reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Eksplozja rakiety Vega C od Arianespace [wideo]

dodano: 2022-12-21 11:48
autor: Janusz Sulisz | źródło: Arianespace

Pleiades Neo 5 6 Vega C rakieta Arianespace 360px Mniejsza rakieta nośna Vega C, należąca do Arianespace, eksplodowała krótko po starcie i straciła 2 satelity - Pléiades Neo 5 i 6. Wynoszenie satelitów za pomocą rakiet zawsze wiąże się z ryzykiem. Po niedawnym wystrzeleniu rakiety Ariane 5, kiedy z powodzeniem rozmieszczono 3 satelity, w tym europejskiego satelitę pogodowego MTG-I1, tym razem ostatnia misja Vega C w 2022 roku dla Arianespace prawdopodobnie zakończyła się niepowodzeniem.

Arianespace
Vega C rakieta Arianespace 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Misja VV20 rakiety Vega C polegała na wyniesieniu pary europejskich satelitów pogodowych od Airbusa, które miały być częścią konstelacji obrazującej Ziemię Pléiades Neo. Misja ta pierwotnie miała być zrealizowana 24 listopada, ale trzeba było wymienić wadliwe elementy rakiety Vega C. Start przeniesiono na 20 grudnia.

Rakieta wystartowała z Guiana Space Center we wtorek (20 grudnia) o godzinie 22:47 czasu lokalnego (01:47 GMT 21 grudnia).

Pierwszy, mocniejszy stopień rakiety działał poprawnie, ale drugi stopień statku (nazwany Zefiro 40) zawiódł. Rakieta Vega C została opracowana przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i jest obsługiwana przez Arianespace.

- Około 2 minuty i 27 sekund po starcie na Zefiro 40 wystąpiła anomalia, która zakończyła misję Vega C

- potwierdziła na swojej stronie Arianespace.

- Trwają analizy danych w celu ustalenia przyczyn tego niepowodzenia.


Powołana zostanie Komisja Rewizyjna ds. Awarii, a więcej szczegółów pojawi się później.

Rakieta Vega C miała na celu wyniesienie satelitów Pléiades Neo 5 i 6 na orbitę polarną, czyli północ-południe, około 620 km nad Ziemią.

Telemetria z Vega C pokazała, że ​​rakieta traci prędkość po około 3 i pół minuty lotu, kiedy silnik Zefiro 40 powinien rozpocząć napędzanie Vegę C do większej prędkości. Wydawało się, że rakieta osiągnęła szczytową wysokość około 110 kmDane śledzenia wskazują, że rakieta ponownie weszła w atmosferę nad Oceanem Atlantyckim. Ostatecznie okazało się, że Vega C znajduje się około 917 km na północ od portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej, zanim prawdopodobnie rozpadła się pod wpływem ciepła i sił aerodynamicznych i spadła do Atlantyku.Źródło: arianespace.com  spaceflightnow.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Smart TV 4K BOX Zehnder KP-1

Zehnder KP-1 to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy ZEHNDER z...

249 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

659 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...