dodano: 2023-02-10 10:59 | aktualizacja:
2023-03-03 16:17
autor: Jan Borejko |
źródło: SAT Kurier 11-12/2022
Kos to grecka wyspa na Morzu Egejskim niedaleko tureckiego Bodrum. Zamieszkuje ją 37 tys. stałych mieszkańców (2021). Wyspa Kos jest trzecią co do wielkości wyspą Dodekanezu, po Rodos i Karpathos, a drugą pod względem populacji po Rodos. Powierzchnia wyspy wynosi 295,3 km2 z linią brzegową 112 km. Wyspa ma wymiary 42,1 na 11,5 km. Zapraszamy nie tylko na Kos, ale także na wyspę Nisiros i inne wysepki wokół - warto!
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wyspy Jali i Nisiros
Polecamy wybrać się na jednodniowy rejs na wulkaniczną wyspę Nisiros. Odległość do tureckiego Bodrum wynosi niecałe 5 km. Turecki półwysep Datça znajduje się 15 km na południe. Sąsiednie wyspy na północy to Pserimos, oddalona o 4 km, i Kalymnos o 12 km.
Widok na budynki portowe z promu w porcie na wyspie Nisiros
Wyspa Nisiros, o której tu będziemy pisać, leży 12 km na południe, a Astypalea około 43 km na zachód. I tu uwaga, aby będąc na Kos koniecznie sprawdzić ręcznie ustawienia smartfona, że na 100% korzysta się z zasięgu greckich (unijnych) nadajników GSM, bo można automatycznie połączyć się np. z Turkcell i słono zapłacić za rozmowy i dane w roamingu z tureckich nadajników telefonii komórkowej.
Plac w Nikii
Urocze uliczki na Kos
Wycieczkę promem z portu Kardamena na południu Kos na wyspę Nisiros można kupić w hotelu lub w każdym greckim biurze podróży na Kos.
Głównym portem i stolicą Nisiros jest położone w jej północno-zachodniej części Mandraki, gdzie trafiają promy z Kos. Uderza biel domów, która kontrastuje z ciemną wulkaniczną ziemią. Ponad miastem widać ruiny zamku joannitów (tę wyspę zajęli w 1315 r.), a w jego sąsiedztwie, uczepiony do szczytu skały, stoi klasztor Virgin Mary Spiliani Monastery, który został założony w XIV w. Tak naprawdę znajduje się w ruinach twierdzy zbudowanej przez joannitów. W klasztorze można zobaczyć kościół jaskiniowy, z ikoną Matki Boskiej, która jest uważana za cudowną i jest patronką wyspy.
Kościół Elias koło miejscowości Nikia na wyspie Nisiros
Legenda głosi, że w 1400 r. rolnik z Nisiros znalazł ikonę w pobliżu gorących źródeł Pali. Zaniósł ją do kościoła, ale następnego dnia ikona zniknęła. Co zaskakujące, miejscowi znaleźli ją w jaskini powyżej Mandrаki. Zwrócili ją do kościoła, ale następnego ranka ikona znów zniknęła i została później znaleziona w jaskini. Wtedy mieszkańcy postanowili wybudować w jaskini kościół i poświęcić go Matce Boskiej. Klasztor został zbudowany wokół kościoła, zachowując jaskinię w stanie nienaruszonym.
Wąskie uliczki w małej miejscowości Nikia na Nisiros
Na wyspie, w miejscowości Loutra, 1,5 km od Mandraki, znajdują się wciąż czynne gorące źródła. Wewnątrz wyspy, wśród plantacji drzew oliwnych, owocowych i winorośli, leży wioska Embrios, która słynie ze źródeł wody mineralnej. Tak naprawdę, turystów na Nisiros przyciąga wygasły i zapadły wulkan hydrotermalny z 5 kraterami.
Nikia na Nisiros
Największym kraterem hydrotermalnym na świecie jest Stefanos na wyspie Nisiros, do którego można zejść po schodkach i ścieżce na dno o głębokości 30 m. To siarkowy zapach i 300 m średnicy pokrytej żółtawym kolorem wykwitów siarki (lepiej nie schodzić tam w klapkach lub droższych butach).
Obok wulkanu Stefanos
Dno krateru wulkanu
Krater wulkanu Stefanos
Na Nisiros byliśmy też w małej i bardzo uroczej miejscowości Nikia, skąd jest doskonały widok na cały krater Stefanos. W Nikii można zrobić fantastyczne zdjęcia greckich klimatów – te uliczki, białe domy z niebieskimi drzwiami, dzwonnica monastyru. Są dwie małe knajpki z pokolorowanymi stołami na biało i niebiesko – można zjeść lody czy napić się piwa w greckim klimacie.
Po drodze mija się inną, ciekawą wyspę – Jali, na którą wycieczek nie ma (co ciekawe, mieszka tam... 10 osób!), bo to taka duża kopalnia. Wydobywa się tam pumeks (północ) i perlit (południe), a w starożytności wydobywano obsydian do wyrobu narzędzi.