reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Od Popiela do Piasta” na kanale TVP Historia

dodano: 2022-10-22 17:05
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP/satkurier.pl

TVP Historia „Od Popiela do Piasta” W niedzielę, 23 października br. o godz. 20:00 na kanale TVP Historia i o godz. 20:50 w stacji TVP Historia 2 wyemitowany zostanie premierowo polski film dokumentalny „Od Popiela do Piasta”, w reżyserii Zdzisława Cozaca. Program powstał w ramach serii „Tajemnice początków Polski“, obejmującej takie produkcje jak „Z otchłani pradziejów”, „Droga do królestwa”, „Krzyż i korona”, „Wyspa władców”, „Miasto zatopionych bogów”, „Trzcinica - karpacka Troja” i „Wyspa władców”.

TVP Historia „Od Popiela do Piasta”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W niedzielę, 23 października br. kanały TVP Historia i TVP Historia 2 zapraszają widzów na premierę „Od Popiela do Piasta”, filmu dokumentalnego z serii „Tajemnice początków Polski”, w reżyserii Zdzisława Cozaca. Jak czytamy w opisie, barwne inscenizacje z udziałem grup rekonstrukcyjnych i komputerowe wizualizacje pierwszych grodów przywołają nieznane pogańskie czasy poprzedzające chrzest Mieszka I. W filmie zaprezentowane zostaną zaskakujące hipotezy naukowców, które zmieniają spojrzenie na początki kształtowania się dynastii Piastów i konflikt dwóch największych plemion żyjących po obu stronach Warty - Piastów i Popielidów.

Przyjęło się, że chrzest Mieszka I w 966 roku wyznacza datę początkową państwa polskiego, ale zręby naszego państwa powstały wcześniej. Najstarsza znana kronika mówi o trzech poprzednikach Mieszka I. Czy to znaczy, że dzieje Polski piastowskiej zaczęły się trzy generacje wstecz? Opis początków dynastii, która założyła Polskę, powstał niemal 120 lat po śmierci Mieszka I. Jego autor nie podpisał się pod swoim dziełem, a historycy nazwali go Gallem Anonimem. Wiemy, że przybył do nas z Węgier w orszaku Bolesława Krzywoustego, który zlecił mu napisanie historii swojej piastowskiej dynastii.

Autorzy filmu postarają się odpowiedzieć na pytania: ile prawdy o królu Popielu jest w legendzie, a ile w źródłach historycznych na temat Mieszka I? Co faktycznie działo się w czasach, gdy czczono u nas słowiańskie bóstwa, gdzie i kiedy Piastowie mogli dojść do władzy?

Zdzisław Cozac jest autorem wielu historycznych filmów dokumentalnych, w tym wcześniejszych części cyklu „Tajemnice początków Polski”, który obejmuje 7 filmów, w tym „Z otchłani pradziejów” (2019) (więcej tutaj), „Droga do królestwa” (2018) (więcej tutaj), „Krzyż i korona” (2016) (więcej tutaj), „Wyspa władców” (więcej tutaj), „Miasto zatopionych bogów”, „Trzcinica - karpacka Troja” i „Wyspa władców” (więcej tutaj).

„Od Popiela do Piasta” - emisja w niedzielę, 23 października 2022 roku o godz. 20:00 na kanale TVP Historia i o godz. 20:50 w stacji TVP Historia 2.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...