reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Paszporty Paragwaju” w TV Republika

dodano: 2023-02-11 01:47
autor: Łukasz Knapik | źródło: Telewizja Republika/satkurier.pl

TV Republika TVP Dokument „Paszporty Paragwaju” W sobotę, 11 lutego br. o godz. 20:00 w TV Republika, a w kolejnych dniach na kanale TVP Dokument, wyemitowany zostanie polski film dokumentalny „Paszporty Paragwaju”, którego producentem wykonawczym jest Film Open Group, na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej (IPN). Reżyserem i autorem scenariusza jest Robert Kaczmarek, a za zdjęcia odpowiadał Michał Ślusarczyk. Film opowiada historię współpracy polsko-żydowskiej dla ratowania Żydów w czasie II wojny światowej. Kontynuacją filmu jest produkcja „Polmission. Tajemnice paszportów”.

TV Republika TVP Dokument „Paszporty Paragwaju”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W sobotę, 11 lutego br. o godzinie 20:00 TV Republika zaprasza widzów na film dokumentalny pod tytułem „Paszporty Paragwaju”. Film w reżyserii Roberta Kaczmarka opowiada mało znaną historię współpracy polsko-żydowskiej, której celem nadrzędnym było życie drugiego człowieka. W latach 1942–1943 w poselstwie RP w Bernie, w Szwajcarii, funkcjonowała nieformalna grupa złożona z polskich dyplomatów oraz działaczy organizacji żydowskich. Wspólnie działali na rzecz uzyskiwania paszportów państw Ameryki Południowej. Fałszywe dokumenty trafiały do Żydów w okupowanej przez Niemców Europie, którzy dzięki nim uniknęli w większości wywózek do niemieckich obozów zagłady. Posiadacze tych paszportów trafiali do obozów dla internowanych w Niemczech (Tittmoning, Liebenau, Bölsenberg) oraz do okupowanej Francji (Vittel). Część z nich doczekała końca wojny. Rodziny wielu ocalonych dopiero dziś dowiadują się, komu tak naprawdę zawdzięczają życie.

Do grupy działającej przy polskim poselstwie w Bernie należeli: Aleksander Ładoś - od kwietnia 1940 roku poseł pełnomocny w Bernie; jego współpracownik Konstanty Rokicki - konsul w Bernie; Stefan Jan Ryniewicz - sekretarz i kierownik Wydziału Konsularnego w Bernie; Juliusz Kühl - sekretarz poselstwa. Ze strony organizacji żydowskich ogromną rolę odegrali: Adolf H. Silberschein 0 działacz syjonistyczny, poseł na Sejm RP, oraz Chaim Eiss - rabin, działacz Agudat Israel (więcej tutaj).

„Paszporty Paragwaju” - emisja w sobotę, 11 lutego 2023 roku o godz. 20:00 w TV Republika. Film ten będą mogli również oglądać widzowie kanału TVP Dokument.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

690 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

419 zł Więcej...