dodano: 2023-01-02 11:39 | aktualizacja:
2023-01-02 12:33
autor: Janusz Sulisz |
źródło: SAT Kurier 11-12/2022
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
SUKCESY
DVB-T2 sukcesem w Polsce, ale... połowicznym?
Niewątpliwie przejście z DVB-T/MPEG-4 na
DVB-T2/HEVC to sukces, choć przyglądając się decyzjom dotyczącym
MUX 3 w DVB-T, to tylko sukces połowiczny. Przypomnijmy, że
27 czerwca nastąpił ostatni 4. etap zmian nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) w Polsce DVB-T2/HEVC. Przełączenie z DVB-T/H.264 na DVB-T2/H.265 dotyczyło województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Migracja nie została jednak dokończona, bo
w DVB-T pozostał MUX 3 z kanałami TVP, co powoduje zamieszanie, problemy techniczne przy odbiorze, a także protesty nadawców komercyjnych.
Jakoś wydaje się, że przejście z analogu do DVB-T było trudniejsze, ale wtedy był to wielki sukces – coś nowego: cyfrowego, a teraz to tylko kolejna wersja standardu i kompresji. Nie wszyscy w Polsce nawet wiedzieli, o co chodzi i po co to komu. Kampania w Telewizji Polskiej dotycząca DVB-T2 w porównaniu z tą z DVB-T bardzo słabiutka. Jakby nie nagłośnienie protestu komercyjnych stacji, to byłoby cicho. Oczywiście Emitel wywiązał się z zadań technicznych bardzo dobrze.
CANAL+ i Viaplay umieją współpracować
Viaplay odebrał
CANAL+ wiele praw do transmisji sportowych, w tym m.in. angielską
Premier League. Okazuje się, że obaj operatorzy potrafili się dogadać i współpracują.
13 września CANAL+ zaprezentował nowości dla abonentów telewizji satelitarnej. Do oferty operatora włączono pakiety z dostępem do serwisu Viaplay. Dostęp do Viaplay bez dodatkowych opłat zyskują nowi abonenci lub ci przedłużający umowę, którzy decydują się na korzystanie z paczki Sport zawierającej m.in. kanały CANAL+, Polsat Sport Premium oraz Eleven Sports. Z oferty Viaplay mogą korzystać również aktualni abonenci z pakietem CANAL+, w cenie 19 zł/mies.
W kontekście problemów z przerwami w transmisjach na żywo w streamingu taka współpraca powinna być rozszerzona choćby o transmisje 4K z Premier League w CANAL+ 4K Ultra HD.
Nowe dekodery 4K w CANAL+ 4K DualBox+ i Global One
Francuski CANAL+ zamieścił na swojej stronie internetowej instrukcję obsługi nowego dekodera satelitarnego 4K – roboczo nazywanego
Global One, który docelowo zostanie wprowadzony na wszystkie rynki Grupy CANAL+, w tym do Polski. Global One będzie produkowany przez francuską firmę
Sagemcom i będzie oznaczony symbolem
DSIW374.
13 września CANAL+ wprowadził do oferty platformy nowy dekoder – 4K DualBox+. Urządzenie to jest produkowane przez firmę
ADB i jest oznaczone symbolem
ADB-G9SE. Jest to już drugi w CANAL+ dekoder 4K do odbioru telewizji satelitarnej, po
4K UltraBox+ wprowadzonym w 2017 roku. Jak informuje CANAL+, 4K DualBox+ docelowo zastąpi nieprodukowany już dekoder 4K UltraBox+.
Dekoder 4K DualBox+ wykorzystuje najnowsze oprogramowanie CANAL+, z którego od niedawna korzystają posiadacze poprzedniej wersji dekodera 4K. Nowe oprogramowanie rozszerza możliwości urządzenia i wprowadza nowe funkcje, w tym m.in. pozwala na dostęp do seriali i filmów w kolekcjach VOD po podłączeniu dekodera do internetu, nawet jeśli dekoder nie jest podłączony do anteny satelitarnej.
Na dekoderze preinstalowane są aplikacje
Netflix, Player i Viaplay. Dostęp do tych usług można kupić w ofertach łączonych z CANAL+.
Nowy dekoder jest oferowany we wszystkich pakietach telewizyjnych, od 5 zł/mies. i z aktywacją 49 zł. Dekoder 4K DualBox+ jest również oferowany z opcjonalnym dyskiem twardym o pojemności 500 GB (wówczas opłata wynosi od 10 zł/mies.).
Grupa Polsat Plus stawia na rozwój 5G i czystą energię
Fascynujące jest to, że
Grupa Polsat Plus w tak zdecydowany i mądry sposób idzie w kierunku
czystej energii ze słońca i wiatru, energii jądrowej oraz w kierunku rozwoju 5G.
Pod koniec października ruszyła największa elektrownia słoneczna w Polsce. Farma powstała z inicjatywy Zygmunta Solorza i jest jednym z etapów realizacji przejścia ZE PAK na produkcję czystej energii i odejścia od węgla brunatnego. Farma została zbudowana przez konsorcjum ESOLEO i PAK Serwis dla grupy ZE PAK w gminie Brudzew i ma moc 70 MWp. Jednym z odbiorców prądu będzie m.in. Grupa Polsat Plus.
Grupa Polsat Plus i ZE PAK należące do
Zygmunta Solorza ruszyły z nową inwestycją. Na Pomorzu, niedaleko Człuchowa, powstanie farma wiatrowa, która będzie produkowała czystą i zieloną energię z wiatru. Duńska firma Vestas dostarczy 33 turbiny o mocy 2,2 MW. Pierwszy prąd ma popłynąć w 2024 roku. To inwestycja za 725 mln zł.
Nie wiadomo tylko, dlaczego polski rząd tak uparcie blokuje rozwój farm wiatrowych, kiedy rosyjska agresja w Ukrainie nakręciła spiralę cen węgla i gazu, a zielona energia jest ponad 2 razy tańsza niż produkowana z surowców, bo „cena wiatru zawsze jest taka sama”.
I na koniec mocna inwestycja w energetykę jądrową. ZE PAK, PGE i KHNP podpisały list intencyjny dot. rozwoju elektrowni jądrowej w lokalizacji Pątnów. Wspólnie powstanie plan rozwoju elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię APR1400.
Polska musi inwestować w wielkoskalową energetykę jądrową, aby w przyszłości zastąpić energetykę konwencjonalną opartą na węglu. Wspólnie z inwestycjami w OZE będzie to podstawa naszego bezpieczeństwa energetycznego.
30 lat Polsatu i 70 lat TVP
5 grudnia 1992 roku wystartowała
Telewizja Polsat, więc w 2022 roku stacja obchodzi swoje 30. urodziny. Aktualnie Polsat to 39 kanałów telewizyjnych, nadawanych 24 godziny na dobę.
4 listopada ruszyła jubileuszowa kampania pod hasłem
„Polsat. 30 lat. Dziękujemy, że jesteście z nami!”. Towarzyszy jej teledysk i utwór „30 lat minęło jak jeden dzień” wykonany przez Andrzeja „Piaska” Piasecznego. Telewizja Polsat będzie świętować swoje 30. urodziny przez miesiąc, aż do uroczystej gali 6 grudnia w Teatrze Wielkim.
Telewizja Polska kończy 70 lat – też pięknie i gratulujemy. 13 listopada Telewizja Polska zaprosiła widzów na wyjątkowe wydarzenie. W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbyła się wielka urodzinowa
„Gala Jubileuszowa – 70 lat Telewizji Polskiej”. Poprowadzili ją Anna Popek i Tomasz Kammel.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.