reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

550. rocznica urodzin Kopernika - telewizyjna oferta

dodano: 2023-02-18 12:23
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP/satkurier.pl

TVP Nauka „Rok Mikołaja Kopernika” „Kopernik 550” Mikołaj Kopernik W niedzielę, 19 lutego br. przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. TV Trwam transmitować będzie mszę świętą z okazji obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, a kanał TVP Nauka w ramach pasma „Kopernik 550” pokaże takie programy jak „Tajemnice de Revolutionibus”, „Kopernik na Warmii”, „Giganci nauki - Mikołaj Kopernik”, „Tajemnice astronomii Kopernika”, „Tajemnice ekonomii Kopernika”, „Zakochaj się w Polsce: Śladami Mikołaja Kopernika”, „Astronarium Księgi Kopernika”, „Inauguracja roku Mikołaja Kopernika” („Światowy Kongres Kopernikański”), „Tajemnica grobu Kopernika” i „Kopernik”. Programy zapowiadają także TVP1, TVP Polonia, TVP Dokument, TVP Historia („Odkrycie grobu Mikołaja Kopernika”), TVP Historia 2, TVP Info i TVP World.

TVP Nauka „Rok Mikołaja Kopernika” „Kopernik 550” Mikołaj Kopernik


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W niedzielę, 19 lutego br. przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. TVP Nauka w tym dniu poświęci swój program temu astronomowi. Relacja z ogólnopolskich obchodów urodzin Mikołaja Kopernika oraz filmy dokumentalne i reportaże przybliżą widzom postać człowieka renesansu, który „wstrzymał Słońce i poruszył Ziemię”.

Pochłaniały go nie tylko badania odległych przestrzeni. Był kanonikiem, teologiem, zajmował się medycyną. Jego traktaty ekonomiczne do dziś są cytowane. Stał się najlepszym ambasadorem Polski - do dziś jest najbardziej rozpoznawalnym polskim naukowcem na świecie. Z okazji 550. urodzin astronoma do Torunia przyjadą przywódcy państw, nobliści, postaci świata nauki i świata kultury, by I „Światowym Kongresem Kopernikańskim” uczcić jego pamięć.

W dniu urodzin Mikołaja Kopernika kanał TVP Nauka poświęci mu cały swój program. Filmy dokumentalne i reportaże pozwolą poznać życie i dokonania astronoma. Dzięki nim telewidzowie będą mogli stanąć w szranki z uczestnikami teleturnieju „Giganci nauki” w odcinku dedykowanym Mikołajowi Kopernikowi. W dwugodzinnym programie transmitowanym z Torunia TVP Nauka pokaże, jak przebiegały obchody urodzin Mikołaja Kopernika we Fromborku, Krakowie, Padwie i wielu innych miejscach związanych z astronomem. Tylko w stacji TVP Nauka będzie można zobaczyć nieeksponowane rękopisy Mikołaj Kopernika i poznać ich historię. Naukowcy przestawią dziedzictwo i inspiracje, jakie podarował współczesnym człowiek renesansu, który wyjaśnił bardzo dużo, jednak pozostawił też równie wiele zagadek. Jedną z nich spróbują rozwikłać autorzy filmu „Tajemnica grobu Kopernika”.

Rok 2023 został ogłoszony „Rokiem Mikołaja Kopernika”, dlatego całoroczne spotkania z astronomem w stacji TVP Nauka będą opatrzone wspólnym tytułem „Kopernik 550”. Od poniedziałku, 20 lutego br. o godzinie 20:00 kanał TVP Nauka przypomni serial „Kopernik” zrealizowany z okazji 500. rocznicy urodzin astronoma.

W niedzielę, 19 lutego br. programy o Mikołaju Koperniku pokażą także inne kanały Telewizji Polskiej. O godzinie 6:00 TVP Polonia pokaże teleturniej „Giganci nauki”, o godzinie 13:15 TVP1 wyemituje dokument „Tajemnica grobu Kopernika”, o godzinie 15:20 TVP Historia i TVP Historia 2 pokażą serial „Kopernik”, o godzinie 18:25 TVP Historia wyemituje dokument „Odkrycie grobu Mikołaja Kopernika”, a o godzinie 20:10 TVP Dokument pokaże film dokumentalny „Tajemnica grobu Kopernika”. Ponadto stacje TVP Info i TVP World relacjonować będą rocznicowe uroczystości.

W niedzielę, 19 lutego br. o godzinie 8:30 rozpocznie się msza święta z okazji obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika - transmisję z katedry Świętych Janów w Toruniu zapowiada TV Trwam. Mszy świętej przewodniczyć będzie arcybiskup Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, prymas Polski.

„Kopernik 550” na kanale TVP Nauka:

„Tajemnice de Revolutionibus”
emisja: w niedzielę, 19 lutego br. o 14:00 na kanale TVP Nauka

Mikołaj Kopernik to jedna z najwybitniejszych postaci w historii polskiej i światowej nauki. Jego dzieło „De Revolutionibus omnium coelestium” zrewolucjonizowało pogląd człowieka na wszechświat. Jak się okazuje, duży wpływ na jego publikacje miał pobyt astronoma na Ziemi Lubawskiej i to właśnie tam odbyły się zdjęcia do najnowszego filmu o życiu Mikołaja Kopernika. Reżyserem jest Michał Juszczakiewicz

„Kopernik na Warmii”
emisja: w niedzielę, 19 lutego br. o 15:00 na kanale TVP Nauka

Reportaż prezentuje dzieje pobytu Mikołaja Kopernika na Warmii. O astronomie opowiadają specjaliści: historycy, astronomowie, muzealnicy ze wszystkich miast na Warmii związanych z Mikołajem Kopernikiem.

„Giganci nauki - Mikołaj Kopernik”
emisja: w niedzielę, 19 lutego br. o 15:30 na kanale TVP Nauka

XVI wiek. Frombork. Polska. To tu skromny kanonik dokonuje ostatnich obliczeń i już wie, że to, co odkrył, wywróci świat do góry nogami, a jego wystawi na wielkie niebezpieczeństwo. Wierzy, że poznawanie świata i wszechświata to największy cel jego życia. Prawnik, urzędnik, strateg, dyplomata, lekarz, ekonom, fizyk, filozof, kartograf i astronom, czyli człowiek renesansu okaże się prawdziwym gigantem nauki, który „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię". Ten odcinek teleturnieju będzie poświęcony Mikołajowi Kopernikowi, chyba najbardziej znanemu w świecie polskiemu naukowcowi. Gospodarzem programu jest Łukasz Nowicki (więcej tutaj).

„Tajemnice astronomii Kopernika”
emisja: w niedzielę, 19 lutego br. o 17:00 na kanale TVP Nauka

Twórcy filmu podróżując w czasie po Aleksandrii, Bagdadzie, Wenecji, Rzymie, Watykanie, Fromborku, Lubawie i Olsztynie próbują odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób polski astronom dokonał swojego odkrycia. Gdzie znajdowało się legendarne pavimentum, czyli obserwatorium Mikołaja Kopernika oraz jakich przyrządów używał do swoich badań? Czym zajmował się astronom podczas studiów we Włoszech i czy na renesansowych dziełach Rafaela w Watykanie i Giorgione w Wiedniu znajdują się wizerunki Mikołaja Kopernika? Na te i wiele innych pytań postarają się odpowiedzieć twórcy filmu. Reżyserem jest Michał Juszczakiewicz.

„Tajemnice ekonomii Kopernika”
emisja: w niedzielę, 19 lutego br. o 18:00 na kanale TVP Nauka

Fabularyzowany film dokumentalny prezentujący Mikołaja Kopernika również jako ekonomistę i matematyka. To historia naukowca, który wykorzystując swój intelekt, przygotowywał rewolucyjną reformę monety. Niestety, postulaty Mikołaja Kopernika dotyczące uznania pieniądza jako jednostki miary nie znalazły poparcia polityków i ekonomistów. W filmie odtworzono przebieg Sejmu Prus Królewskich w Grudziądzu, podczas którego Mikołaj Kopernik wygłosił swój traktat „O szacunku monety”. Zaprezentowano wówczas jego działalność jako aktywnego administratora Kapituły Warmińskiej, który zasiedlał opuszczone i zniszczone przez wojnę polsko-krzyżacką gospodarstwa rolne Warmii. Film ukazuje naukowca również jako doradcę biskupów warmińskich. Reżyserem jest Michał Juszczakiewicz.

„Zakochaj się w Polsce: Śladami Mikołaja Kopernika”
emisja: w niedzielę, 19 lutego br. o 19:00 na kanale TVP Nauka

Tomasz Bednarek odwiedza najpiękniejsze i najciekawsze zakątki kraju, wędrując nie tylko szlakiem tłumnie odwiedzanym przez turystów, ale docierając również do lokalizacji, o których wiedzą nieliczni. W tym odcinku odwiedzi miejsca związane z Mikołajem Kopernikiem (więcej tutaj).

„Astronarium Księgi Kopernika”
emisja: w niedzielę, 19 lutego br. o 19:30 na kanale TVP Nauka

Księgi, które pomogły Mikołajowi Kopernikowi „wstrzymać Słońce i ruszyć Ziemię”, to dzieła, z których polski naukowiec korzystał i które tworzył, opracowując swoją rewolucyjną teorię. W nowym odcinku serii „Astronarium”, ukazującym się w stacji TVP Nauka wiosną od poniedziałku do piątku o godzinie 19:30, nadawca pokaże, gdzie ich szukać i czego możemy się z nich dowiedzieć o największym polskim astronomie.

„Inauguracja roku Mikołaja Kopernika”
emisja: w niedzielę, 19 lutego br. o 20:00

Wykłady noblistów, konferencja premierów i ukonstytuowanie Akademii Kopernikańskiej to wybrane wydarzenia związane z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika. Dla uczczenia astronoma, polskiego naukowca, który „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”, w Toruniu odbywa się I „Światowy Kongres Kopernikański”. W studiu kanału TVP Nauka prowadzonym przez Martę Kielczyk i Roberta Szaję spotkają się uczestnicy kongresu, naukowcy i eksperci, którzy przybliżą widzom wydarzenia związane z obchodami 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także w Lidzbarku Warmińskim, Fromborku i Krakowie.

„Tajemnica grobu Kopernika”
emisja: w niedzielę, 19 lutego br. o 22:00 na kanale TVP Nauka

Film dokumentalny ukazujący historię poszukiwań i identyfikacji grobu Mikołaja Kopernika. „Tajemnica Grobu Kopernika” jest efektem pięciu lat pracy dokumentującej badania prowadzone pod kierownictwem profesora Jerzego Gąssowskiego przez zespół naukowców z Polski i Szwecji. Ekipa filmowa uzyskała zgodę na towarzyszenie im podczas wszystkich etapów poszukiwań oraz identyfikacji pochówku polskiego astronoma. Dokumentaliści przez blisko sto dni towarzyszyli z kamerą naukowcom w Polsce i Szwecji rejestrując takie momenty, jak odkrycie szczątków Mikołaja Kopernika we Fromborku, ich pierwsze oględziny czy późniejszą identyfikację przy pomocy analizy mitochondrialnego DNA. Ostatecznie doszło do uroczystości powtórnego pochówku wielkiego astronoma. Reżyserem jest Michał Juszczakiewicz.

„Kopernik”
emisja: codziennie (od 20 lutego br.) o 20:00 na kanale TVP Nauka

Produkcja będzie emitowana od poniedziałku do środy, od 20 do 22 lutego br. o 20:00. Trzyodcinkowy serial o życiu i pracy Mikołaja Kopernika ukazujący m.in. lata młodzieńcze, okres studiów na Krakowskiej Akademii oraz w Bolonii, Padwie i Ferrarze, a także konflikt z Kościołem w związku z jego rewolucyjną teorią. Występują m.in: Andrzej Kopiczyński, Czesław Wołłejko, Andrzej Antkowiak, Barbara Wrzesińska, Gustaw Lutkiewicz. Reżyserami są Ewa i Czesław Petelscy.
 
Marta Kielczyk w programie ,Raport naukowy”, foto: TVP
Marta Kielczyk w programie ,Raport naukowy”, foto: TVP
Łukasz Nowicki podczas konferencji ramówkowej TVP, foto: TVP
Łukasz Nowicki podczas konferencji ramówkowej TVP, foto: TVP
„Kopernik 550”: TVP Nauka świętuje 550. urodziny Mikołaja Kopernika, foto: TVP
„Kopernik 550”: TVP Nauka świętuje 550. urodziny Mikołaja Kopernika, foto: TVP


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...