Wybudowanie nowej wieży widokowej na Mogielicy stało się dla mnie doskonałą okazją, żeby powrócić w te piękne rejony Małopolski. Ostatni raz na najwyższym szczycie Beskidu Wyspowego byłam w 2019 r. i przyznam, że od tego czasu wiele się tam zmieniło. Przede wszystkim, na szlaku można spotkać znacznie więcej turystów niż dawniej, szczególnie w weekendy. Z pewnością sprzyja temu otwarcie nowego, dużego parkingu na Przełęczy Rydza-Śmigłego, skąd na Mogielicę prowadzi najkrótszy i zarazem najłatwiejszy szlak.
Widok z Mogielicy na Tatry i wieżę widokową na Gorcu, fot. Anita K.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przełęcz Rydza-Śmigłego (w okresie PRL-u pod nazwą przełęcz Chyszówki) położona jest na wysokości 696 m n.p.m. Znajduje się tam pomnik Spotkania Pokoleń walczących o niepodległą Polskę, na który składają się: krzyż z 1928 r. i obelisk z 1938 r. postawione na pamiątkę walk Legionów Polskich pod dowództwem Edwarda Rydza-Śmigłego oraz monument upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej postawiony w 1998 r.
Omawiana trasa okrężna ma długość zaledwie 9,6 km. Charakteryzuje się sumą podejść 578 m oraz przewyższeniem 474 m. Jest to trasa bardzo łatwa, pozbawiona nader stromych podejść.
Mimo że zielony szlak turystyczny dość szybko wkracza do lasu, to równie szybko z niego wychodzi, by dalej - na odcinku kilometra - biec wśród pól i zabudowań, oferując ładne widoki na północny wschód. W oddali można nawet dostrzec krzyż jubileuszowy na Miejskiej Górze w Limanowej znajdujący się w odległości ponad 12 km w linii prostej.
Dopiero na wysokości drewnianej chatki turystycznej las zaczyna się zagęszczać. Kolejne 1,3 km to spacer leśną ścieżką aż do polany Wyśnikówka. Roztaczają się z niej bardzo szerokie widoki - od zachodu, przez północ, po wschód. Przy sprzyjających warunkach pogodowych dobrze widać Babią Górę w Beskidzie Żywieckim, a nawet Tatry.
Dalsze 500 m zielonego szlaku to podejście lasem na szczyt Mogielicy z wieżą widokową. W jego końcowym fragmencie znajduje się Zbójnicki Stół - ambona skalna, na której - według legendy - zbójnicy liczyli zrabowane pieniądze.
Na szczycie Mogielicy rozpościera się niewielka polana z ograniczoną widocznością. Nie jest to jednak problemem, gdyż rozległe panoramy można obserwować z wieży widokowej.
28 stycznia 1944 r. na wschodnich stokach Mogielicy rozbił się niemiecki bombowiec Heinkel He 111 z pułku KG 55, wykonujący lot treningowy - cała załoga zginęła.
Kilkadziesiąt metrów na południowy wschód od wieży stoi nad przepaścią ponad czterometrowy krzyż papieski z napisem „Wobec piękna gór czuję, że On jest! I wtedy zaczynam się modlić” - słowami Jana Pawła II. Został on postawiony 22 sierpnia 2004 r. dla upamiętnienia wędrówek ks. Karola Wojtyły turystycznymi szlakami Beskidu Wyspowego, w 50. rocznicę pobytu na Mogielicy.
Dla urozmaicenia, z Mogielicy można wrócić żółtym szlakiem do Słopnic Królewskich. To 4,5 km odcinek do asfaltowej drogi, a następnie 1,6 km czerwonym szlakiem w górę do Przełęczy Rydza-Śmigłego.
Nowa wieża widokowa na Mogielicy idealnie wpisała się w krajobraz Beskidu Wyspowego. Miejmy nadzieję, że będzie służyła turystom długie lata.