reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj

Zakaz licencji dla rosyjskich i chińskich satelitów

dodano: 2022-12-12 12:25
autor: Jerzy Kruczek | źródło: FCC

satelita zderzenie dwa satelity 360px.jpg Amerykańska, ponadpartyjna komisja House Energy & Commerce wprowadziła potencjalne przepisy mające na celu aktualizację obecnych zasad FCC dotyczących licencjonowania satelitów. Jednym z aspektów będzie zakaz dla chińskich firm, chociaż nie jest jeszcze całkowicie jasne, czy przepisy obejmą satelity, których własność – w odróżnieniu od komponentów – obejmuje chińskie przedsiębiorstwa. Może to wpłynąć na przykład na znanego, francuskiego operatora Eutelsat i jego fuzję z operatorem satelitów internetowych OneWeb. Nadmienić należy, że Eutelsat ma chińskiego udziałowca. Jak to wpłynie na rynek operatorów satelitów?

Satelita chiński eksplozja kosmos 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
FCC zamierza zaktualizować przepisy dotyczące licencji dla satelitów
Ustawodawstwo obejmuje również Rosję, chociaż ponownie potrzebne będą dalsze wyjaśnienia dotyczące operatorów, którzy są prawidłowo licencjonowani przez ITU, oraz tego, w jaki sposób wpłynie to na ich usługi w USA. Prawdopodobnie to będzie koniec rosyjskich i chińskich satelitów z amerykańskimi licencjami.

Komitet uważa, że ​​dzisiejszy szybko zmieniający się przemysł kosmiczny potrzebuje świeżego prawodawstwa.

Proponowane są 2 ważne projekty ustaw:
 • Ustawa o usprawnianiu satelitów i telekomunikacji 
 • Ustawa o bezpiecznej przestrzeni kosmicznej
Wspólnie zaktualizują obecne zasady i przepisy dotyczące własności zagranicznej, zrównoważonego rozwoju przestrzeni kosmicznej, terminów udzielania licencji oraz sposobu współdzielenia widma przez operatorów satelitarnych. Ustawy są pierwszymi zmianami w zasadach licencjonowania satelitów i pierwszymi zmianami od dziesięcioleci. Ustawy, jeśli zostaną przyjęte, zaktualizują ustawę o komunikacji z 1934 r., aby uwzględnić technologię satelitarną.

Jedna z głównych zmian dałaby FCC określone terminy rozpatrywania wniosków o licencje satelitarne.

- Aby upewnić się, że Stany Zjednoczone – a nie Chiny – nadal będą przewodzić tej globalnej branży, musimy usprawnić nasze procesy regulacyjne, aby uwolnić innowacje, jednocześnie zapewniając, że nasze przepisy w pełni chronią amerykańską opinię publiczną – czytamy w oświadczeniu Komitetu.


Główne przepisy określałyby wymagania dla każdej licencji, takie jak ustanowienie przez FCC celów dotyczących bezpieczeństwa kosmicznego i obejmowałyby śmieci orbitalne, a także sposób usuwania z orbity „martwych” satelitów, gdy nie są już używane.

Ustawa o Bezpiecznej Przestrzeni Kosmicznej zmienia istniejące przepisy z 2019 r. i uniemożliwiłaby FCC udzielanie licencji lub udzielanie dostępu do rynku USA satelitom niegeosynchronicznym (w tym satelitom orbitującym na niskiej i średniej orbicie okołoziemskiej), które są postrzegane jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Mogłoby to natychmiast wpłynąć na wejście Rosji i Chin na rynek amerykański, pomimo posiadania odpowiedniej technologii i być może pomimo uzyskania pozwolenia od ITU na wystrzelenie i orbitowanie satelitów.

Już na proponowanej liście zakazanych (wydanej i zaktualizowanej przez FCC 20 września 2022 r.) znajdują się takie firmy jak:
 • gigant telekomunikacyjny Huawei
 • chińska firma ZTE
 • Hytera Communications
 • Hangzhou Hikvision Technology
 • Dahua Technology
 • rosyjska firma AO Kaspersky Labs
 • China Mobile
 • China Telecom
 • Pacific Network
 • ComNet
 • China Unicom i wszelkie spółki zależne

Źródło: fcc.gov 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

349 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

739 zł Więcej...