reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Światowy Dzień AIDS w Arte.tv

dodano: 2022-11-30 13:20
autor: Janusz Sulisz | źródło: ARTE.tv

Arte tv Z życia na ekran 360px Pierwsze przypadki AIDS odnotowano 40 lat temu w San Francisco. Dziś na całym świecie z HIV i AIDS żyje blisko 38 milionów osób, a w samym tylko 2020 roku wykryto 1,5 miliona nowych zakażeń HIV. Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia od 1988 roku 1. grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. Z tej okazji bezpłatna platforma streamingowa ARTE.tv przygotowała dwa filmy dokumentalne: „40 lat AIDS” oraz „Act Up – wola życia”.

ARTE.tv
Arte tv Z życia na ekran 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- To coś wyzwala taki pierwotny lęk: umrę. Brzydziłem się sobą, swoim ciałem, swoją spermą i wrogiem pływającym teraz w mojej krwi. Można mówić o przerażeniu, bo wprawdzie wiemy jak ten wirus wygląda, ale nie wiemy, gdzie się czai. To słowa bohaterów filmu dokumentalnego „40 lat AIDS”.


40 lat temu AIDS zdziesiątkowało całe pokolenie. Dziś nadal zbiera krwawe żniwo, ale o chorobie i leczeniu wiemy już o wiele więcej. Dokument jest kroniką zbiorowej walki z AIDS oraz przestrogą przed milczeniem i zapomnieniem o tej chorobie. W 1981 r. w kalifornijskiej społeczności homoseksualnej pojawiły się pierwsze przypadki nieznanej choroby. Odkryto, że atakuje układ odpornościowy i osłabia organizm.

Dopiero 3 lata później zidentyfikowano i dokładnie opisano wirusa HIV, który w międzyczasie rozprzestrzenił się na całym świecie. Ponieważ najczęściej pojawiał się w środowisku osób pracujących seksualnie, nieheteronormatywnych i zażywających narkotyków, za wirusem szła zła sława, a osoby nim dotknięte były piętnowane. Z frontu medycznego, wojna z AIDS rozprzestrzeniła się także na front społeczny i polityczny. Stygmatyzacja i tabu przyczyniły się do spowolnienia postępu w badaniach. Od początku pandemii AIDS zmarły 32 miliony osób.

Choroba nadal zabija.
O ile leki antyretrowirusowe, ostatnio uzupełnione prewencyjną terapią PREP, pozwalają teraz wielu osobom zarażonym HIV normalnie żyć, to wirus nadal sieje spustoszenie – zwłaszcza na kontynencie afrykańskim i w Rosji. Prezentowany przez ARTE.tv dokument przedstawia czterdziestoletnią historię AIDS, opowiedzianą przez ludzi, którzy stali i nadal stoją na czele armii walczącej z tą chorobą. Twórcy rozmawiają z badaczami i zaangażowanymi aktywistkami, ale przede wszystkim z osobami zarażonymi. Wszyscy podkreślają, jak kluczowe jest mówienie o AIDS bez tabu i stygmatyzacji.

Film „40 lat AIDS” można oglądać tutaj od czwartku, 1 grudnia.

Dokument „Act Up - wola życia” prezentowany w ramach serii „Z życia na ekran” ARTE.tv opowiada o grupie walczącej na rzecz osób z AIDS przez pryzmat jednego z jego członków Robina Campillo, który został cenionym reżyserem filmowym. W 2017 roku jego film „120 uderzeń serca” wywołał poruszenie na czerwonym dywanie i zdobył nagrodę Grand Prix festiwalu w Cannes. W następnym roku produkcja otrzymała jeszcze kilkanaście nagród. Robin Campillo, jako dawny działacz Act Up, grupy walczącej z AIDS i stygmatyzowaniem osób zarażonych, przywołuje swoje wspomnienia i opowiada o zbiorowej walce swoich przyjaciół – od pierwszych lat Act Up po najtrudniejsze godziny. Wyjątkowy moment polityczny, niesamowity pęd życia.

Oto prawdziwa historia Act Up. Film „Act Up – wola życia” jest dostępny tutaj do 17 lutego 2023 roku.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Mini PC Smart TV 4K BOX Zehnder KP-1

Zehnder KP-1 to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy ZEHNDER z...

249 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...