reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Silent Twins” - film Canal+ Polska w kinach

dodano: 2022-10-21 01:08
autor: Łukasz Knapik | źródło: Gutek Film/satkurier.pl

Gutek Film Canal+ „Silent Twins” Od piątku, 21 października br. w kinach widzowie będą mogli oglądać polsko-brytyjski film „Silent Twins”, którego bohaterkami są siostry bliźniaczki June Gibbons i Jennifer Gibbons. Producentami filmu są 42, Kindred Spirit i Madants, koproducentami są CANAL+ Polska, 30West i Grupa Moderator, wsparcia finansowego udzielił Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF), a dystrybutorem jest Gutek Film. Występują Letitia Wright, Tamara Lawrance, Jodhi May, Amarah-Jae St. Aubyn, Kinga Preis, Małgorzata Klara, Matylda Paszczenko, Ewa Rodart, Iwo Rajski i Jack Bandeira.

Gutek Film Canal+ „Silent Twins”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pokazywany premierowo na festiwalu filmowym w Cannes „Silent Twins” to najnowszy film Agnieszki Smoczyńskiej, twórczyni „Córek dancingu” i „Fugi”. Jak czytamy w opisie, jedna z najoryginalniejszych polskich reżyserek, która o tym, co w nas dzikie i nieokiełznane opowiada z lekkością tanecznych kroków, także w swoim anglojęzycznym debiucie daje popis nieskrępowanej wyobraźni. Wizjonerski, wypełniony muzyką „Silent Twins”, choć zrealizowany w oparciu o reportaż Marjorie Wallace, nosi wyraźne piętno autorskiego stylu. I - podobnie jak poprzednie filmy Agnieszki Smoczyńskiej - pokazuje perspektywę kobiet (więcej tutaj).

Tym razem są to bliźniaczki z Walii: June Gibbons (w tej roli Letitia Wright) i Jennifer Gibbons (Tamara Lawrance), które przestają komunikować się ze światem. Od ponurej prowincji, która czarnym dziewczynkom ma do zaoferowania głównie upokorzenia, „milczące bliźniaczki” uciekają w eksplodujące neonowymi kolorami, oprószone słonecznym blaskiem fantazje o pisarskiej sławie, romantycznej miłości i basenach pełnych Pepsi-Coli. Ale podkręcona hormonami nastoletnia wyobraźnia June i Jennifer ma także mroczną stronę - podobnie jak ich podszyta rywalizacją więź.

Jak czytamy w opisie, kreując na ekranie wewnętrzny świat bliźniaczek, Agnieszka Smoczyńska pełnymi garściami czerpie z estetyki starych reklam, kolorowych magazynów czy mydlanych oper. Sięga po thriller i zmysłowy musical, dramat i poklatkową animację. Ale emocjonalna bomba, jaką jest „Silent Twins”, swoją energię zawdzięcza także Letitii Wright („Czarna Pantera” i „Czarne lustro”) i Tamarze Lawrance („Mały topór”). Aktorki tworzą przejmujące role dziewczyn, które nie mogą żyć ani bez siebie, ani razem, i których nastoletni bunt wymknął się spod kontroli. Film Agnieszki Smoczyńskiej można odczytywać jako studium toksycznej więzi, artystycznego geniuszu czy kobiecego buntu. Może to opowieść o ucieczce od rasistowskiego społeczeństwa, a może ballada o niemożliwej miłości?

Film „Silent Twins” na „Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych” w Gdyni w 2022 roku otrzymał „Złote Lwy” dla „Najlepszego filmu”, „Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych” oraz nagrody za „Najlepszą scenografię” i „Najlepszą muzykę”.

„Silent Twins” - o filmie - reżyseria: Agnieszka Smoczyńska, scenariusz: Andrea Seigel, zdjęcia: Jakub Kijowski, występują: Letitia Wright, Tamara Lawrance, Jodhi May, Amarah-Jae St. Aubyn, Kinga Preis, Małgorzata Klara, Matylda Paszczenko, Ewa Rodart, Iwo Rajski i Jack Bandeira, kraj produkcji: Polska, Wielka Brytania, rok produkcji: 2022, język oryginalny: angielski, gatunek: dramat, czas trwania: 113 minut.

Przypomnijmy, iż polskie filmy w telewizji znajdziecie w weekendowym wykazie satkurier.pl: „Przewodnik po polskich filmach w PL TV”, w dziale „Propozycje stacji TV” (więcej tutaj).
 
Tamara Lawrance i Letitia Wright na plakacie promującym kinową emisję filmu „Silent Twins”, foto: Gutek Film
Tamara Lawrance i Letitia Wright na plakacie promującym kinową emisję filmu „Silent Twins”, foto: Gutek Film


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

529 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...