janusza Majewskiego.

Aktorskie kolekcje

Październik to również kolekcje filmów zorientowanych wokół postaci aktorów – urodzonego w Krakowie Marka Kondrata oraz absolwentki krakowskiej PWST – Mai Komorowskiej. W selekcji „Aktorska kuchnia Marka Kondrata” znalazły się takie filmy, jak: Historia żółtej ciżemki Sylwestra Chęcińskiego, opowiadająca historię młodego adepta sztuki rzeźbiarskiej, pobierającego nauki u samego Wita Stwosza czy Zaklęte rewiry Janusza Majewskiego. W kolekcji „Gwiazda: Maja Komorowska” zaprezentowano m.in. kultowego Człowieka z żelaza Andrzeja Wajdy oraz Bilans kwartalny Krzysztofa Zanussiego.

Dokument w krakowskich klimatach

Platforma 35mm.online prezentuje nie tylko klasykę polskiej fabuły, ale również znakomite dokumenty. „Krakowskie klimaty” to wybór filmów poruszających lokalną tematykę. Należą do nich m.in. obraz Żywe kamienie Tadeusza Makarczyńskiego, opowiadający historię krakowskich Żydów oraz Opowieść o Ołtarzu Mariackim Wandy Wertenstein i Krystyny Rutkowskiej, odkrywająca fascynujące dzieje tego bezcennego zabytku.

Bohater miesiąca: Smok Wawelski!

Dla najmłodszych redakcja platformy przygotowała wszystkie odcinki kultowej animacji Porwanie Baltazara Gąbki, w której Smok Wawelski, na prośbę księcia Kraka, niczym Sherlock Holmes rozwiązuję tytułową zagadkę. Sekcja „Smocze i rycerskie bajki” prezentuje kreskówki o smokach, królach i walecznych rycerzach!


35mm.online to nowoczesna cyfrowa platforma do strumieniowego odtwarzania materiałów audiowizualnych, prezentująca twórczość i bogactwo polskiej kinematografii kilku dekad. W jej zasobach znajduje się ponad 4000 zdigitalizowanych materiałów filmowych z okresu od lat 50. do 90. XX w., w tym klasyki fabularne wybitnych twórców polskiego kina, filmy polskiej szkoły dokumentalnej, ponad 3 tys. wydań Polskiej Kroniki Filmowej z lat 1945-1994, filmy autorów polskiej animacji oraz wielopokoleniowe produkcje dla dzieci. Celem twórców platformy jest popularyzacja i promocja polskiej kultury filmowej w kraju i za granicą.

Dostęp do platformy jest aktualnie bezpłatny, a aby korzystać z oferty Premium wystarczy rejestracja i zalogowanie w systemie. Platforma 35mm.online jest dostępna w wersji aplikacji webowej, mobilnej (Android i iOS) oraz aplikacji Android TV.

Platforma 35mm.online powstała w ramach projektu „Cyfrowa rekonstrukcja i digitalizacja polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych w celu zapewnienia dostępu na wszystkich polach dystrybucji (kino, telewizja, Internet, urządzenia mobilne) oraz zachowania dla przyszłych pokoleń polskiego dziedzictwa filmowego” realizowanego w latach 2017-2021 przez Polski Instytut Sztuki Filmowej wspólnie z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Studiem Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej. Projekt był finansowany
z funduszy Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jego wartość całkowita wyniosła blisko 110 mln zł.

Właścicielem i operatorem platformy streamingowej 35mm.online jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF) - państwowa instytucja kultury podlegająca Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...