reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Cypr: Półwysep Akamas - śladami Afrodyty

dodano: 2023-02-05 09:47
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Akamas - Aphrodite Family Eco Camping Dziewicze plaże, błękitne laguny, śródziemnomorska roślinność - to wszystko można zobaczyć na cypryjskim półwyspie Akamas. Podobno w tym miejscu zażywała kąpieli, a także spotykała się ze swoim kochankiem Adonisem grecka bogini miłości Afrodyta. Tutaj również znajdował się brytyjski poligon do ćwiczeń wojskowych oraz kopalnie rud magnezu. Dziś jest tu park narodowy, a turystów przyciąga nie tylko krystaliczna woda, piękne wybrzeża i nieskażona przyroda, lecz także cudowne widoki z blisko 400 m szczytu Moutti tis Sotiras.

Anita K.
Akamas - Moutti tis Sotiras


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Punkty widokowe

Najwyżej położony punkt półwyspu Akamas - Mavri Sinia (Μαύρη Σιηνιά) sięga 428 m n.p.m. W okolicach tego wierzchołka znajduje się nieczynna kopalnia rud magnezu. Najbardziej popularnym wśród turystów szczytem jest jednak Moutti tis Sotiras (370 m n.p.m., Μούττη της Σωτήρας). Rozpościerają się z niego piękne widoki na cypryjskie wybrzeże.
 
Na szczycie Moutti tis Sotiras

Przy bardzo dobrej widzialności można też stąd obserwować szczyt Olimbos w górach Trodos - najwyższy szczyt Cypru, znajdujący się w odległości 51 km na południowy wschód od Moutti tis Sotiras, oraz szczyty południowej Turcji, w tym oddalony o 188 km w linii prostej na północ Sulugöl Tepe (2575 m n.p.m.). Ze względu na kształt, Moutti tis Sotiras można zaliczyć do gór stołowych, gdyż posiada spłaszczony, rozległy wierzchołek i strome stoki.

Na półwyspie Akamas znajduje się latarnia morska, jednak nie ma ona formy klasycznej wieży - jest to niski budynek z zamocowaną lampą wysyłającą sygnały świetlne.
 
Latarnia morska w oddali

Spacer wybrzeżem i szlakiem Afrodyty

Proponowana w tym artykule trasa okrężna po półwyspie Akamas zaczyna się przy bezpłatnym parkingu w miejscowości Neo Chorio w pobliżu Łaźni Afrodyty. Jej długość wynosi 15 km, a suma podejść nieco ponad 500 m. Głównymi atrakcjami tej trasy są: szczyt Moutti tis Sotiras oraz liczne zatoczki i plaże na północno-wschodnim wybrzeżu półwyspu.

Trasę tę można znacznie skrócić rezygnując z długiego spaceru wzdłuż wybrzeża, a zamiast tego niemal od razu skierować kroki na Moutti tis Sotiras. Na poniższej mapce ten skrót zaznaczony jest czerwoną przerywaną linią. Wówczas trasa mierzy niecałe 8 km, przy sumie podejść 400 m. Oficjalnie szlak ten nazywa się szlakiem Afrodyty i częściowo pokrywa się ze szlakiem Adonisa.
 
Trasa z parkingu przy Łaźniach Afrodyty przez szczyt Moutti tis Sotiras, źródło: Bergfex
Profil 15 km trasy, źródło: Bergfex
W tłumaczeniu z języka greckiego: tu stoi Afrodyta :D

W okolicy parkingu znajduje się plaża, restauracja, sklep z pamiątkami i lodziarnia, a także wejście do ogrodu botanicznego, skąd można podejść pod opisywane wcześniej Łaźnie Afrodyty.

Nieco dalej, na urwistym wybrzeżu znajduje się Aphrodite Family Eco Camping otwarty od 1 marca do 30 listopada. Za niewielką opłatą można tam nocować na łonie natury wpatrując się w gwiazdy i delektując się śródziemnomorskim powietrzem.
 
Aphrodite Family Eco Camping
Widok z góry na Aphrodite Family Eco Camping
Rafa przybrzeżna vis-à-vis kempingu
Odejście ze szlaku Afrodyty do Łaźni Afrodyty i Ogrodu Botanicznego Akamas

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

299 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...