reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Rimac Nevera najszybszym pojazdem elektrycznym na świecie

dodano: 2022-11-16 12:38 | aktualizacja: 2022-11-16 17:11
autor: Janusz Sulisz | źródło: Rimac-Automobili.com

Rimac Nevera auto elektryczny samochód 360px Chorwacki producent elektrycznych samochodów Rimac, oficjalnie ogłosił rekord prędkości maksymalnej pojazdu elektrycznego Nevera, osiągając zawrotną prędkość 412 km/h, co daje różnicę 146 km/h w stosunku do najwyższej możliwej do zweryfikowania prędkości uzyskanej przez samochód Tesla Model S Plaid.

Rimac-Automobili.com
Rimac Nevera auto elektryczny samochód 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Rimac Nevera pobił rekord Tesli, stając się najszybszym pojazdem elektrycznym na świecie.
To prawda, że ​​niezwykła Nevera – już najszybciej przyspieszający samochód produkcyjny w historii, to dwumiejscowy hipersamochód o wartości 2,1 mln dol., a Tesla Model S Plaid to 5-miejscowe auto rodzinne o wartości 136 tys. dol.  To też istotna różnica!

Rimac przetestował Neverę na torze Automotive Testing Papenburg w Niemczech, gdzie odbył się wyścig z maksymalną prędkością. Tor ma długie, mocno pochylone zakręty, które otwierają się na dwie proste o długości 4 km, co czyni go jednym z niewielu miejsc na świecie, które są bezpieczne do tego rodzaju testów. W celu weryfikacji wyników zamontowano urządzenie pomiarowe oparte na GPS Racelogic V-Box.

Przebieg testowego przejazdu można zobaczyć na poniższym filmie:
Rimac Nevera ma moc
Czterosilnikowy układ napędowy generuje przerażającą moc 1914 KM (1427 kW) i moment obrotowy 2360 Nm, co sprawia, że ​​opony Michelin są w dużym stopniu czynnikiem ograniczającym przyspieszenie. Ogólnym problemem w przypadku elektrycznych aut z maksymalną prędkością jest przekładnia. Większość pojazdów elektrycznych, w tym Nevera, to pojazdy jednobiegowe zoptymalizowane pod kątem szybkiego przyspieszenia. Mają tendencję do przyspieszania przed najszybszymi samochodami z silnikami spalinowymi, gdy światła zmieniają się na zielone, ale brakuje im mocy później w porównaniu do sportowych aut spalinowych. 

- Jazda z prędkością 412 km/h oznacza podróżowanie z 1/3 prędkości dźwięku

– powiedział Miro Zrnčević, główny kierowca testowy i rozwojowy firmy Rimac.


Niestety nie można próbować jechać z taką prędkością Neverą, bo samochody klientów są ograniczone do 352 km/h przez blokadę.Prędkość 412 km/h Nevery jest zaskakująco bliska rekordowi prędkości pojazdu seryjnego, który obecnie posiada firma Shelby Supercars z USA. Jego SSC Tuatara została weryfikowalnie zmierzona przy 455 km/h. Ale w rzeczywistości prawdopodobnie nie jest tak dobrze. SSC ustanowił ten oficjalny rekord na krótkim torze startowym. SSC Tuatara jest jednym z niewielu samochodów spalinowych, które osiągnęły prędkość maksymalną znacznie przekraczającą 483 km /h.

 

Źródło: rimac-automobili.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

629 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

449 zł Więcej...