reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Dom pod Dwoma Orłami” - nowy serial TVP [wideo]

dodano: 2022-12-08 15:28
autor: Karolina Dobrowolska | źródło: TVP/satkurier.pl

Dom pod Dwoma Orłami TVP 1 stycznia 2023 roku o godz. 20:20 w TVP1 odbędzie się premiera serialu „Dom pod Dwoma Orłami”. Produkcja została wyreżyserowana przez Waldemara Krzystka, a w rolach głównych zobaczymy m.in.: Karolinę Gruszkę, Agnieszkę Mandat, Małgorzatę Zajączkowską i Sonię Mietielicę. Zdjęcia do serialu rozpoczęły się w październiku 2019 roku.

fot. Piotr Kukla
Dom pod Dwoma Orłami TVP fot. Piotr Kukla


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Akcja serialu „Dom pod Dwoma Orłami” rozpoczyna się latem roku 1997. Marianna (Sonia Mietielica) studentka architektury, wraca ze stypendium w USA do rodzinnego domu we Wrocławiu. Jej matka Helena Lach (Agnieszka Mandat), z zawodu stomatolog, to wiecznie zapracowana, oddalona od rodziny perfekcjonistka. Babcia Zofia Szablewska (Małgorzata Zajączkowska) jest przeciwieństwem Heleny. Pełna energii, ciepła i humoru, bezgranicznie kocha Mariannę. Marianna przyjeżdża do Polski z narzeczonym Paulem (Thomas Christian), którego rodzina ma polskie korzenie i który postanowił odwiedzić ich rodzinne strony na dawnych Kresach.

W nocy woda zalewa tytułowy Dom pod Dwoma Orłami. Babcia Zofia dostaje udaru i trafia do szpitala. Kiedy woda opada, parter domu wygląda jak pobojowisko. W piwnicy zapada się posadzka. Z odsłoniętej w ten sposób skrytki Marianna wydobywa stare poniemieckie dokumenty, zdjęcia, plany i pamiętnik Lisy Weber (Karolina Rzepa) i jej brata Karla (Adrian Zaremba). W ten sposób bohaterka poznaje zaskakujące wojenne losy rodzeństwa. Dziennik urywa się w dramatycznym momencie, kiedy Karl ucieka z Breslau.

Tymczasem babcia Zofia wraca ze szpitala do domu i niespodziewanie zaczyna opowiadać Mariannie skrywaną przez lata prawdę o swoim życiu. Wspomina m.in. o wielkiej, szczęśliwej rodzinie Szablewskich z małej kresowej wsi Nowosioło, o swoim uwielbianym mężu Antonim (Grzegorz Małecki), o synu Zbigniewie (Eryk Lenartowicz), o Wasylce (Andrey Zhuravskyi) ukraińskim pasierbie wychowanym jak syn w ich dworze. O rodzicach, o niewidomym bracie Maurycym (Mateusz Rusin), o ukochanej kucharce Oldze (Natella Treytakova), o oszukanym przez Rosjan Ukraińcu Jamrożym (Philipp Mogilnitskiy). We wspomnieniach wraca zsyłka do Kazachstanu, po której Zofia (Karolina Gruszka) stała się wrakiem człowieka. Jej rodzinne strony nie należą teraz do Polski, tylko do ZSRR. Jako repatriantka ze Wschodu ląduje we Wrocławiu. Zamieszkuje w Domu pod Dwoma Orłami z oficerem bezpieki, Janem Liskim (Andrzej Konopka). Rozpoczyna poszukiwania bliskich.

Pokaz prasowy premierowego odcinka „Domu pod Dwoma Orłami” z udziałem autorów i twórców serialu odbył się 7 grudnia w warszawskim kinie Atlantic.

Twórcy:
Scenariusz – Małgorzata Kopernik, Waldemar Krzystek.
Reżyseria – Waldemar Krzystek.
Scenografia – Joanna Hrisulidu, Marian Zawaliński, Joanna Białousz.
Kostiumy – Magdalena Rutkiewicz- Luterek.
Zdjęcia – Piotr Kukla.
Muzyka – Rafał Gorączkowski.

Aktorzy:
Małgorzata Zajączkowska, Karolina Gruszka, Agnieszka Mandat, Sonia Mietielica, Karolina Rzepa, Aleksandra Konieczna, Andrey Zhuravskyi, Daria Polunina, Eryk Lenartowicz, Jan Frycz, Grzegorz Małecki, Adrian Zaremba, Krzysztof Stroiński, Andrzej Seweryn, Przemysława Stippa, Thomas Christian, Adam Ferency.

Koprodukcja – Telewizja Polska, Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny, Kosmos Film.
Mecenasi – KGHM, Fundacja PGE.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

249 zł Więcej...