reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kryzys w kolejnej grupie medialnej w Ukrainie

dodano: 2022-11-07 20:36 | aktualizacja: 2022-11-07 22:12
autor: RO | źródło: tvnews.by/Forbes

Inter Media Group Ponad miesiąc temu w ukraińskiej telewizji ruszył sezon jesiennych premier telewizyjnych. Jednak w przeciwieństwie do konkurencji, Inter Media Group prawie nic nowego nie zaoferowała. W holdingu panują masowe zwolnienia, a reklamodawców można policzyć na palcach jednej ręki. Zagadką jest zaprzestanie dla odbiorców DTH tradycyjnej emisji Enter Film w SD i HD na satelicie Astra 4A (4,8°E), choć dosył w T2-MI na Eutelsat 9B (9°E) jest kontynuowany.

Inter HD
Inter HD


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jedna z największych grup medialnych w Ukrainie w tym roku nie rozpoczęła tradycyjnego sezonu jesiennego. Inter Media Group obsługuje kanały Inter, Inter+, NTN, MEGA, K1, K2, ZOOM, Piksel TV i Enter Film. Kanał filmowy przestał nadawać w DTH (platforma Viasat UA i widzowie FTA).

Choć inne grupy medialne w kraju jakoś sobie radzą, to Inter napotyka poważne problemy z przyciągnięciem reklamodawców. Wcześniej w tej kwestii współpracował z koncernem Media Group Ukraine Rinata Achmetowa, ale ten został zamknięty w lipcu.

Głównym powodem, dla którego Inter Media Group nie rozpoczęło pełnego sezonu jesiennego jest brak funduszy. Ramówki kanałów od 2 lat są oparte na treściach stworzonych lub kupionych przez firmę wcześniej. Potwierdzeniem tego są wyniki oglądalności. W 2017 r. flagowy kanał Inter miał 9,69% udziału w rynku, a w styczniu 2022 r. już tylko 6,36%. Inter ostatni raz był nr 1 w kraju w 2012 roku. Od tamtego czasu spadł na 6. pozycję, ustępując miejsca konkurencyjnym nadawcom (Pińczuk, Kołomojski, Achmetow).

Akcjonariusze Inter Media Group borykają się z dużymi problemami od ostatnich kilku lat. Głównymi współwłaścicielami firmy są założyciel Group DF, Dmytro Firtasz z udziałem 36%, były szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Walerij Choroszkowski z udziałem 45% oraz lider Opozycyjnej Platformy - Za Życie, Serhij Lowoczkin z udziałem 9%.

Firtasz od lat przebywa w Wiedniu. W 2014 r. został aresztowany przez austriacką policję na wniosek Departamentu Sprawiedliwości USA. Wówczas Firtasz zakwestionował swoją ekstradycję do USA, gdzie grozi mu 50 lat więzienia. Amerykanie oskarżają go o zapłatę 18,5 mln dolarów łapówki za uzyskanie licencji na wydobywanie rudy tytanu w Indiach.

Należący do Firtasza holding chemiczny Ostchem jest obecnie w trudnej sytuacji. W 2014 r. firma straciła kontrolę nad koncernem Stirol z siedzibą w Gorłówce (obwód doniecki). W 2022 r. Sąd Peczerski przekazał do agencji rządowej ARMA 20 spółek gazowniczych, wchodzących w skład Regionalnej Spółki Gazowej (RKG) Firtasza. W lipcu 2022 r. rosyjskie wojska prawie zniszczyły zakłady Azot w Siewierodoniecku. To był jeden z największych producentów amoniaku i nawozów mineralnych w Europie. Forbes oszacował straty zakładu na 50-60 mln dolarów, co stanowiło około 25% aktywów Ostchemu.W związku z niesprzyjającą sytuacją polityczną i gospodarczą, kanały telewizyjne Inter Media Group znalazły się w fatalnej sytuacji. Na rynku medialnym krążą pogłoski, że cały koncern może trafić na sprzedaż lub nawet może zostać zamknięty.

Inna wersja jest taka, że udziałowcy likwidują aktywa, podobnie jak Rinat Achmetow zamknął Media Group Ukraine, aby nie znaleźć się na liście oligarchów. Własność mediów jest jednym z kryteriów powodujących, że biznesmen może trafić na taką listę. Inną opcją jest pozostanie w stagnacji, czyli kanały nie będą wyświetlać nowych treści, a skupią się na tym, co już mają.

Źródło: tvnews.by 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Biznes


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...