reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Polowanie na ćmy” na kanałach TVP1 i TVP Seriale

dodano: 2023-03-18 15:59
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP/satkurier.pl

TVP1 TVP 1 Jedynka „Polowanie na ćmy” W niedzielę, 19 marca br. o godz. 20:20 na kanale TVP1, a w kolejnych dniach w stacji TVP Seriale, wyemitowany zostanie premierowo 1. odcinek 1. sezonu polskiego serialu „Polowanie na ćmy”, którego producentem realizującym jest Akson Studio. Występują Sonia Mietielica, Monika Krzywkowska, Daria Polunina, Zuzanna Galewicz, Ada Szczepaniak, Lidia Sadowa, Weronika Dzierżyńska, Aniela Płudowska, Kamila Jarosińska, Karolina Rzepa, Melania Grzesiewicz, Paula Stępczyńska, Anita Szepelska i Nela Maciejewska. Produkcja powstała na podstawie książki „Pogrom 1905” (Wydawnictwo Zysk i S-ka), której autorem jest Wacław Holewiński. Serial będzie dostępny również w serwisie TVP VOD.

TVP1 TVP 1 Jedynka „Polowanie na ćmy”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W czwartek, 2 marca br. odbył się pokaz prasowy pierwszego odcinka serialu historycznego „Polowanie na ćmy”, wyprodukowanego przez Telewizję Polską. W trakcie wydarzenia Mateusz Matyszkowicz, prezes zarządu Telewizji Polskiej, przedstawił plany związane z rozwojem produkcji polskich seriali.

- Chciałbym, żeby telewizja publiczna, która jest finansowana ze środków publicznych proponując filmową podróż, opowiadała też historię Polski - czyli żeby nasza wspaniała opowieść była w kostiumie i dotykała istotnych momentów naszej tożsamości. I tak jest z powieścią „Pogrom 1905” oraz z serialem opartym na tej powieści. „Polowanie na ćmy” to adaptacja powieści Wacława Holewińskiego, laureata „Nagrody im. Józefa Mackiewicza”, która zachwyciła mnie wiele lat temu. Czytając ją, myślałem, jak wspaniale, gdyby kiedykolwiek została zekranizowana. Cieszę się, że do tej realizacji doszło. Myśląc o serialu, powinniśmy myśleć przede wszystkim o naszym widzu, który chce żyć razem z pewną opowieścią i z emocjami jej bohaterów. Temu służy nasze najlepsze, pasmo premium - niedziela, godzina 20:20 - tam są najlepsze opowieści. Telewizja Polska będzie zwracać coraz większą uwagę na produkcję filmową i serialową - to się dzieje i będzie się działo sezon po sezonie. Moją ambicją jest to, żeby w przewidywalnym czasie anteny główne Telewizji Polskiej - Jedynka i Dwójka, emitowały wyłącznie polskie produkcje serialowe. Nie dlatego, że produkcje licencyjne są gorsze. Anteny główne służą temu, żeby istniała polska produkcja, żeby polscy autorzy byli ekranizowani, żeby polscy twórcy realizowali swoją opowieść - opowiadali polskim widzom to, co dla nich istotne

- powiedział Mateusz Matyszkowicz.


„Polowanie na ćmy” jest początkiem realizacji planów Telewizji Polskiej dotyczących prezentowania polskiej historii w serialach. Historia przedstawiona w najnowszej produkcji dotyczy wydarzeń rewolucji 1905 roku pod zaborem rosyjskim na tle romansów, towarzyskich intryg oraz afer kryminalnych.

W niedzielę, 19 marca br. o godzinie 20:20 w TVP1, a w kolejnych dniach w stacji TVP Seriale, odbędzie się premiera serialu historycznego „Polowanie na ćmy”, którego scenariusz powstał na podstawie powieści Wacława Holewińskiego „Pogrom 1905”, ukazującej historię Polski i Polaków pod rosyjskimi zaborami. W rolach głównych występują Sonia Mietielica, Monika Krzywkowska, Daria Polunina, Przemysław Stippa, Piotr Nerlewski i inni.

Wybuch bomby przenoszonej przez młodego rewolucjonistę rozpoczyna opowieść o wydarzeniach, które wstrząsnęły życiem Warszawy w 1905 roku. Rosyjskie represje coraz bardziej skłaniają Polaków do zrywu niepodległościowego. Sytuacja jest tak napięta, że szef carskiej Ochrany postanawia przekierować uwagę tłumu na inny tor, prowokując w mieście zamieszki na tle obyczajowym. Pomaga mu w tym referent carskiej policji, Wiktor Grun (w tej roli Przemysław Stippa), którego intrygi przyczyniają się do wzbudzenia nienawiści mieszkańców miasta do domów publicznych i ich bywalców. Bohaterkami opowieści są trzy niezwykłe kobiety, które w obliczu rewolucyjnych nastrojów i burzliwych wydarzeń pragną zmienić swoje dotychczasowe życie: Yvette (Sonia Mietielica) - dziewczyna zaangażowana w działalność niepodległościową, po aresztowaniu wykupiona z rąk carskiej policji przez sutenera handlującego żywym towarem; Franciszka Szlimakowska (Monika Krzywkowska) - właścicielka luksusowego warszawskiego domu publicznego, oraz Nastazja Jurina (Daria Polunina) - Rosjanka z Petersburga zagubiona w Warszawie, nieszczęśliwa mężatka pozostająca w zaaranżowanym przez jej wpływowego ojca związku.

Za reżyserię serialu odpowiadał Michał Rogalski, a scenariusz napisały Anna Gabryś oraz Katarzyna Tybinka.
 
Okładka książki „Pogrom 1905” Wacława Holewińskiego, foto: Wydawnictwo Zysk i S-ka
Okładka książki „Pogrom 1905” Wacława Holewińskiego, foto: Wydawnictwo Zysk i S-ka
Karolina Rzepa, Nela Maciejewska, Sonia Mietielica, Paula Stępczyńska, Melania Grzesiewicz, Ada Szczepaniak i Anita Szepelska w serialu „Polowanie na ćmy”, foto: Aleksandra Grochowska
Karolina Rzepa, Nela Maciejewska, Sonia Mietielica, Paula Stępczyńska, Melania Grzesiewicz, Ada Szczepaniak i Anita Szepelska w serialu „Polowanie na ćmy”, foto: Aleksandra Grochowska
Przemysław Stippa, Monika Krzywkowska, Daria Polunina i Sonia Mietielica w serialu „Polowanie na ćmy”, foto: TVP
Przemysław Stippa, Monika Krzywkowska, Daria Polunina i Sonia Mietielica w serialu „Polowanie na ćmy”, foto: TVP


„Polowanie na ćmy” - sezon 1., emisja w niedziele (od 19 marca 2023 roku) o godz. 20:20 w TVP1. Serial ten będą mogli również oglądać widzowie kanału TVP Seriale.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

249 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K 1xDVB-S2X 1xDVB-T2/C

Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K DVB-S2X, DVB-T2 - odbiornik...

539 zł Więcej...