reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

SIG: „Ryzyko zakłóceń 5G systemów satelitarnych”

dodano: 2022-12-07 13:25
autor: Jan Borejko | źródło: Satcoms Innovation Group (SIG)

4 GHz 5G SIG Satcoms Innovation Group logo 360px Satcoms Innovation Group (SIG) doszła do wniosku, że ryzyko zakłóceń systemów satelitarnych powodowanych przez 5G jest, choć może być kontrolowane, a poszczególne przypadki skutecznie rozwiązywane przez operatorów satelitarnych i operatorów komórkowych, których to dotyczy. Wniosek ten został wyciągnięty po przeglądzie ustaleń grupy roboczej SIG 5G, która rozpoczęła się w listopadzie 2021 r. w celu zebrania i przeanalizowania szerokiego zakresu danych.

SIG/satkurier.pl
4 GHz 5G SIG Satcoms Innovation Grouplogo-760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Z dotychczasowych wyników analizy wynika, że ​​nie ma bezpośrednich doniesień o incydentach dotyczących zakłóceń 5G dla pasma C (4 GHz). Chociaż istnieją informacje o problemach między 5G a pasmem C, ale dotyczą one bezpośrednio operatorów satelitarnych i ich klientów. Analiza wskazała również na światową tendencję do wystawiania na aukcję częstotliwości pasma C. 

Martin Coleman, członek zarządu Satcoms Innovation Group przewodzi grupie roboczej i skomentował:

- Kilku klientów miało wpływ na rozwiązanie wszelkich lokalnych problemów między 5G a naziemną infrastrukturą satelitarną klienta. Wyjątkiem są Stany Zjednoczone, gdzie operatorzy satelitarni akceptują częstotliwości pasma C poniżej 4 GHz dla usług mobilnych.


Prawdopodobną modyfikacją obecnego podziału pasma C będzie dodanie pasma ochronnego 40 MHz zmieniające użyteczne zakres działania dla usług satelitarnych odpowiednio na 3,84 GHz i 4,04 GHz. Aktualnie całe pasmo C to zakres od 3,4 do 4,2 GHz, ale w różnych krajach stosuje się różne zakresy (standardowo: Europa: 3,625 - 4,2 GHz; USA: 3,7 - 4,2 GHz; Rosja i Afryka: 3,5 - 4,150 GHz, Indie: 4,5 - 4,8 GHz). Taka zmiana zapewniłaby lepsze rezultaty usług dla tych klientów, którzy muszą modyfikować swoje systemy naziemne.

Przypomnijmy tu, że pasmo C było pierwszym pasmem częstotliwości przeznaczonym dla telekomunikacji komercyjnej za pośrednictwem satelitów. Te same częstotliwości były już używane w naziemnych mikrofalowych przekaźnikach radiowych . Prawie wszystkie satelity telekomunikacyjne działające w paśmie C wykorzystują pasmo częstotliwości od 3,7 do 4,2 GHz dla odbioru oraz pasmo częstotliwości od 5,925 do 6,425 GHz dla uplinku. Należy zauważyć, że przy użyciu pasma od 3,7 do 4,0 GHz to pasmo C częściowo pokrywa się z pasmem IEEE S dla radarów.

Satelity pasma C mają zwykle 24 transpondery radiowe oddalone od siebie o 20 MHz, ale z sąsiednimi transponderami o przeciwnych polaryzacjach, tak że transpondery o tej samej polaryzacji są zawsze oddalone od siebie o 40 MHz. Z tych 40 MHz każdy transponder wykorzystuje około 36 MHz. 

Jednym z zastosowań pasma C jest telekomunikacja satelitarna, choć w Europie od początku nie zyskało na popularności. To zastosowanie kontrastuje z satelitą z transmisjami w pasmie Ku, który jest systemem używanym do dostarczania kanałów telewizyjnych do małych anten satelitarnych.

Część pasma C dotyczy odbioru telewizji satelitarnej, powszechnie jest nazywana instalacjami dużej anteny, ponieważ małe anteny odbiorcze nie są optymalne dla pasma C. Typowe rozmiary anten w instalacjach obsługujących pasmo C wynoszą od 1,8 do 3,7 m dla anten satelitarnych użytkowników indywidualnych, chociaż można również użyć większych - najczęściej są to anteny siatkowe, co przy antenach dla pasma Ku się już nie sprawdza.

Satcoms Innovation Group dodała, że ​​zebrane dane wskazują na potrzebę dalszego zbadania kwestii związanych z RFI i widmem od operatorów telefonii komórkowej i bezprzewodowych, wokół wykorzystania pasma Ka (26 GHz) i pasma Q (40 GHz)

Helen Weedon, dyrektor zarządzająca SIG, skomentowała:

- Wyniki te są stosunkowo dobrą wiadomością dla branży satelitarnej, jednak istnieje potrzeba ciągłego monitorowania wszelkich potencjalnych doniesień o zakłóceniach 5G. Ponadto wymagana jest dalsza analiza wykorzystania częstotliwości pasma Ka i pasma Q.


Źródło: satig.space  satelliteprome.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii 5G


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

479 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...