reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Eutelsat Hot Bird 13G wyniesiony [wideo]

dodano: 2022-11-03 11:10 | aktualizacja: 2022-11-03 12:45
autor: Janusz Sulisz | źródło: Eutelsat/SpaceX

Eutelsat Hot Bird 13G start Falcon 9 SpaceX 360px Rakieta SpaceX Falcon 9 bez problemów wystrzeliła bardzo ważnego dla polskiego rynku satelitę Hot Bird 13G należącego do francuskiego operatora Eutelsat. Satelita Eutelsat Hot Bird 13G to drugi w ostatnim czasie satelita, który trafi na pozycję 13°E. Został zbudowany na nowej, całkowicie elektrycznej bazie Eurostar Neo firmy Airbus i będzie świadczyć usługi transmisji telewizji dla platform DTH w Europie, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Pierwszy stopień rakiety Falcon 9 wylądował na barce na Oceanie Atlantyckim. Wcześniej leciał między innymi w misji z satelitą Türksat 5B.

SpaceX/Eutelsat
Eutelsat Hot Bird 13G start Falcon 9 SpaceX 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
SpaceX wystrzelił rakietę Falcon 9 w czwartek 3 listopada o godz. 1:22 czasu lokalnego na Florydzie (6:22 polskiego czasu) z pola startowego SLC-40 na Cape Canaveral Space Force Station. Wyniesiono satelitę Eutelsat Hot Bird 13G.

Przypomnijmy, że Falcon 9 poleciał z Cape Canaveral dzień po tym, jak SpaceX wystrzelił potężną rakietę Falcon Heavy z padu 39A kilka kilometrów dalej. Zbudowany przez Airbusa, ważący około 4500 kg Eutelsat Hot Bird 13G będzie transmitować setki kanałów telewizyjnych i radiowych w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Hot Bird 13G to bliźniaczy satelita Hot Bird 13F, który został wystrzelony 15 października podczas poprzedniej misji SpaceX Falcon 9.

Satelita Hot Bird 13G odłączył się od rakiety Falcon 9 około 36 minut po rozpoczęciu misji.
Satelita rozpoczyna podróż na orbitę geostacjonarną. Hot Bird 13G rozwinie panele słoneczne i użyje plazmowych silników podnoszących orbitę PPS5000 opracowanych przez francuską firmę Safran do kilkumiesięcznych manewrów wznoszenia, aby osiągnąć kołową orbitę geostacjonarną prawie 36 000 km nad równikiem.

Energooszczędny system napędu plazmowego opiera się na gazie ksenonowym i energii elektrycznej do generowania ciągu, a nie na konwencjonalnym ciekłym paliwie rakietowym, takim jak hydrazyna. Zmniejsza to masę satelity, umożliwiając inżynierom wystrzelenie mniejszej rakiety lub dodanie dodatkowych ładunków w celu obsługi większej przepustowości komunikacyjnej dla klientów.

Oba nowe satelity Hot Bird 13G i 13F prawdopodobnie za około 5 miesięcy znajdą się na właściwych orbitach roboczych i przejmą pracę aż trzech starszych Hot Birdów.


Start z satelitą Hot Bird 13G był 51. misją rakiety należącej do SpaceX w 2022 roku i drugą z serii trzech lotów Falcona 9 w tym roku dla operatora Eutelsat. Kolejny satelita telekomunikacyjny Eutelsat 10B, zaprojektowany w celu zapewnienia łączności internetowej podczas lotu pasażerom linii lotniczych, został dostarczony z Europy na przylądek Canaveral w zeszłym tygodniu w celu wystrzelenia go rakietą Falcon 9 jeszcze w tym miesiącu. Eutelsat 10B trafi na pozycję 10°E.

Wcześniej poleci też Falcon 9 z satelitami Galaxy 31 (121°W) i Galaxy 32 (91°W) - start zaplanowano na 8 listopada.Źródło: nasaspaceflight.com  eutelsat.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

449 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

629 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

369 zł Więcej...