reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Jak odbierać kanały z satelitów Astra na pozycji orbitalnej 19,2°E?

dodano: 2023-01-11 13:47 | aktualizacja: 2024-03-24 10:02
autor: Rafał Olchowik | źródło: SAT Kurier 5-6/2022

SES astra betzdorf antena 360px.jpg 19,2°East jest drugą pod względem popularności pozycją orbitalną w Polsce, zaraz po Eutelsat Hot Bird 13°E. Konstelacja kilku satelitów zajmuje całe pasmo Ku od 10,7 do 12,75 GHz i jest obsługiwana przez operatora SES z Luksemburga. Nadaje z niej kilkaset darmowych stacji telewizyjnych i radiowych – głównie z Niemiec, ale są też popularne kanały międzynarodowe z Francji, Hiszpanii i innych krajów świata.

SES
Astra SES


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pierwszy satelita z serii Astra – Astra 1A, zaczął działać w pierwszych miesiącach 1989 r. Jednostka liczyła 16 transponderów w systemach analogowych PAL lub D2-MAC, a pierwsze kanały telewizyjne pochodziły głównie z Wielkiej Brytanii, Niemiec, krajów Beneluksu i Skandynawii.

1989 to również początek zagranicznej telewizji satelitarnej w Polsce. Ówczesna technologia satelitarna była zupełnie czymś nowym dla polskich widzów. Po pierwsze – „nie widziała granic” w porównaniu z sieciami kablowymi i emisjami naziemnymi. Po drugie – przerwała monopol telewizji państwowej. Polscy widzowie mogli oglądać zagraniczne kanały komercyjne. Był to zupełnie inny świat telewizji, wypełniony zachodnią rozrywką, modą i stylem życia prezentowanym przez dziesiątki programów z krajów zachodnich.

Dzisiaj satelity Astra stacjonujące na 19,2°E mają zasięg techniczny wynoszący 118 mln gospodarstw domowych (ponad 43% wszystkich europejskich gospodarstw telewizyjnych). Są popularne głównie w Niemczech i Austrii (ARD, ZDF, ORF, Sky Deutschland, HD+, ProSiebenSat.1), Francji (CANAL+, Orange, TNT SAT, BIS) i Hiszpanii (Movistar+). Nadawany jest także polski, niekodowany kanał TV Trwam oraz Radio Maryja. W ciągu ostatnich 5 lat liczba telewizyjnych gospodarstw domowych odbierających treści HD z konstelacji Astra wzrosła o prawie 30%.

Prawie połowa niemieckich domów (45,7% według badania Astra TV-Monitor 2021/Kantar) ogląda telewizję przez satelitę – łącznie około 17 mln. W Polsce około 3 mln gospodarstw ustawia antenę dla odbioru kanałów z Niemiec, takich jak ARD, ZDF, RTL, Sat.1, ProSieben, MTV Germany, Eurosport, Deluxe Music, Disney Channel, Nickelodeon czy Comedy Central.

4 satelity geostacjonarne na Astrze 19,2°E

Astrę 1KR wyniesiono 20 kwietnia 2006 przy pomocy rakiety nośnej Atlas 5 z Cape Canaveral na Florydzie (USA). Satelitę wykonała firma Lockhead Martin Commercial Space Systems na platformie A2100AXS. Z kolei za start odpowiadała firma International Launch Servises (ILS). Waży 4300 kg. Do dyspozycji posiada 32 transpondery w paśmie Ku o zasięgu paneuropejskim, również w Europie Wschodniej. Satelita przejął zadania wycofanych z floty satelitarnej Astry 1B (od 11,45 do 11,7 GHz) i Astry 1C (od 10,95 do 11,2 GHz). Astra 1KR jest bezpośrednim następcą Astry 1K, która nie dotarła na orbitę geostacjonarną. Czas pracy na orbicie przewidziany jest na 15 lat.

Astra 1L trafiła na orbitę 4 maja 2007 r. Wystrzelona rakietą Ariane 5 z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Satelita został zbudowany na bazie platformy A2100 AX przez firmę Lockheed Martin Commercial Space Systems (LMCSS). Waży 4500 kg. Posiada 29 transponderów pasma Ku oraz dwa w paśmie Ka. Na pozycji 19,2°E zastąpił Astrę 1E i Astrę 2C, które przesunięto na inne lokalizacje orbitalne – odpowiednio 23,5°E i 28,2°E. Planowany okres świadczenia usług przez Astrę 1L to również 15 lat.

Astra 1M była wyniesiona 5 listopada 2008 r. przy udziale rosyjskiej rakiety nośnej Proton M z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Satelita ma rekordową masę aż 5345 kg. Został wybudowany i dostarczony przez europejską spółkę EADS Astrium na platformie Eurostar E3000. Jego pojemność wynosi 36 transponderów pasma Ku o szerokości 26 i 33 MHz. Satelita posłużył do dalszej modernizacji floty satelitarnej systemu Astra na 19,2°E, w szczególności polegającej na przeniesieniu Astry 1G na sąsiednią pozycję 23.5°E. Przewidywany okres eksploatacji Astry 1M wynosi 15 lat.

Astra 1N została wystrzelona przez Arianespace rakietą Ariane 5 z Gujańskiego Centrum Kosmicznego Kourou w nocy z 6 na 7 sierpnia 2011 r. Satelita został zbudowany na platformie Eurostar E3000 Astrium. Do dyspozycji ma łącznie 52 transponderów w paśmie Ku. Początkowo został umieszczony na 28,2°E dla Wielkiej Brytanii i Irlandii, dopiero później trafił na 19,2°E. Jego przewidywany czas pracy wynosi ponad 15 lat.
 
Kliknij, aby powiększyć
 

SES odnowi flotę satelitarną, w planach 2 nowe satelity

Luksemburski operator zamówił dwie nowe jednostki geostacjonarne przeznaczone do pracy w paśmie Ku na pozycji orbitalnej 19,2°E. Ich budową zajmie się Thales Alenia Space, spółka joint venture pomiędzy Thales (67%) i Leonardo (33%). Na orbitę mają trafić w 2024 r.

Pierwszy o nazwie Astra 1P umożliwi właścicielom treści, prywatnym i publicznym nadawcom w Niemczech, Francji i Hiszpanii dalsze nadawanie satelitarnych kanałów telewizyjnych. Zostanie zbudowany w oparciu o elektryczną, sprawdzoną w praktyce platformę Spacebus NEO opracowaną przez Thales Alenia Space. Na tej nowoczesnej platformie bazują już SES-17 i Eutelsat Konnect.

Drugi – Astra 1Q, to cyfrowy satelita nowej generacji, oferujący zarówno szerokie wiązki, jak i wysokoprzepustowe wiązki kierunkowe. Ponadto będzie w pełni elastyczny i konfigurowalny na orbicie, co oznacza, że może być łatwo przesuwany na inne pozycje orbitalne, umożliwiając SES zaspokojenie dynamicznych potrzeb klientów wideo i danych w przyszłości. Astra 1Q będzie się opierać na innowacyjnej linii produktów Space Inspire (INstant SPace In-orbit REconfiguration), która umożliwi nieprzerwaną misję telekomunikacyjną oraz rekonfigurację usług, natychmiastowe dostosowywanie się na orbicie do potrzeb, wyjątkową elastyczność w zakresie transmisji wideo i usług łączności szerokopasmowej przy jednoczesnej maksymalizacji wydajności i efektywnym wykorzystaniu zasobów satelitarnych.
 
Wizualizacja – satelity Astra 1P i 1Q

Operatorzy, platformy i pakiety na Astrze 19,2°E
 • SES (operator systemu Astra, dostawca usług FTA/CI)
 • ARD Digital (cyfrowe pakiety ARD, dostawca usług FTA z Niemiec)
 • BetaDigital (dostawca usług FTA/CI)
 • CANAL+ France (platforma DTH z Francji)
 • GlobeCast (międzynarodowy dostawca usług FTA)
 • HD+ (pakiet kanałów HD i UHD z Niemiec)
 • HD Austria (pakiet DTH z Austrii)
 • MB Satellite, Media Broadcast (dostawca usług FTA z Niemiec)
 • Movistar+ (platforma DTH z Hiszpanii)
 • ORF Digital (cyfrowe pakiety ORF i nadawców prywatnych z Austrii)
 • ORS Group - Österreichische Rundfunksender (operator dla nadawców z Austrii, FTA/CI)
 • Orange France (platforma DTH z Francji)
 • Sky Deutschland (platforma DTH z Niemiec)
 • Telefónica Servicios Audiovisuales TSA (dostawca usług FTA z Hiszpanii)
 • TNT SAT (pakiet DTH z Francji)
 • ZDF Vision (cyfrowe pakiety ZDF, dostawca usług FTA z Niemiec)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Jak odbierać kanały


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K 1xDVB-S2X 1xDVB-T2/C

Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K DVB-S2X, DVB-T2 - odbiornik...

539 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

299 zł Więcej...