reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Cypr: Półwysep Akamas - śladami Afrodyty

dodano: 2023-02-05 09:47
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Akamas - Aphrodite Family Eco Camping Dziewicze plaże, błękitne laguny, śródziemnomorska roślinność - to wszystko można zobaczyć na cypryjskim półwyspie Akamas. Podobno w tym miejscu zażywała kąpieli, a także spotykała się ze swoim kochankiem Adonisem grecka bogini miłości Afrodyta. Tutaj również znajdował się brytyjski poligon do ćwiczeń wojskowych oraz kopalnie rud magnezu. Dziś jest tu park narodowy, a turystów przyciąga nie tylko krystaliczna woda, piękne wybrzeża i nieskażona przyroda, lecz także cudowne widoki z blisko 400 m szczytu Moutti tis Sotiras.

Anita K.
Akamas - Moutti tis Sotiras


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Ochrona przyrody

Na półwyspie Akamas znajduje się drugi co do wielkości na Cyprze park narodowy, zajmujący powierzchnię 76,62 km2. Został on utworzony całkiem niedawno, w 2016 r. Z ekologicznego punktu widzenia Park Narodowy Akamas jest jednym z najważniejszych obszarów całej wyspy. Akamas jest też częścią europejskiej sieci ochrony przyrody Natura 2000.
 
Drzewa rosnące na szczycie Moutti tis Sotiras
Drzewo oliwne przy szlaku Afrodyty

Odnotowano tu około 650 rodzimych taksonów, co odpowiada 40 proc. całkowitej flory Cypru. Spośród nich 43 to gatunki endemiczne, które stanowią 30 proc. endemitów wyspy. Z kolei najczęściej spotykane są jałowce i sosny oraz takie formacje roślinne, jak frygana i makia. W porównaniu z innymi obszarami Cypru obecność gatunków obcych i inwazyjnych jest bardzo niska lub żadna.
 
Kwitnący zawilec

Jeśli chodzi o faunę, półwysep Akamas jest jednym z głównych na Cyprze korytarzy migracyjnych dla wielu gatunków ptaków. Jest to także siedlisko ponad 15 gatunków nietoperzy, a wybrzeża są domem dla żółwi morskich, w tym karetty i żółwia zielonego, oraz mniszki śródziemnomorskiej z rodziny fokowatych. Na terenie Akamas można spotkać swobodnie pasące się kozy.
 
Kozy swobodnie pasące się na półwyspie
Rusałka osetnik w grudniu na Akamas

Dla turystów dostępne są dwa miejsca na piknik - Smigies i Pykni. Wyznaczono też sześć ścieżek przyrodniczych - Adonis, Afrodyta, Pissouromoutti, Smigies, Agiasma i wąwóz Avakas. Warte odwiedzenia na półwyspie Akamas są również plaże Lara, Toxeftra i Fontana Amorosa.
 
Plaża Lara
Wąwóz Avakas

W 2003 r. na półwyspie powstał Ogród Botaniczny Akamas. Obecnie jest on domem dla około 120 gatunków lokalnej flory. Wstęp jest bezpłatny, jednak spokojnie można pominąć zwiedzanie tego miejsca, gdyż nie stanowi ono szczególnej atrakcji.

To samo tyczy się Łaźni Afrodyty (Λουτρά της Αφροδίτης - Loutra tis Afroditis; Baths of Aphrodite), które niewiele różnią się od zwykłej sadzawki - jest to niewielka grota wypełniona wodą. ​​​​​​Oparte na mitologii historie mówią, że w tym miejscu grecka bogini miłości zażywała kąpieli, a także spotykała się ze swoim kochankiem Adonisem.
 
Łaźnie Afrodyty, fot. Fotokon / Shutterstock.com
Szarańczyn strąkowy, inaczej drzewo karobowe, karob lub ceratonia

Nieczynne kopalnie rud magnezu

Dawniej na terenie półwyspu Akamas działały kopalnie rud magnezu. Dziś turyści mogą dotrzeć do kilku opuszczonych przed laty wyrobisk. W ich pobliżu zachowały się pozostałości pieców i palenisk, które służyły do ​​obróbki rudy. Kopalnie działały jeszcze za panowania brytyjskiego. Zostały opuszczone na początku XX w.
 
Nieczynna kopalnia rud magnezu, fot. Anna Kucherova / Shutterstock.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 749 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC - tani tuner na...

329 zł Więcej...