reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Molestowane zakonnice Kościoła katolickiego” w Arte.TV

dodano: 2022-10-24 15:37
autor: Jerzy Kruczek | źródło: ARTE.TV

Arte kościół katolicki skandale arte TV 360px Pierwszy film braci Sekielskich o molestowaniu w Kościele wstrząsnął opinią publiczną w Polsce. Ciężko było pozostać obojętnym wobec stawianych w produkcji zarzutów, relacji ofiar oraz braku komentarza ze strony duchownych. Nadużycia seksualne wśród religijnych patriarchów to temat bulwersujący, niewygodny, kontrowersyjny, często przemilczany – zarówno przez ofiary, oprawców, jak i opinię publiczną. ARTE.tv, bezpłatna platforma streamingowa, przygotowała aż trzy filmy o nadużyciach popełnianych pod płaszczem religii: „Buddyzm – przemilczane skandale”, „Molestowane zakonnice Kościoła katolickiego”, „Hiszpania: pedofilia w Kościele”.

Arte.tv
Arte kościół katolicki skandale arte TV 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Film dokumentalny „Buddyzm – przemilczane skandale” opowiada o bulwersujących nadużyciach, jakich dopuszczali się wobec dzieci lamowie, którzy mieli być przedstawicielami Dalajlamy i nauczycielami religii pokoju na Zachodzie. Narrator filmu był jednym z sześćdziesięciorga dzieci wychowywanych w społeczności buddyjskiej na południu Francji w miejscu zwanym Zamkiem Słońc. Teraz walczy o skazanie ich dawnego mistrza lamy  Kunzanga, czyli pochodzącego z Belgii Roberta Spatza, który jako jeden z pierwszych powołał do życia szkołę buddyzmu w Europie i budował wokół niej społeczność. Jego podopieczni byli głodzeni, wystawiani na zimno i bici za karę, a małe dziewczynki gwałcono, tłumacząc im, że odbywają karę za przewinienia popełnione w poprzednich wcieleniach. W ujęciu głównego oskarżonego, którego proces obserwujemy, molestowanie miało być dla ofiar drogą ku oświeceniu. A wszystko to w imię religii, która na Zachodzie jest wolna od podejrzeń. W filmie ujawniono również nagrania ze spotkań, które dowodzą, że laureat pokojowej nagrody Nobla, Dalajlama był poinformowany o sytuacji mającej miejsce w licznych wspólnotach europejskich i amerykańskich, ale ostatecznie uchylił się od zajęcia zdecydowanego stanowiska, a tym samym przeciwdziałania temu procederowi. Dokument pokazuje nie tylko relacje ofiar, ale także komentarze współpracowników Dalajlamy i członków społeczności buddyjskich budując złożony obraz wcielenia dobroczynności i przywódcy duchowego Tybetańczyków. 

Film dostępny jest bezpłatnie w ARTE.tv do 11 listopada i można go obejrzeć pod linkiem

Prócz pedofilii Kościół katolicki mierzy się jeszcze z jedną zbrodnią: na całym świecie księża wykorzystują seksualnie podległe im zakonnice. W lutym 2019 roku papież Franciszek po raz pierwszy wspomniał o molestowaniu zakonnic. Podczas międzynarodowego, trwającego 3 lata śledztwa ofiary, ich bliscy oraz współpracownicy papieża Franciszka ujawnili ten pilnie chroniony skandal, a ich wypowiedzi usłyszeć można w filmie „Molestowane zakonnice Kościoła katolickiego”.

Produkcja ujawnia kulisy i mechanizm nadużyć seksualnych dzięki dowodom i relacjom, do których dotarli dokumentaliści Eric Quintin i Marie-Pierre Raimbault. Na całym świecie szukali zakonnic, które padły ofiarą przemocy seksualnej księży albo ofiarami opresji ze strony struktur Kościoła. Ich poszukiwania zaprowadziły ich do Francji, Włoch, Niemiec, Kanady i Afryki. Siostry gwałcone przez „posłańców Boga”, którym podlegają tracą wiarę, kwestionują siebie, a co więcej są przeganiane ze wspólnot, gdy zachodzą w ciążę, bądź namawiane przez księży do aborcji. Inne stają się ofiarami opresji wywieranych przez struktury władzy Kościoła.

Dokument jest dostępny pod linkiem 

Kolejna produkcja mierząca się z tematem nadużyć w Kościele katolickim to „Hiszpania: pedofilia w Kościele”, który można obejrzeć, wchodząc w link.

Hiszpan Enrique Pérez Guerra chciał popełnić samobójstwo. Powodem była trauma – jako dwunastolatek był wykorzystywany seksualnie przez księdza. Kiedy mnie rozbierał, kiedy mnie dotykał, wszystko runęło jak domek z kart. Nie mogłem spojrzeć rodzicom w oczy. Nie wiedziałem, co zrobić ze swoim życiem – relacjonuje bohater reportażu. Sparaliżowany wstydem i niezdolny do zwierzenia się swoim głęboko religijnym rodzicom, przez lata ukrywał to przestępstwo. Został skrzywdzony przez kogoś, komu bezgranicznie ufał, kogo podziwiał. Dziś jest jedną z niewielu ofiar, które odważyły się nagłośnić problem pedofilii w Kościele. Kościelni hierarchowie do dziś nie podjęli odpowiednich kroków, by ukarać sprawców, co dodatkowo pogłębia traumę ofiar. Reportaż z lektorem dostępny do 7 marca 2024.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

249 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...