reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Mogielica - nowa wieża widokowa już otwarta

dodano: 2023-01-08 18:10 | aktualizacja: 2023-05-25 20:05
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Mogielica - nowa wieża widokowa 2023 Wybudowanie nowej wieży widokowej na Mogielicy stało się dla mnie doskonałą okazją, żeby powrócić w te piękne rejony Małopolski. Ostatni raz na najwyższym szczycie Beskidu Wyspowego byłam w 2019 r. i przyznam, że od tego czasu wiele się tam zmieniło. Przede wszystkim, na szlaku można spotkać znacznie więcej turystów niż dawniej, szczególnie w weekendy. Z pewnością sprzyja temu otwarcie nowego, dużego parkingu na Przełęczy Rydza-Śmigłego, skąd na Mogielicę prowadzi najkrótszy i zarazem najłatwiejszy szlak.

Widok z Mogielicy na Tatry i wieżę widokową na Gorcu, fot. Anita K.
Mogielica - widok na południe Tatry Gorc


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Mogielica - najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego

Na temat najwyższego szczytu Beskidu Wyspowego pisałam już w 2019 r., relacjonując wędrówkę z Jurkowa przez Mogielicę (1170 m n.p.m.), Polanę Stumorgową i Jasień (1063 m n.p.m.). Teraz chciałabym rozszerzyć ten wątek o historię powstania nowej wieży widokowej oraz opis szlaku biegnącego na Mogielicę z Przełęczy Rydza-Śmigłego.
 
Widok na Mogielicę z okolic Wielkiej Przehyby w Beskidzie Sądeckim (30 km w linii prostej) - od południowego wschodu
Widok na Mogielicę z Ćwilina w Beskidzie Wyspowym (7 km w linii prostej) - od północnego zachodu

Nowa wieża widokowa na Mogielicy

Na nową wieżę widokową turyści czekali dosyć długo. Poprzednia została zamknięta z początkiem maja 2020 r. z uwagi na jej zły stan techniczny. Przeprowadzony przegląd wykazał zniszczenia głównych słupów nośnych. Dodam, że już od listopada 2018 r. na wieży jednocześnie przebywać mogły maksymalnie tylko trzy osoby.
 
Nowa wieża widokowa na Mogielicy, której budowa została ukończona w październiku 2022 r.

Była to wieża drewniana, oficjalnie otwarta 24 sierpnia 2008 r. podczas X Jubileuszowego Złazu Turystycznego Mogielica 2008, czyli w momencie zamknięcia miała 12 lat. Została wzniesiona w miejscu istniejącej do lat 80. XX w. wieży triangulacyjnej. Charakterystycznym jej elementem były drabiniaste schody.

Rozbiórka dotychczasowej konstrukcji odbyła się dwa lata po jej zamknięciu, w dniach od 21 do 30 czerwca 2022 r. Następnie prowadzone były prace mające na celu wzmocnienie fundamentu. Nowa wieża stoi bowiem dokładnie na miejscu starej, drewnianej wieży.
 
Nieistniejąca już wieża widokowa na Mogielicy - 2019 r.

Wcześniej, 3 marca 2022 r. podpisano list intencyjny dotyczący wspólnego finansowania nowej wieży widokowej na Mogielicy. Łączny koszt inwestycji wyniósł niemal 1 mln zł. Województwo Małopolskie przeznaczyło na ten cel kwotę 300 tys. zł, a pozostałą część po 25 proc. dołożyły Powiat Limanowski oraz Gminy Dobra, Kamienica i Słopnice.

Projekt budowlany przygotowała firma Consar, a wykonawcą inwestycji była spółka Ekobudstal z Chorzowa.
 
Wizualizacja nowej wieży widokowej jeszcze przed jej zbudowaniem
Wizualizacja w zimowej scenerii

8 sierpnia 2022 r. rozpoczęto montaż nowej metalowej konstrukcji z użyciem specjalistycznego śmigłowca Airbus Helicopters H125 (AS350). Transportem materiałów na szczyt zajęła się firma Helipoland. Wszystkie prace budowlane zakończono jeszcze w październiku 2022 r.
 

Oficjalne oddanie do użytku nowej wieży widokowej na Mogielicy odbyło się 17 grudnia 2022 r. Jednak turyści zaczęli na nią wchodzić już wcześniej.
 

Nowa wieża widokowa na Mogielicy ma niemal 23 m wysokości, czyli podobnie jak jej poprzedniczka. Jest to konstrukcja stalowa, uzupełniona drewnianymi elementami, zwieńczona czterospadowym zadaszeniem. Na jej budowę zużyto blisko 30 ton stali. Wieża zapewnia rozległą panoramę na pobliskie pasma Beskidu Wyspowego, Beskidu Sądeckiego, Pienin, Gorców oraz Tatr.
 
Nowa wieża widokowa na Mogielicy i przypadkowa turystka

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...