reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Kopciuszek” w Teatrze Telewizji na kanałach TVP

dodano: 2022-12-25 05:45 | aktualizacja: 2022-12-25 12:29
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP/satkurier.pl

TVP1 TVP 1 Jedynka TVP2 TVP 2 Dwójka TVP Polonia TVP Kultura Teatr Telewizji W niedzielę, 25 grudnia br. o godz. 20:10 TVP ABC zaprasza do Teatru Telewizji na premierę spektaklu „Kopciuszek” na podstawie baśni Charles`a Perraulta i Braci Grimm według scenariusza i w reżyserii Tomasza Cyza. W kolejnych dniach przedstawienie to będą mogli oglądać widzowie kanału TVP Wilno. Występują Weronika Humaj, Maja Szopa, Emma Giegżno, Agnieszka Wosińska, Agnieszka Czekańska, Bogna Cyz, Magdalena Zawadzka, Piotr Napierała, Adam Woronowicz, Adam Biedrzycki, Sławomir Głazek i Weronika Bartold.

TVP1 TVP 1 Jedynka TVP2 TVP 2 Dwójka TVP Polonia TVP Kultura Teatr Telewizji


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W niedzielę, 25 grudnia br. o godzinie 20:10 w stacji TVP ABC odbędzie się premiera „Kopciuszka” na podstawie baśni Charles`a Perraulta i Braci Grimm według scenariusza i w reżyserii Tomasza Cyza. W poniedziałek, 26 grudnia br. o godzinie 17:15 spektakl pokaże premierowo kanał TVP Wilno. „Kopciuszek” to tytuł znanej na całym świecie baśni o dziewczynie, której los odmienia się dzięki czarom wróżki. Kopciuszek to również przydomek głównej bohaterki, pochodzący od słowa „kopeć", oznaczającego osad z sadzy. W innych językach europejskich imię bohaterki odnosi się przeważnie do słowa „popiół" (po angielsku Cinderella, po francusku Cendrillon, po włosku Cenerentola). Najstarszy znany tekst, który realizuje typowy dla „Kopciuszka” schemat fabularny, powstał w połowie IX wieku w Chinach. Baśń Charles'a Perraulta z 1697 roku wprowadza wiele elementów, które do dzisiaj kojarzone są najczęściej z wątkiem „Kopciuszka”, przede wszystkim motyw pantofelka. Inna wersja baśni, opracowana przez Wilhelma i Jacoba Grimm, ukazała się w 1857 roku (więcej tutaj).

Jak zapowiada nadawca, Tomasz Cyz specjalnie dla kanału TVP ABC opracował nową wersję opowieści o dobrej, pracowitej, ale samotnej dziewczynie. Na co dzień źle traktowana przez macochę (w tej roli Agnieszka Wosińska) i jej córki (Maja Szopa i Emma Giegżno), dzięki niezwykłej mocy malarki - czarodziejki pojawia się na balu i tam zwraca uwagę Księcia. Wspólny taniec, spacery, rozmowy powodują, że oboje zakochują się w sobie i nagle odmienia się ich dotychczasowy świat. Adaptacja Tomasza Cyza skupia się na emocjach i przeżyciach Kopciuszka (Weronika Humaj). Zwyczajnej, normalnej dziewczyny, w której zakochuje się książę (Piotr Napierała), bo dostrzega w niej naturalność, dobroć i wewnętrzne piękno. Przesłanie tej starej baśni jest ponadczasowe: dobro zwycięża nad złem, warto wierzyć w swoje marzenia, a głównym motorem życia jest miłość. „Kopciuszek" ma nie tylko wzruszać i zachwycać, ale też spełniać cele edukacyjne i misyjne. Autorski spektakl Tomasza Cyza utrzymany w konwencji kina familijnego został zrealizowany metodą filmową w zespole pałacowo-ogrodowym w Otwocku Wielkim (więcej tutaj).

„Kopciuszek” - o spektaklu - obsada: Weronika Humaj (jako Kopciuszek), Piotr Napierała (książę), Maja Szopa (siostra Kopciuszka), Emma Giegżno (siostra Kopciuszka), Agnieszka Wosińska (macocha), Adam Woronowicz (tata Kopciuszka), Magdalena Zawadzka (Maria), Adam Biedrzycki (ochmistrz), Sławomir Głazek (król), Agnieszka Czekańska (królowa), Weronika Bartold (szofer i fotograf), Bogna Cyz (klawesynistka), scenariusz i reżyseria: Tomasz Cyz, scenografia i kostiumy: Karolina Łucja Bramowicz; zdjęcia: Joanna Kakitek; montaż: Maciej Szydłowski; muzyka: Aleksander Dębicz; choreografia: Weronika Bartold; dźwięk: Wojciech Ślusarz i Marcin Kijo; producent: Krystyna Łączyńska (więcej tutaj i tutaj).

Mecenasem Teatru Telewizji jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).
 
Adam Biedrzycki, Weronika Humaj, Sławomir Głazek i Agnieszka Czekańska w spektaklu „Kopciuszek”, foto: Joanna Kakitek
Adam Biedrzycki, Weronika Humaj, Sławomir Głazek i Agnieszka Czekańska w spektaklu „Kopciuszek”, foto: Joanna Kakitek


„Kopciuszek” - emisja w niedzielę, 25 grudnia 2022 roku o godz. 20:10 w TVP ABC. Spektakl ten będą mogli również oglądać widzowie kanału TVP Wilno.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

699 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...