reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Start dwóch rakiet Falcon 9 w ten sam dzień [wideo]

dodano: 2022-12-16 22:19
autor: Jan Borejko | źródło: SpaceX/NASA/Spaceflightnow.com

SES start Falcon 9 SpaceX 2022 360px To dość niezwykłe zdarzenie dla firmy SpaceX, że tego samego dnia (16 grudnia) poleciały dwie różne rakiety Falcon 9 i to z sukcesem, a do tego 17 grudnia ma polecieć trzecia rakieta z satelitami Starlink. Najpierw wystartowała rakieta Falcon 9 z satelitą SWOT z kosmodromu Vandenberg w Kalifornii. Później SpaceX wystrzelił rakietę Falcon 9 (22:21 GMT) z Cape Canaveral z misją wystrzelenia dwóch satelitów szerokopasmowych dużej mocy dla sieci O3b mPOWER firmy SES.

SpaceX
SES o3b Power Falcon 9 SpaceX 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Falcon 9 z satelitą SWOT

Rakieta SpaceX Falcon 9 wykonała misję SWOT (Surface Water and Ocean Topography) dla NASA. SWOT to misja naukowa opracowana wspólnie przez NASA i CNES, francuską agencję kosmiczną, mająca na celu zmierzenie ilości wody w ziemskich oceanach, jeziorach i rzekach. Pierwszy stopień Falcona 9 powrócił do Strefy Lądowania 4 w Bazie Sił Kosmicznych Vandenberg. 

W trakcie swojej misji satelita ma zmierzyć wysokość wód na ponad 90 proc. powierzchni ziemi, co pozwoli badaczom na śledzenie prądów i identyfikację potencjalnych obszarów wysokiego ryzyka dla środowiska. Zbada także miliony jezior i 2,1 mln kilometrów rzek. Powinien być w stanie dostrzec prądy i wiry o średnicy mniejszej niż 21 km, a także obszary oceanu, na których łączą się masy wody o różnych temperaturach.
Falcon 9 z 2 satelitami O3b mPOWER firmy SES

Falcon 9 umieścił na orbicie dwa pierwsze satelity O3b mPOWER, które dołączą do 20 satelitów internetowych O3b pierwszej generacji SES wystrzelonych w latach 2013-2019. Start nastąpił z pola startowego SLC-40 na Stacji Sił Kosmicznych Cape Canaveral (Floryda). Dwa satelity O3b, po połączeniu, miały masę startową około 4100 kg.

Według operatora SES, który jest właścicielem floty O3b, satelity O3b mPOWER będą transmitować usługi internetowe o dużej szybkości na całym świecie, zapewniając łączność „podobną do światłowodu” użytkownikom między 50 stopniami szerokości geograficznej północnej i południowej.

SES ma już 20 satelitów O3b na średniej orbicie okołoziemskiej, który wynosiły rosyjskie rakiety Sojuz przy współpracy z Arianepace.

Nowe satelity O3b mPOWER będą działać na podobnej średniej orbicie okołoziemskiej (MEO) nad równikiem, jak oryginalne satelity O3b.

 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

739 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

509 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

369 zł Więcej...