reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Turcja nakłada kary za krytyczne relacje z trzęsienia ziemi

dodano: 2023-02-23 17:45 | aktualizacja: 2023-02-23 18:14
autor: RO | źródło: balkaninsight.com/broadbandtvnews.com

Turecka Najwyższa Rada Radiofonii i Telewizji RTUK Turecka Najwyższa Rada Radia i Telewizji (RTÜK) ukarała grzywną 3 kanały telewizyjne za krytykowanie reakcji rządu na trzęsienie ziemi, które zdewastowało południowe i południowo-wschodnie prowincje Turcji w dniu 6 lutego. Eksperci medialni i związki dziennikarzy potępiają kary.

https://4.bp.blogspot.com/-8lcNL286EcE/WEWIwO-3_eI/AAAAAAAAns8/kudSAE60et007545GZpK9cS68Y6GivYfgCLcB
Turcja


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ilhan Tasci, członek RTÜK z głównej opozycyjnej Republikańskiej Partii Ludowej (CHP), powiedział, że grzywny mają charakter czysto polityczny. – Oczekuje się, że ci, którzy podążają za prawdą, utoną w milczeniu. Cały ten pośpiech [partii rządzącej], aby nie stracić władzy w wyborach.

RTÜK ukarał stacje telewizyjne FOX i Halk TV grzywną w wysokości 3 proc. ich miesięcznych dochodów z reklam. Powodem były komentarze dziennikarzy o powolnej i nieskutecznej reakcji rządu na katastrofę. Tele 1 TV otrzymała taką samą grzywnę za komentarze dotyczące rządu prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana i jego polityki.

6 lutego br. Turcję nawiedziły silne trzęsienia ziemi o sile 7,9 i 7,7 st. w skali Richtera. Szacuje się, że od tego czasu zginęło ponad 42 tys. osób, a ponad 108 tys. zostało rannych. Z kolei miliony ludzi straciło dach nad głową.

Rząd spotkał się z ostrą krytyką za słabą reakcję na katastrofę i za to, że nie wykorzystał w tym czasie ogromnych zasobów tureckiej armii.

Opozycja, eksperci i międzynarodowe organizacje praw człowieka oskarżyły tureckiego regulatora o pójście na całość w celu ukarania niezależnych mediów i działanie jako narzędzie autorytarnego rządu prezydenta Erdogana.

Wcześniej rząd zablokował większość dostępu do Twittera i TikTok oraz spowolnił Internet, narzekając na "dezinformację" gdy narastała złość opinii publicznego w związku z reakcją rządu na kryzys. Dostęp do sieci społecznościowych i Internetu został w pełni przywrócony dzień później, jednak po ostrej krytyce tego posunięcia.
 
Tele 1 TV zawiesiła nadawanie z satelity Türksat 4A (42°E), tp. 7 (12,034 GHz, pol. V, SR: 27500, FEC: 5/6; DVB-S / QPSK) . Widzom jest transmitowana plansza informacyjna

Źródło: balkaninsight.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

539 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

339 zł Więcej...