reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Mercedes-Benz zainwestuje 1,3 mld euro w fabrykę elektryków w Jaworze

dodano: 2022-12-12 15:04 | aktualizacja: 2022-12-12 15:34
autor: Janusz Sulisz | źródło: Mercedes-Benz/MRiT

Jawor Mercedes Benz fabryka elektryczne auta 360px Mercedes-Benz zapowiedział inwestycję na poziomie 1,3 mld euro w fabrykę w Jaworze produkującą elektryczne samochody dostawcze. Ministerstwo Rozwoju i Technologii podało, że zatrudnienie osiągnie ponad 2500 osób. Mercedes-Benz będzie produkował w Jaworze duże samochody dostawcze (furgon) oparte na architekturze VAN.EA (Van Electric Architecture).

Mercedes-Benz.com
Milestone for electric transformation-Mercedes-Benz-Vans-reorganizes production network in Europe 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Mercedes-Benz zainwestuje miliardy w fabrykę elektrycznych dostawczaków w Jaworze.

- Naszą ambicją jest oferowanie najbardziej pożądanych samochodów dostawczych i usług. W tym celu musimy być wysoce innowacyjni i konkurencyjni we wszystkich obszarach. Jednocześnie musimy chronić naszą działalność w perspektywie długoterminowej. Kluczowym czynnikiem sukcesu jest dostosowanie naszej europejskiej sieci produkcyjnej

- powiedział Mathias Geisen, szef Mercedes‑Benz Vans.

- Decyzja dla Jawora w Polsce to kolejny kamień milowy na drodze do elektromobilności. Nie tylko repozycjonujemy nasze produkty, ale także zabezpieczamy cały łańcuch wartości na przyszłość: od zaopatrzenia, przez produkcję, po logistykę i sprzedaż. Dlatego inwestujemy w VAN.EA, naszej nowej architekturze w pełni elektrycznych samochodów dostawczych. W ten sposób zapewnimy sobie również w przyszłości wiodącą pozycję w dziedzinie w pełni elektrycznych lekkich samochodów dostawczych. Jednocześnie zachowujemy długoterminowe perspektywy istniejących zakładów w Europie.


Jawor nowym członkiem sieci produkcji samochodów dostawczych Mercedesa.

- Podpisaliśmy memorandum o porozumieniu z polskim rządem i innymi polskimi partnerami gospodarczymi. To pokazuje, że wykorzystujemy doskonałe warunki i wspólną infrastrukturę w powstałej jaworskiej lokalizacji do budowy nowego zakładu do produkcji samochodów dostawczych

– mówi Geisen.

- Ponieważ elastycznie produkujemy samochody dostawcze z napędem spalinowym i elektrycznym we wszystkich naszych istniejących fabrykach, w Jaworze zbudujemy naszą pierwszą fabrykę napędzaną wyłącznie energią elektryczną. W ten sposób wyznaczamy nowe standardy i idziemy naprzód na naszej drodze do zrównoważonej, w pełni elektrycznej mobilności.


W przyszłości mają tam być produkowane duże samochody dostawcze (model zamknięty/furgon) na bazie VAN.EA.
Konsekwentnie koncentrując się na produkcji w pełni elektrycznych samochodów dostawczych, Mercedes-Benz Vans dąży do osiągnięcia przewagi w zakresie wydajności, a tym samym do znacznej poprawy konkurencyjności. Ustanowiona lokalizacja umożliwia dywizji Van optymalizację kosztów i łańcucha dostaw oraz energooszczędną produkcję samochodów dostawczych nowej generacji. Decyzja o lokalizacji i konkretnej realizacji projektu zależy jeszcze od ostatecznego spełnienia różnych warunków ramowych, w tym przyznania pomocy na inwestycję w Jaworze.

Mercedes-Benz Cars od 2019 roku produkuje w Jaworze silniki spalinowe, a od 2021 roku akumulatory.

Przyszła wizja fabryk Mercedes-Benz Vans w Europie uzgodniona
We wrześniu 2022 r. Mercedes‑Benz Vans ogłosił, że chce dostosować europejską sieć produkcyjną w pełni elektrycznych samochodów dostawczych w oparciu o platformę VAN.EA. Odpowiedni przedstawiciele pracowników i kierownictwo lokalizacji uzgodnili zatem przyszłe wizje zakładów w Düsseldorfie, Ludwigsfelde w Niemczech i Vitorii w Hiszpanii. Za zgodą stron układu zbiorowego wynegocjowano porozumienia zakładowe dla wszystkich zakładów, które jasno wskazują dalszy kierunek przekształceń.

Fabryka Mercedes-Benz w Düsseldorfie produkuje już obecną generację Sprintera i eSprintera (model zamknięty/furgon). Od drugiej połowy 2023 roku na rynku pojawi się następna generacja eSprintera. Ponadto otwarte oznaczenia modeli (platforma dla producentów nadwozi lub pojazdów platformowych) dużego vana będą w przyszłości budowane na bazie VAN.EA.

Otwarty model obecnej generacji Sprintera jest produkowany w zakładach Mercedes‑Benz Ludwigsfelde od 2018 roku. Od wiosny 2024 roku będzie tam produkowany nowy eSprinter tego typu modeli. Ponadto firma utworzy fabrykę w Ludwigsfelde jako centrum kompetencyjne w zakresie personalizacji eVan.

Fabryka Mercedes-Benz w Vitorii w Hiszpanii produkuje średnie samochody dostawcze marki Mercedes-Benz. Portfolio produktów obejmuje Klasę V, EQV, (e)Vito i (e)Vito Tourer. Od połowy dekady będzie tam również produkowany średniej wielkości van oparty na czysto elektrycznej platformie modułowej VAN.EA.

W pełni elektryczne samochody dostawcze oparte na nowej modułowej platformie VAN.EA
Dzięki nowej architekturze VAN.EA (Van Electric Architecture) Mercedes-Benz Vans przyspiesza transformację w kierunku dostawcy z w pełni elektrycznym portfolio produktów. VAN.EA jest podstawą wszystkich eVanów Mercedes-Benz w średnim i dużym segmencie, który pojawi się na rynku od 2025 roku.

 

Źródło: mercedes-benz.com  polsatnews.pl 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

699 zł Więcej...