reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

UE z zielonym światłem dla nowej floty satelitów LEO

dodano: 2022-11-18 13:10 | aktualizacja: 2022-11-21 13:01
autor: Jan Borejko | źródło: UE

IRIS2 system LEO UE Unia satelita 2022 360px Unia Europejska dała zielone światło dla budowy niezależnej europejskiej floty statków szerokopasmowych i nawigacji satelitarnej poruszających się po niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) - nazwa projektu to IRIS 2 (Infrastructure for Resilience, Interconnectivity and Security by Satellite).

IRIS/EU
IRIS2 system LEO UE Unia satelita 2022 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Unijna konferencja ministerialna zatwierdziła wydatek 6 mld euro na nowy, satelitarny system internetowy, aby zapewnić Europie bezpieczeństwo poprzez zmniejszenie jej zależności od zagranicznych, czyli pozaeuropejskich dostawców szerokopasmowych usług satelitarnych.

17 listopada przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej, grupy 27 krajów UE, zgodzili się na porozumienie w tej sprawie.

KE jest gotowa zainwestować 2,4 mld euro z różnych projektów UE i Europejskiej Agencji Kosmicznej, a także wykorzystać niewydane pieniądze z innych projektów UE, podczas gdy oczekuje się, że sektor prywatny dołoży dodatkowe finansowanie na poziomie 3,6 mld euro.

Początkowa flota będzie niewielka: prawdopodobnie tylko 6 satelitów. Ostateczny plan zakłada budowę i wyniesienie do 170 satelitów w latach 2025–2027.

Celem Unii Europejskiej jest posiadanie własnego satelitarnego systemu szerokopasmowego i nawigacji satelitarnej na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), który zapewniłoby wsparcie w sytuacjach awaryjnych, a także zlikwidowało „przepaść cyfrową” w domach i firmach z nieodpowiednimi usługami szerokopasmowymi.

Posiadanie własnego systemu pozwoli UE obsłużyć szerokopasmowym zasięgiem całą Europę, a także Afrykę i Bliski Wschód, a tym samym przeciwstawić się chińskim i rosyjskim konkurentom.

Nowy projekt IRIS2 byłby pewnego rodzaju równoważnikiem dla innych pozaeuropejskich systemów tego typu.

Mowa tu o:
  • amerykańskim, działającym już systemie Starlink Elona Muska,
  • planowanym, amerykańskim systemie projektu Kuiper wspieranego przez Amazon,
  • kanadyjskim Telesat i jego programie Lightspeed,
  • brytyjsko-indyjskim OneWeb wraz z francuskim operatorem Eutelsat - system OneWeb
  • rosyjskim systemie LEO, który na razie jest w powijakach, a ze względu na wojnę w Ukrainie zapewne zostanie zaniechany
  • kilkunastu innych specjalistycznych usług na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), np. Blue Walker 3 firmy AST SpaceMobile

Wyzwaniem dla sektora prywatnego jest teraz potwierdzenie chęci uczestnictwa, a chociaż istnieją dwa aktywne konsorcja, które chcą się zaangażować, nie jest jasne, kto mógłby się pojawić. Istnieje również irytująca kwestia „złotego udziału” Wielkiej Brytanii w OneWeb. Firma OneWeb jest w trakcie połączenia z francuskim operatorem satelitarnym Eutelsat.

Co ciekawe, KE jeszcze w czerwcu 2022 r. oświadczyła, że ​​nie zamierza uznawać połączonych firm dwóch operatorów Eutelsat/OneWeb za uczestnika swojego programu Internetu szerokopasmowego.
 

Źródło: europa.eu  reneweuropegroup.eu  theregister.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...