reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Historia Matki Ziemi” w Polsat Viasat History

dodano: 2022-12-16 01:25
autor: Łukasz Knapik | źródło: Viasat World

Polsat Viasat History „Historia Matki Ziemi” W piątek, 16 grudnia br. o godz. 21:00 na kanale Polsat Viasat History wyemitowany zostanie premierowo brytyjski film dokumentalny „Historia Matki Ziemi” („The History of Mother Earth: Gaia Uncovered”). Planeta Ziemia - nasz dom. Skalna kula w kosmosie, która przez wiele tysięcy lat była postrzegana jako żywa, myśląca istota - Matka Ziemia. W czasach, gdy coraz częściej bierzemy pod lupę związek ludzi z planetą, na której mieszkamy, historyczka, profesorka Bettany Hughes, bada nasze relacje z nią. Zarówno te z przeszłości, jak i współczesne - od greckiej bogini Gai i jej podobnych poprzez Kybele - wschodnią boginię przyjętą przez Rzymian po egipską boginię Ma'at.

Polsat Viasat History „Historia Matki Ziemi”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Historia Matki Ziemi” to dokument, w którym Bettany Hughes podróżuje do Grecji, Egiptu, Turcji i Wielkiej Brytanii, łącząc siły z ekspertami z różnych dziedzin, aby rozwikłać tajemnice, których może nauczyć nas starożytny świat. Wspólnie zadają sobie pytanie, czy przeszłość zawiera odpowiedzi na to, jak może wyglądać nasza przyszłość na Ziemi. Premiera programu „Historia Matki Ziemi” odbędzie się w piątek, 16 grudnia br. o godzinie 21:00 na kanale Polsat Viasat History.

Starożytni wierzyli, że Ziemia jest inteligentnym organizmem, który żywił i osądzał - skazując na zatracenie wszystkich nie darzących go należytym szacunkiem. Czy mieli rację? Bettany Hughes bada najnowsze osiągnięcia nauki, aby odkryć, czy Ziemia naprawdę jest żywym i odczuwającym organizmem - czy może czuć, postrzegać i reagować?  W programie prowadząca zadaje ważne pytanie: czy Gaja powinna pozbyć się ciężaru ludzkości?

Rozpoczynając swoją podróż, profesorka Bettany Hughes spotka się z klimatologiem, profesorem Timem Lentonem, aby pokazać, w jaki sposób hipoteza Gai stworzona przez Jamesa Lovelocka w latach 70. ubiegłego wieku, mówiąca o tym, że wszystkie istoty żyjące na Ziemi działają wspólnie, aby zachować na naszej planecie optymalne warunki do życia, może pomóc zrozumieć wzajemne odziaływanie powiązań między fizyką i chemią, a ekosystemami. Bettany Hughes odkryje również uchwycone przez National Aeronautics and Space Administration (NASA) nagrania brzmień wszechświata ukazujące, że Ziemia śpiewa i komunikuje się z nami. Doktor Joe McConnell, naukowiec zajmujący się ochroną środowiska, dzięki odkryciu ołowianych osadów sięgających czasów rzymskich w lodowych czapach Grenlandii, pokaże Bettany Hughes, że degradacja naszej planety zaczęła się na długo przed industrializacją. Z kolei indyjski filozof Satish Kumar wyjaśni, że istnieje nie tylko wzajemne powiązanie między wszystkimi rzeczami na naszej planecie, ale także z samym wszechświatem.

Gospodyni programu spotka się następnie z naukowczyniami zajmującymi się badaniami kosmosu, Priyą Patel i Catherine Regan z Mullard Space Science Laboratory, aby przyjrzeć się najnowszym wynikom wskazującym na to, że na Marsie naprawdę mogło istnieć życie. Profesorka Bettany Hughes zbada także, czy powinniśmy skierować nasz wzrok w stronę planet, by eksploatować ich potencjalne zasoby, a może powinniśmy zwrócić naszą uwagę z powrotem na Ziemię, aby rozwiązać sytuację, w której się znajdujemy?

Jak zapowiada nadawca, odpowiedzi na nurtujące nas pytania będzie można znaleźć w programie dokumentalnym „Historia Matki Ziemi”, którego premiera odbędzie się w piątek, 16 grudnia br. o godzinie21:00 na antenie stacji Polsat Viasat History (więcej tutaj).
 
Tim Lenton i Bettany Hughes w programie „Historia Matki Ziemi”, foto: Viasat World
Tim Lenton i Bettany Hughes w programie „Historia Matki Ziemi”, foto: Viasat World


„Historia Matki Ziemi” - emisja w piątek, 16 grudnia 2022 roku o godz. 21:00 na kanale Polsat Viasat History.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

629 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

339 zł Więcej...