reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: 10 największych sukcesów i porażek na rynku TV w 2022 roku

dodano: 2023-01-02 11:39 | aktualizacja: 2023-01-02 12:33
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 11-12/2022

sukcesy porażki 2022 Na koniec każdego roku przedstawiamy 10 największych sukcesów i porażek na rynku telewizyjnym. Rok 2022 ze względu na wojnę w Ukrainie, skutki inflacji, ceny gazu i prądu to kolejny fatalny rok, który chyba powinien zakończyć 7 przysłowiowych chudych lat. I stało się to, co zapowiadałem rok temu słowami: „wszystko idzie w kierunku telewizji przez usługi streamingowe... drożeje papier, energia i paliwo, a to może przyspieszyć koniec gazet, magazynów i książek” i... kończymy druk SAT Kuriera, by pójść w kierunku wyłącznie online. Nadal będą liczyć się twórcy/artyści/dziennikarze i ich twórczość/zawartość/kontent. Tego nikomu nie uda się zmienić. Trzeba tworzyć i produkować.

szachy sukcesy porażki


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
SUKCESY

DVB-T2 sukcesem w Polsce, ale... połowicznym?

Niewątpliwie przejście z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC to sukces, choć przyglądając się decyzjom dotyczącym MUX 3 w DVB-T, to tylko sukces połowiczny. Przypomnijmy, że 27 czerwca nastąpił ostatni 4. etap zmian nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) w Polsce DVB-T2/HEVC. Przełączenie z DVB-T/H.264 na DVB-T2/H.265 dotyczyło województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Migracja nie została jednak dokończona, bo w DVB-T pozostał MUX 3 z kanałami TVP, co powoduje zamieszanie, problemy techniczne przy odbiorze, a także protesty nadawców komercyjnych.

Jakoś wydaje się, że przejście z analogu do DVB-T było trudniejsze, ale wtedy był to wielki sukces – coś nowego: cyfrowego, a teraz to tylko kolejna wersja standardu i kompresji. Nie wszyscy w Polsce nawet wiedzieli, o co chodzi i po co to komu. Kampania w Telewizji Polskiej dotycząca DVB-T2 w porównaniu z tą z DVB-T bardzo słabiutka. Jakby nie nagłośnienie protestu komercyjnych stacji, to byłoby cicho. Oczywiście Emitel wywiązał się z zadań technicznych bardzo dobrze.

CANAL+ i Viaplay umieją współpracować

Viaplay odebrał CANAL+ wiele praw do transmisji sportowych, w tym m.in. angielską Premier League. Okazuje się, że obaj operatorzy potrafili się dogadać i współpracują.

13 września CANAL+ zaprezentował nowości dla abonentów telewizji satelitarnej. Do oferty operatora włączono pakiety z dostępem do serwisu Viaplay. Dostęp do Viaplay bez dodatkowych opłat zyskują nowi abonenci lub ci przedłużający umowę, którzy decydują się na korzystanie z paczki Sport zawierającej m.in. kanały CANAL+, Polsat Sport Premium oraz Eleven Sports. Z oferty Viaplay mogą korzystać również aktualni abonenci z pakietem CANAL+, w cenie 19 zł/mies.

W kontekście problemów z przerwami w transmisjach na żywo w streamingu taka współpraca powinna być rozszerzona choćby o transmisje 4K z Premier League w CANAL+ 4K Ultra HD.
 

Nowe dekodery 4K w CANAL+ 4K DualBox+ i Global One

Francuski CANAL+ zamieścił na swojej stronie internetowej instrukcję obsługi nowego dekodera satelitarnego 4K – roboczo nazywanego Global One, który docelowo zostanie wprowadzony na wszystkie rynki Grupy CANAL+, w tym do Polski. Global One będzie produkowany przez francuską firmę Sagemcom i będzie oznaczony symbolem DSIW374.

13 września CANAL+ wprowadził do oferty platformy nowy dekoder – 4K DualBox+. Urządzenie to jest produkowane przez firmę ADB i jest oznaczone symbolem ADB-G9SE. Jest to już drugi w CANAL+ dekoder 4K do odbioru telewizji satelitarnej, po 4K UltraBox+ wprowadzonym w 2017 roku. Jak informuje CANAL+, 4K DualBox+ docelowo zastąpi nieprodukowany już dekoder 4K UltraBox+.

Dekoder 4K DualBox+ wykorzystuje najnowsze oprogramowanie CANAL+, z którego od niedawna korzystają posiadacze poprzedniej wersji dekodera 4K. Nowe oprogramowanie rozszerza możliwości urządzenia i wprowadza nowe funkcje, w tym m.in. pozwala na dostęp do seriali i filmów w kolekcjach VOD po podłączeniu dekodera do internetu, nawet jeśli dekoder nie jest podłączony do anteny satelitarnej.

Na dekoderze preinstalowane są aplikacje Netflix, Player i Viaplay. Dostęp do tych usług można kupić w ofertach łączonych z CANAL+.

Nowy dekoder jest oferowany we wszystkich pakietach telewizyjnych, od 5 zł/mies. i z aktywacją 49 zł. Dekoder 4K DualBox+ jest również oferowany z opcjonalnym dyskiem twardym o pojemności 500 GB (wówczas opłata wynosi od 10 zł/mies.).
 

Grupa Polsat Plus stawia na rozwój 5G i czystą energię

Fascynujące jest to, że Grupa Polsat Plus w tak zdecydowany i mądry sposób idzie w kierunku czystej energii ze słońca i wiatru, energii jądrowej oraz w kierunku rozwoju 5G.

Pod koniec października ruszyła największa elektrownia słoneczna w Polsce. Farma powstała z inicjatywy Zygmunta Solorza i jest jednym z etapów realizacji przejścia ZE PAK na produkcję czystej energii i odejścia od węgla brunatnego. Farma została zbudowana przez konsorcjum ESOLEO i PAK Serwis dla grupy ZE PAK w gminie Brudzew i ma moc 70 MWp. Jednym z odbiorców prądu będzie m.in. Grupa Polsat Plus.

Grupa Polsat Plus i ZE PAK należące do Zygmunta Solorza ruszyły z nową inwestycją. Na Pomorzu, niedaleko Człuchowa, powstanie farma wiatrowa, która będzie produkowała czystą i zieloną energię z wiatru. Duńska firma Vestas dostarczy 33 turbiny o mocy 2,2 MW. Pierwszy prąd ma popłynąć w 2024 roku. To inwestycja za 725 mln zł.

Nie wiadomo tylko, dlaczego polski rząd tak uparcie blokuje rozwój farm wiatrowych, kiedy rosyjska agresja w Ukrainie nakręciła spiralę cen węgla i gazu, a zielona energia jest ponad 2 razy tańsza niż produkowana z surowców, bo „cena wiatru zawsze jest taka sama”.

I na koniec mocna inwestycja w energetykę jądrową. ZE PAK, PGE i KHNP podpisały list intencyjny dot. rozwoju elektrowni jądrowej w lokalizacji Pątnów. Wspólnie powstanie plan rozwoju elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię APR1400.

Polska musi inwestować w wielkoskalową energetykę jądrową, aby w przyszłości zastąpić energetykę konwencjonalną opartą na węglu. Wspólnie z inwestycjami w OZE będzie to podstawa naszego bezpieczeństwa energetycznego.
 

30 lat Polsatu i 70 lat TVP

5 grudnia 1992 roku wystartowała Telewizja Polsat, więc w 2022 roku stacja obchodzi swoje 30. urodziny. Aktualnie Polsat to 39 kanałów telewizyjnych, nadawanych 24 godziny na dobę.

4 listopada ruszyła jubileuszowa kampania pod hasłem „Polsat. 30 lat. Dziękujemy, że jesteście z nami!”. Towarzyszy jej teledysk i utwór „30 lat minęło jak jeden dzień” wykonany przez Andrzeja „Piaska” Piasecznego. Telewizja Polsat będzie świętować swoje 30. urodziny przez miesiąc, aż do uroczystej gali 6 grudnia w Teatrze Wielkim.
 

Telewizja Polska kończy 70 lat – też pięknie i gratulujemy. 13 listopada Telewizja Polska zaprosiła widzów na wyjątkowe wydarzenie. W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbyła się wielka urodzinowa „Gala Jubileuszowa – 70 lat Telewizji Polskiej”. Poprowadzili ją Anna Popek i Tomasz Kammel.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...