reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Hiszpania ma problem z przejściem na HD

dodano: 2022-10-29 22:21
autor: RO | źródło: satcesc.com

TDT Naziemna Telewizja Cyfrowa Hiszpania Nadawanie naziemne w Hiszpanii w wysokiej rozdzielczości (HD) może nie być obowiązkowe. Pierwotnie wszyscy nadawcy w DTT mieli przejść do HD najpóźniej od 1 stycznia 2023 roku (jednocześnie rezygnując z SD). Taki termin został narzucony przez hiszpański rząd dla wszystkich nadawców, zarówno krajowych, jak i regionalnych.

https://www.rtve.es/television/dividendo-digital/
TDT Naziemna Telewizja Cyfrowa Hiszpania


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Następnie data została przesunięta do 14 lutego 2024 roku, czyli wydłużona o ponad rok. Przedłużenie okresu wynika z wyjątkowej sytuacji wynikającej z pandemii koronawirusa, która spowolniła odnowę parku telewizorów przystosowanych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w HD.

Narodowa Komisja ds. Rynków i Konkurencji (CNMC) zasugerowała wyeliminowanie wszelkich obowiązkowych terminów. Ten sam organ kwestionuje czy konieczne jest wyznaczenie konkretnej daty (tj. 14 lutego 2024 r.) zgodnie z propozycją projektu dekretu królewskiego, czy też bardziej właściwe jest, aby sami nadawcy, którzy są w posiadaniu licencji naziemnej telewizji cyfrowej, mogli swobodnie określić datę migracji do HD, biorąc pod uwagę względy gospodarcze i rynkowe.

Jeżeli chodzi o nadawanie ogólnokrajowe, to nadal są nadawcy, którzy tkwią w standardowej rozdzielczości SD. Nie robią tego z powodów ekonomicznych, ale dlatego, że w Hiszpanii nadal istnieją miliony domów, które nie są przystosowane do odbioru naziemnego w HD. Dowodem na to jest kanał DMAX, który przeszedł do HD i szybko cofnął się do SD w obawie przed utratą widowni i z tym związanych wpływów z reklam.

W rezultacie Hiszpania utknęła w przestarzałym standardzie obrazu SD, podczas gdy w innych krajach europejskich, HD stało się standardem już dawno temu. Polska w tym kierunku poczyniła postępy w 2022 roku, migrując do DVB-T2/HEVC i jakości HD (jednak bez TVP, która została w DVB-T/MPEG-4, SD lub HD).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

469 zł Więcej...