Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Start Me Up” to koalicja między Brytyjską Agencją Kosmiczną (UKSA), Radą Kornwalii, Królewskimi Siłami Powietrznymi i Virgin Orbit. Misja ma wystrzelić satelity dla klientów, w tym ładunki komercyjne i rządowe z wielu krajów oraz wspólną misję amerykańsko-brytyjską. Firma nie podała szczegółów dotyczących poszczególnych klientów.
System
LauncherOne, który przeprowadzi misję, jest już podłączony do samolotu transportowego, Boeinga 747 o nazwie
Cosmic Girl, w kosmodromie w Kornawali -
Spaceport Cornwall. 8 stycznia system LauncherOne firmy Virgin Orbit pomyślnie przeszedł kompleksową próbę startową, która doprowadziła zintegrowany system do załadowania paliwa, co pozwoliło zweryfikować stan systemu i gotowość zespołu.
Spaceport Cornwall otrzymał w listopadzie pierwszą brytyjską licencję kosmiczną od brytyjskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego (CAA).
Pod koniec grudnia firma Virgin Orbit otrzymała pierwsze w swoim rodzaju licencje na start i kontrolę zasięgu, co zapewnia spełnienie wszystkich wymogów prawnych, bezpieczeństwa i ochrony środowiska. W tym tygodniu CAA ogłosiło, że wszystkie satelity latające w tej misji również otrzymały licencje.
Misja została nazwana „Start Me Up” na cześć przeboju Rolling Stones z 1981 roku.
Nadchodząca misja z Kornwalii, nazwana
„Start Me Up” na cześć przeboju The Rolling Stones z 1981 roku, będzie zawierała wiele nowości:
- pierwszy start orbitalny z Wielkiej Brytanii
- pierwszy międzynarodowy start dla Virgin Orbit
- pierwszy komercyjny start z Europy Zachodniej
Początek nowej ery w brytyjskim przemyśle kosmicznym
Dziewicza misja oznacza początek nowej ery w brytyjskim przemyśle kosmicznym i nowych partnerstw między przemysłem, rządem i sojusznikami
- powiedział Dan Hart, dyrektor generalny Virgin Orbit.
A ten start pokazuje, że dzięki systemowi Virgin Orbit LauncherOne lotnisko może stać się portem kosmicznym, który wysyła innowacje ludzkości w ich podróż - powiedział Hart.
Start Me Up będzie piątym z rzędu startem Virgin Orbit z ładunkami zarówno dla firm prywatnych, jak i agencji rządowych. Wszystkie z poprzednich 33 satelitów zostały wystrzelone na ich dokładnie pożądane orbity przez LauncherOne, demonstrując jednocześnie zdolność latania w trudnych warunkach pogodowych, integrowania ładunków, które można szybko rozmieścić, i osiągania szerszego zakresu orbit, niż można osiągnąć za pomocą konwencjonalnego systemu startu naziemnego z byłaby możliwa.
Start był obsługiwany przez National Reconnaissance Office (NRO) Virgin Orbit National Systems, spółkę zależną Virgin Orbit w USA, jako pierwsze zamówienie organizacji pozarządowej Streamlined Launch Indefinite Delivery, Indefinite Quantity Contract lub „SLIC”.
Manifest Start Me Up zawiera:
- IOD-3 AMBER (znany również jako IOD-3) – opracowany przez Satellite Applications Catapult („SA Catapult”) i Horizon Technologies i zbudowany przez AAC Clyde Space, wszystkie z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Oczekuje się, że IOD-3 Amber będzie pierwszym z ponad 20 satelitów Amber w celu dostarczania użytkownikom kosmicznych danych Świadomości Domeny Morskiej (MDA).
- Prometheus-2 - Dwa satelity typu cube należące do Laboratorium Nauki i Technologii Obronnej Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii (MOD) Dstl. Satelity te, współfinansowane przez firmę Airbus Defence and Space, która projektuje je wspólnie z misjami kosmicznymi, będą wspierać działalność naukowo-techniczną MOD zarówno na orbicie, jak i na ziemi poprzez rozwój systemów naziemnych skupionych w siedzibie Dstl w pobliżu Portsmouth.
- CIRCE (Coordinated Ionospheric Reconstruction CubeSat Experiment) – CIRCE jest częścią wspólnej misji brytyjskiego Laboratorium Nauki i Technologii Obronnej oraz Laboratorium Badawczego Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (NRL).
- DOVER – opracowany przez RHEA Group w Wielkiej Brytanii, jest pierwszym satelitą firmy w jej 30-letniej historii. Satelita jest współfinansowany w ramach Programu Nawigacyjnego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) (NAVISP) i zbudowany przez Open Cosmos z Wielkiej Brytanii. DOVER to SmallSat, który został stworzony jako tropiciel odpornych globalnych systemów nawigacji satelitarnej.
- ForgeStar-0 – opracowany przez Space Forge of Wales, satelita jest platformą w pełni zwrotną i wielokrotnego użytku, umożliwiającą produkcję w kosmosie. Ta premiera będzie pierwszą platformą ForgeStar firmy i przetestuje przyszłe zwroty z technologii kosmicznej.
- AMAN – pierwsza misja orbitalna Omanu, jest to pojedynczy satelita do obserwacji Ziemi, którego celem jest zademonstrowanie przyszłej wykonalności większej konstelacji i został opracowany po protokole ustaleń między Sułtanatem Omanu, polskim producentem i operatorem małych satelitów SatRev, polską sztuczną inteligencją specjaliści ds. analizy danych TUATARA oraz innowator technologii łączenia z siedzibą w Omanie ETCO. Umowa obejmuje dodatkowe planowane małe satelity, w tym pierwszego w historii Omanu.
- STORK-6 – Stork-6 to kolejna odsłona konstelacji STORK polskiego producenta i operatora Small Satellite firmy SatRev. Virgin Orbit już wcześniej wystrzeliła dwa statki kosmiczne w tej konstelacji podczas poprzedniego startu i nie może się doczekać kontynuacji wystrzeliwania statku kosmicznego STORK firmy SatRev w przyszłości.
Misje tych satelitów obejmują szeroki zakres działań mających na celu poprawę życia na planecie Ziemia, w tym zmniejszenie wpływu produkcji na środowisko; zapobieganie nielegalnemu handlowi, przemytowi i terroryzmowi; oraz szereg funkcji związanych z bezpieczeństwem narodowym.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.