reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Podróże z anteną - wyspa Kos [wideo]

dodano: 2023-02-10 10:59 | aktualizacja: 2023-03-03 16:17
autor: Jan Borejko | źródło: SAT Kurier 11-12/2022

Wyspa Kos Kos to grecka wyspa na Morzu Egejskim niedaleko tureckiego Bodrum. Zamieszkuje ją 37 tys. stałych mieszkańców (2021). Wyspa Kos jest trzecią co do wielkości wyspą Dodekanezu, po Rodos i Karpathos, a drugą pod względem populacji po Rodos. Powierzchnia wyspy wynosi 295,3 km2 z linią brzegową 112 km. Wyspa ma wymiary 42,1 na 11,5 km. Zapraszamy nie tylko na Kos, ale także na wyspę Nisiros i inne wysepki wokół - warto!

Wyspa Kos


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Wyspy Jali i Nisiros

Polecamy wybrać się na jednodniowy rejs na wulkaniczną wyspę Nisiros. Odległość do tureckiego Bodrum wynosi niecałe 5 km. Turecki półwysep Datça znajduje się 15 km na południe. Sąsiednie wyspy na północy to Pserimos, oddalona o 4 km, i Kalymnos o 12 km.
 
Widok na budynki portowe z promu w porcie na wyspie Nisiros

Wyspa Nisiros, o której tu będziemy pisać, leży 12 km na południe, a Astypalea około 43 km na zachód. I tu uwaga, aby będąc na Kos koniecznie sprawdzić ręcznie ustawienia smartfona, że na 100% korzysta się z zasięgu greckich (unijnych) nadajników GSM, bo można automatycznie połączyć się np. z Turkcell i słono zapłacić za rozmowy i dane w roamingu z tureckich nadajników telefonii komórkowej.
 
Plac w Nikii
Urocze uliczki na Kos

Wycieczkę promem z portu Kardamena na południu Kos na wyspę Nisiros można kupić w hotelu lub w każdym greckim biurze podróży na Kos.
Głównym portem i stolicą Nisiros jest położone w jej północno-zachodniej części Mandraki, gdzie trafiają promy z Kos. Uderza biel domów, która kontrastuje z ciemną wulkaniczną ziemią. Ponad miastem widać ruiny zamku joannitów (tę wyspę zajęli w 1315 r.), a w jego sąsiedztwie, uczepiony do szczytu skały, stoi klasztor Virgin Mary Spiliani Monastery, który został założony w XIV w. Tak naprawdę znajduje się w ruinach twierdzy zbudowanej przez joannitów. W klasztorze można zobaczyć kościół jaskiniowy, z ikoną Matki Boskiej, która jest uważana za cudowną i jest patronką wyspy.
 
Kościół Elias koło miejscowości Nikia na wyspie Nisiros

Legenda głosi, że w 1400 r. rolnik z Nisiros znalazł ikonę w pobliżu gorących źródeł Pali. Zaniósł ją do kościoła, ale następnego dnia ikona zniknęła. Co zaskakujące, miejscowi znaleźli ją w jaskini powyżej Mandrаki. Zwrócili ją do kościoła, ale następnego ranka ikona znów zniknęła i została później znaleziona w jaskini. Wtedy mieszkańcy postanowili wybudować w jaskini kościół i poświęcić go Matce Boskiej. Klasztor został zbudowany wokół kościoła, zachowując jaskinię w stanie nienaruszonym.
 
Wąskie uliczki w małej miejscowości Nikia na Nisiros

Na wyspie, w miejscowości Loutra, 1,5 km od Mandraki, znajdują się wciąż czynne gorące źródła. Wewnątrz wyspy, wśród plantacji drzew oliwnych, owocowych i winorośli, leży wioska Embrios, która słynie ze źródeł wody mineralnej. Tak naprawdę, turystów na Nisiros przyciąga wygasły i zapadły wulkan hydrotermalny z 5 kraterami.
 
Nikia na Nisiros

Największym kraterem hydrotermalnym na świecie jest Stefanos na wyspie Nisiros, do którego można zejść po schodkach i ścieżce na dno o głębokości 30 m. To siarkowy zapach i 300 m średnicy pokrytej żółtawym kolorem wykwitów siarki (lepiej nie schodzić tam w klapkach lub droższych butach).
 
Obok wulkanu Stefanos
Dno krateru wulkanu
Krater wulkanu Stefanos

Na Nisiros byliśmy też w małej i bardzo uroczej miejscowości Nikia, skąd jest doskonały widok na cały krater Stefanos. W Nikii można zrobić fantastyczne zdjęcia greckich klimatów – te uliczki, białe domy z niebieskimi drzwiami, dzwonnica monastyru. Są dwie małe knajpki z pokolorowanymi stołami na biało i niebiesko – można zjeść lody czy napić się piwa w greckim klimacie.

Po drodze mija się inną, ciekawą wyspę – Jali, na którą wycieczek nie ma (co ciekawe, mieszka tam... 10 osób!), bo to taka duża kopalnia. Wydobywa się tam pumeks (północ) i perlit (południe), a w starożytności wydobywano obsydian do wyrobu narzędzi.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

369 zł Więcej...