reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 62°E?

dodano: 2022-10-24 08:39
autor: Rafał Olchowik | źródło: satkurier.pl

Intelsat 39 62°East jest kolejną pozycją orbitalną amerykańskiego operatora satelitarnego Intelsat. Stacjonujący z niej satelita Intelsat 39 został zaprojektowany z myślą o dostarczaniu usług wideo i łączności klientom sieci szerokopasmowych, mobilnych i rządowych w Afryce, Azji, Europie i regionie EMEA. Satelitę wyposażono w szerokie i sterowalne wiązki punktowe (tzw. spotbeam). Dostępna silna wiązka europejska w pasmach C i Ku gwarantuje przyzwoity odbiór w całej Europie, co oznacza, że jest to satelita o dużym i niewykorzystanym potencjale.

antena satelitarna


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.


Główny nadawca IRIB
Intelsat 39 jest idealnym wyborem dla zagranicznych widzów zainteresowanych oficjalną telewizją i radiem z Islamskiej Republiki Iranu. Kluczowym klientem na pojemności w paśmie Ku jest państwowa korporacja nadawcza Islamic Republic of Iran Broadcasting (IRIB). Nadaje ona szereg krajowych, regionalnych i międzynarodowych kanałów telewizyjnych i stacji radiowych. W ofercie są zawarte wszystkie najważniejsze kanały IRIB TV 1 do 5, informacyjny IRINN, edukacyjny IRIB Amoozesh, religijny IRIB Quran, sportowy IRIB Varzesh, dokumentalny IRIB Mostanad, młodzieżowy IRIB Omid czy filmowy IRIB Namayesh. Nadawanie regionalne obejmuje dziesiątki kanałów dla takich miejscowości i prowincji, jak Kermanszah, Ilam, Isfahan, Golestan, Mazandaran, Kerman, Zahedan, Gilan, Kazwin, Kom, Zandżan, Hamadan, Markazi, Lorestan, Chuzestan, Buszehr, Tabriz i Chorasan-e Razawi.

 
IRIB TV1 jest określany mianem "narodowego kanału telewizyjnego Iranu". Jego nadawanie rozpoczęło się 3 października 1958 r. Choć kanał jest własnością irańskiego rządu, to obszar nadawania wykracza poza Iran i obejmuje cały Bliski Wschód. Regularnie na antenie są emitowane różne programy dla dzieci, dramaty, klasyczne irańskie filmy i talk show. Dawniej pokazywał też transmisje sportowe, ale te zostały później przeniesione do IRIB TV3
IRIB TV2 to drugi kanał państwowej telewizji w Iranie, utworzony 19 października 1967 r., aby zaspokoić zapotrzebowanie ludności i uzupełnić ofertę istniejącej stacji IRIB TV1. Oferta programowa jest oparta na serialach telewizyjnych, komediach, filmach, programach dla dzieci, talk-show i serwisach informacyjnych. Skierowany jest przede wszystkim do perskojęzycznych odbiorców na Bliskim Wschodzie
IRIB TV3 został uruchomiony 4 grudnia 1993 r. i wypromowany pod hasłem kanału młodzieżowego, ponieważ większość jego programów została poświęcona sportowi. Bogatą ofertę tworzą najważniejsze wydarzenia sportowe w Iranie (np. rozgrywki Persian Gulf Pro League), a także miniseriale, komedie, programy lifestylowe i edukacyjne, tematy związane ze sztuką i kulturą, programy religijne i filmy (zarówno krajowe, jak i zagraniczne)
IRIB TV4 nadaje od 12 kwietnia 1996 r., oferując filmy dokumentalne, konferencje naukowe, wywiady z naukowcami, występy artystyczne, magazyny ekonomiczne, sztuki teatralne i dyskusje filozoficzne
IRIB TV5 funkcjonuje od 26 listopada 1995 r. i początkowo można było go oglądać tylko w Teheranie (dlatego był określany kanałem "teherańskim"). W miarę upływu czasu poszerzył obszar nadawania na całą Azję. Kładzie nacisk na wiadomości gospodarcze, skupiając się na dobrobycie i rozwoju. Ma w ofercie kilka talk-show o tematyce biznesowej i ekonomicznej
IRINN to całodobowy kanał informacyjny, działający od 24 października 1999 r. Ma za zadanie przekazywać wszystko, co dotyczy irańskiej polityki, a także wydarzenia i reportaże z kraju i ze świata. Poza bieżącymi informacjami, ramówka wypełniona jest materiałami sportowymi, programami religijnymi, naukowymi i publicystycznymi
IRIB Amoozesh kładzie nacisk na programy edukacyjne. Oferuje ramówkę podzieloną na kilka kategorii tematycznych, takich jak edukacja międzynarodowa, sportowa czy prowincjonalna. Kanał został założony 15 października 2002 r. przez IRIB jako 7. kanał telewizyjny i jest bardzo popularny wśród młodych widzów i studentów
IRIB Quran to kanał telewizyjny o życiu, Islamie i Koranie, uruchomiony w październiku 2005 r.. Jego zadaniem jest podtrzymywać religijny wizerunek Iranu na całym świecie poprzez wiadomości, edukację islamską i nauczanie oparte na Koranie. W skład transmisji telewizyjnych wchodzą wykłady wybitnych islamskich uczonych, a także islamskie dokumenty
IRIB Varzesh to pierwszy całodobowy kanał sportowy w Iranie. Działa od 18 lipca 2012 r. i dostarcza mecze piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej, tenisa i inne sporty. Regularnie na antenie ukazują się spotkania rozegrane w ramach Persian Gulf Pro League, Azadegan League i popularne irańskie programy wrestlingowe


Jak wyszukać pozycję 62°E? Zakładamy, że antena jest ustawiona na Eutelsat Hot Bird 13°E

1. Satelita Intelsat 39 stacjonuje na 62°East długości geograficznej wschodniej. Antena musi być skierowana nieco nad linię horyzontu w kierunku południowo-wschodnim. Lustro czaszy będzie obniżone o około 9 - 14 stopni w zależności od regionu. Konwerter w uchwycie obrócony bardziej w lewo patrząc na przód główki - linia symetrii LNB powinna przebiegać w okolicy środka czwartej ćwiartki układu współrzędnych.
2. Przed rozpoczęciem prac należy upewnić się czy niebo w danym kierunku jest odsłonięte od drzew, budynków i innych przeszkód w najbliższym otoczeniu. Do określenia kierunku pomocny może być kompas lub aplikacja w smartfonie. UWAGA! Satelita Intelsat 39 znajdują się nisko nad horyzontem, na południowym-wschodzie. Nawet częściowe przysłonięcie może doprowadzić do całkowitego braku odbioru.
3. Podstawowe parametry, jak azymut/kąt elewacji anteny i skręcenie konwertera (skew) znajdziemy w Internecie, np. na stronie satlex.net w kategorii Technika/Kalkulatory lub jp.pum.edu.pl/satel/az/index.html. Dane będą potrzebne, aby określić położenie anteny.
4. Znając powyższe parametry i mając do dyspozycji niezbędne podziałki na elementach zawieszenia czaszy, możemy "celować" w pozycję 62°E.
5. Odbiornik pozostawiamy na aktywnym transponderze z silniejszej wiązki Europe lub wybieramy Middle East satelity Intelsat 39, pamiętając o wielkości anteny wymaganej na daną wiązkę.
6. Bardzo pomocne będzie umieszczenie telewizora blisko anteny, aby zapewnić sobie jednoczesny podgląd na ekran telewizyjny. Jeżeli nasze warunki nie pozwalają tego spełnić (bo antena znajduje się np. na dachu), to należy uwzględnić koniecznie punkt 13 lub 14.
7. Aktualne wykazy transponderów można znaleźć w Internecie, np. na flysat.com. Do ustawienia anteny wybieramy duży multipleks z SR między 22000÷45000 – najlepiej w standardzie DVB-S/QPSK, później DVB-S2/QPSK, ostatecznie DVB-S2/8PSK. Należy wziąć pod uwagę korekcję błędów FEC – najniższa będzie najlepsza (np. FEC 1/2, następnie 2/3, 3/4; ostatecznie 5/6, 7/8). Oczywiście nie zawsze wszystkie kryteria będą spełnione, bo to operator ustala parametry transponderów, a odbiorcom pozostaje dostosować się do postawionych wymagań.
8. Przykładem do wyszukania satelity Intelsat 39 (62°E) może być multipleks IRIB z wiązki MiddleEast o częstotliwości 11,555 GHz, pol. V (SR: 30000, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK). Aktualność podanych parametrów należy sprawdzić zgodnie z punktem 7.
9. Kolejnym krokiem jest obniżenie kąta elewacji w taki sposób, aby nachylenie czaszy było delikatnie powyżej od obliczonej wartości przez satlex.net lub jp.pum.edu.pl. Następnie ustawiamy azymut (obracamy o 49° w kierunku wschodnim) do wartości podanej przez strony internetowe. Najlepiej jest obrót podzielić na kilka mniejszych przesunięć - na początku dwa większe cykle co 20 stopni, później 1 cykl o 5 stopni, a kolejne ruchy delikatne co 1 stopień. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko, że obrócimy antenę zbyt daleko na wschód.
10. W razie konieczności należy korygować nachylenie czaszy (góra-dół). Każdy ruch anteną kończymy odczekaniem kilkunastu sekund, aby odbiornik przetworzył informacje i dopiero weryfikujemy pasek sygnału w menu widocznym na telewizorze. UWAGA! Niektóre odbiorniki do aktualizacji paska z sygnałem mogą potrzebować ponownego wybrania częstotliwości z listy.
11. Po uzyskaniu sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie (należy wyszukać kanały z danego transpondera), pozostaje delikatna korekta azymutu/elewacji anteny i skręcenia LNB dla słabszych transponderów, doprowadzając możliwie do optymalnego sygnału na wszystkich częstotliwościach.
12. Bardzo ważna jest technika dokręcania śrub blokujących antenę w poziomie – śruby należy dokręcać krzyżowo, na przemian i małymi ruchami, tak aby docisk z każdej strony rozkładał się równomiernie. Jednocześnie należy obserwować pasek sygnału na ekranie (najlepiej na najsłabszej częstotliwości) i na bieżąco korygować dokręcanie śrub.
13. Opisaną metodę wykonamy precyzyjniej i szybciej, wykorzystując miernik sygnału satelitarnego. Urządzenie możemy podpiąć bezpośrednio przy antenie, a dzięki dokładniejszej skali pomiarowej, lepiej ustawić wszystkie parametry. Jeżeli nie mamy podglądu na ekran telewizora będąc przy antenie, to wówczas należy skorzystać bezwzględnie z urządzenia pomiarowego.
14. Opcjonalnie na telefon z Androidem można pobrać aplikację DMSatFinder ze sklepu Google Play. DMSatFinder to przydatny miernik sygnału SAT, ale wymaga tunera opartego na oprogramowaniu Enigma2 (np. Dreambox), podłączonego do sieci LAN i z włączonym WebInterface.

Co zrobić, kiedy podziałki na zawieszeniu czaszy są nieczytelne, albo ich nie ma?

15. W takiej sytuacji jest ustawianie anteny na kolejne pozycje orbitalne, znajdujące się po 13°E w kierunku wschodnim. Czyli celujemy w satelity Astra (19,2°E), najpierw wybierając w tunerze silny transponder DVB-S/QPSK. UWAGA! Jeżeli któryś satelita nie emituje pakietów DVB-S, to wówczas należy wybierać pakiety DVB-S2. Aktualność parametrów należy sprawdzać zgodnie z punktem 7.
16. Kolejnym celem będzie np. Astra 2 (28,2°E), gdzie też sugerujemy się mocnym multipleksem DVB-S/QPSK.
17. Następnie celujemy w Astra 5B (31,5°E). Możemy posłużyć się silnym sygnałem multipleksu SES Astra na częstotliwości 11,817 GHz, pol. V (SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S/QPSK).
18. Teraz wybieramy Hellas Sat 3/4 (39°E) i bardzo silny tp. albański Tring Digital (10,889 GHz, pol. H (SR: 30000, FEC: 5/6; DVB-S2/8PSK) z wiązki Europe FSS. W tym przypadku może być konieczne pochylenie czaszy w dół (o ok. 1° na wschodzie, o ok. 3° na zachodzie).
19. Następnie wybieramy Intelsat 38 (45°E) i bułgarski multipleks Vivacom z częstotliwości 11,555 GHz, pol. V (SR: 30000, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK).
20. Pochylamy czaszę w dół o około 4-5° i wybieramy się na Belintersat 1 (51,5°E), częstotliwość 11,350 GHz, pol. H (SR: 45000, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK).
21. W tym momencie do docelowej pozycji 62°E brakuje już tylko 10,5° na wschód. Pochylamy czaszę w dół o kolejne 4-5° i kierujemy się na Intelsat 39 (62°E), wybierając aktywną transmisję z wiązki Europe lub MiddleEast - realizacja punktu 8.
22. Antenę obracamy delikatnie w bardzo małych cyklach na wschód, jednocześnie obserwując paski sygnału w menu odbiornika.
23. Po uzyskaniu sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie (należy wyszukać kanały), pozostaje dalsza korekta azymutu/elewacji anteny i skręcenia LNB dla słabszych transponderów, doprowadzając możliwie do najbardziej optymalnego odbioru.
24. Przy końcowym dokręcaniu śrub należy uwzględnić punkt 12, a w przypadku problemów z wyszukaniem pozycji 62°E punkty 13 lub 14.

Podsumowanie:
Im większa czasza, tym więcej odbierzemy. Niestety większe anteny trudniej się ustawia i wówczas niezbędny może być dodatkowy sprzęt do sterowania anteną (obrotnica dla czasz do 130 cm lub zawieszenie polarmount z siłownikiem i pozycjonerem 12V w przypadku średnicy lustra od 150-180 cm i większej).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

539 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

349 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...