reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Ogłoszono historyczny start rakiety z ziemi brytyjskiej

dodano: 2023-01-07 11:35
autor: Janusz Sulisz | źródło: virginorbit.com

Virgin Orbit SatRevolution oman satelita 360px Partnerzy misji, brytyjska agencja kosmiczna Virgin Orbit, ogłosili pierwszy start rakiety z ziemi brytyjskiej, który zaplanowano 9 stycznia 2023 r. Historyczna, brytyjska misja „Start Me Up” ma się oficjalnie rozpocząć 9 stycznia o godz. 22:16 czasu lokalnego (23:16 CET).

Virgin Orbit Boeing 747


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Start Me Up” to koalicja między Brytyjską Agencją Kosmiczną (UKSA), Radą Kornwalii, Królewskimi Siłami Powietrznymi i Virgin Orbit. Misja ma wystrzelić satelity dla klientów, w tym ładunki komercyjne i rządowe z wielu krajów oraz wspólną misję amerykańsko-brytyjską. Firma nie podała szczegółów dotyczących poszczególnych klientów.

System LauncherOne, który przeprowadzi misję, jest już podłączony do samolotu transportowego, Boeinga 747 o nazwie Cosmic Girl, w kosmodromie w Kornawali -  Spaceport Cornwall. 8 stycznia system LauncherOne firmy Virgin Orbit pomyślnie przeszedł kompleksową próbę startową, która doprowadziła zintegrowany system do załadowania paliwa, co pozwoliło zweryfikować stan systemu i gotowość zespołu.

Spaceport Cornwall otrzymał w listopadzie pierwszą brytyjską licencję kosmiczną od brytyjskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego (CAA).
Pod koniec grudnia firma Virgin Orbit otrzymała pierwsze w swoim rodzaju licencje na start i kontrolę zasięgu, co zapewnia spełnienie wszystkich wymogów prawnych, bezpieczeństwa i ochrony środowiska. W tym tygodniu CAA ogłosiło, że wszystkie satelity latające w tej misji również otrzymały licencje.

Misja została nazwana „Start Me Up” na cześć przeboju Rolling Stones z 1981 roku.
Nadchodząca misja z Kornwalii, nazwana „Start Me Up” na cześć przeboju The Rolling Stones z 1981 roku, będzie zawierała wiele nowości:
 • pierwszy start orbitalny z Wielkiej Brytanii
 • pierwszy międzynarodowy start dla Virgin Orbit
 • pierwszy komercyjny start z Europy Zachodniej

Początek nowej ery w brytyjskim przemyśle kosmicznym

Dziewicza misja oznacza początek nowej ery w brytyjskim przemyśle kosmicznym i nowych partnerstw między przemysłem, rządem i sojusznikami

-  powiedział Dan Hart, dyrektor generalny Virgin Orbit.

A ten start pokazuje, że dzięki systemowi Virgin Orbit LauncherOne lotnisko może stać się portem kosmicznym, który wysyła innowacje ludzkości w ich podróż - powiedział Hart.


Start Me Up będzie piątym z rzędu startem Virgin Orbit z ładunkami zarówno dla firm prywatnych, jak i agencji rządowych. Wszystkie z poprzednich 33 satelitów zostały wystrzelone na ich dokładnie pożądane orbity przez LauncherOne, demonstrując jednocześnie zdolność latania w trudnych warunkach pogodowych, integrowania ładunków, które można szybko rozmieścić, i osiągania szerszego zakresu orbit, niż można osiągnąć za pomocą konwencjonalnego systemu startu naziemnego z byłaby możliwa.

Start był obsługiwany przez National Reconnaissance Office (NRO) Virgin Orbit National Systems, spółkę zależną Virgin Orbit w USA, jako pierwsze zamówienie organizacji pozarządowej Streamlined Launch Indefinite Delivery, Indefinite Quantity Contract lub „SLIC”.
 

Manifest Start Me Up zawiera:

 • IOD-3 AMBER (znany również jako IOD-3)  – opracowany przez Satellite Applications Catapult („SA Catapult”) i Horizon Technologies i zbudowany przez AAC Clyde Space, wszystkie z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Oczekuje się, że IOD-3 Amber będzie pierwszym z ponad 20 satelitów Amber w celu dostarczania użytkownikom kosmicznych danych Świadomości Domeny Morskiej (MDA). 
 • Prometheus-2  - Dwa satelity typu cube należące do Laboratorium Nauki i Technologii Obronnej Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii (MOD) Dstl. Satelity te, współfinansowane przez firmę Airbus Defence and Space, która projektuje je wspólnie z misjami kosmicznymi, będą wspierać działalność naukowo-techniczną MOD zarówno na orbicie, jak i na ziemi poprzez rozwój systemów naziemnych skupionych w siedzibie Dstl w pobliżu Portsmouth. 
 • CIRCE (Coordinated Ionospheric Reconstruction CubeSat Experiment)  – CIRCE jest częścią wspólnej misji brytyjskiego Laboratorium Nauki i Technologii Obronnej oraz Laboratorium Badawczego Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (NRL).   
 • DOVER  – opracowany przez RHEA Group w Wielkiej Brytanii, jest pierwszym satelitą firmy w jej 30-letniej historii. Satelita jest współfinansowany w ramach Programu Nawigacyjnego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) (NAVISP) i zbudowany przez Open Cosmos z Wielkiej Brytanii. DOVER to SmallSat, który został stworzony jako tropiciel odpornych globalnych systemów nawigacji satelitarnej.   
 • ForgeStar-0  – opracowany przez Space Forge of Wales, satelita jest platformą w pełni zwrotną i wielokrotnego użytku, umożliwiającą produkcję w kosmosie. Ta premiera będzie pierwszą platformą ForgeStar firmy i przetestuje przyszłe zwroty z technologii kosmicznej.     
 • AMAN – pierwsza misja orbitalna Omanu, jest to pojedynczy satelita do obserwacji Ziemi, którego celem jest zademonstrowanie przyszłej wykonalności większej konstelacji i został opracowany po protokole ustaleń między Sułtanatem Omanu, polskim producentem i operatorem małych satelitów SatRev, polską sztuczną inteligencją specjaliści ds. analizy danych TUATARA oraz innowator technologii łączenia z siedzibą w Omanie ETCO. Umowa obejmuje dodatkowe planowane małe satelity, w tym pierwszego w historii Omanu.
 • STORK-6 –  Stork-6 to kolejna odsłona konstelacji STORK polskiego producenta i operatora Small Satellite firmy SatRev. Virgin Orbit już wcześniej wystrzeliła dwa statki kosmiczne w tej konstelacji podczas poprzedniego startu i nie może się doczekać kontynuacji wystrzeliwania statku kosmicznego STORK firmy SatRev w przyszłości.

Misje tych satelitów obejmują szeroki zakres działań mających na celu poprawę życia na planecie Ziemia, w tym zmniejszenie wpływu produkcji na środowisko; zapobieganie nielegalnemu handlowi, przemytowi i terroryzmowi; oraz szereg funkcji związanych z bezpieczeństwem narodowym.
 

Źródło: virginorbit.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Smart TV 4K BOX Zehnder KP-1

Zehnder KP-1 to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy ZEHNDER z...

249 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X

Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X - odbiornik UHD...

569 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...